Zwichnięte objawy biodrowe, objawy, regeneracja i leczenie

[ad_1]

Fakty, które powinieneś wiedzieć o zwichnięciach bioder

Zwichnięcie stawu biodrowego powoduje silny ból oraz deformację i obrzęk stawów.

Zwichnięcie stawu biodrowego powoduje silny ból oraz deformację i obrzęk stawów.

  • Zwichnięcia bioder to nieprawidłowe ustawienie stawu biodrowego kuli i gniazda. Istnieje wiele rodzajów zwichnięć stawu biodrowego.
  • Uraz dużego stawu biodrowego jest główną przyczyną zwichnięć stawu biodrowego.
  • Czynniki rick obejmują wszelkie narażenie na uraz, zwykle tępy uraz, który może wystąpić w wypadkach samochodowych i niektórych dyscyplinach sportowych.
  • Objawami i oznakami zwichniętego stawu biodrowego jest ostry silny ból w biodrze i / lub powiązanych strukturach, niezdolność do chodzenia lub poruszania nogami oraz możliwe drętwienie, mrowienie, zasinienie i obrzęk.
  • Lekarze mogą wykorzystywać promienie rentgenowskie, CT i MRI do diagnozowania stopnia zwichnięcia stawu biodrowego. Należy skonsultować się z ortopedą.
  • Martwica beznaczyniowa, zapalenie stawów, zapalenie mięśni i problemy z mięśniami i / lub chodem mogą występować jako powikłania.
  • Czas regeneracji może wynosić około 3-4 miesięcy u sportowców, ale każda osoba będzie miała inny czas regeneracji. Rokowanie różni się w zależności od osoby.
  • Ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego można zmniejszyć, unikając upadków, nosząc ochronny sprzęt sportowy i prowadząc zdrowy tryb życia.

Co to jest zwichnięte biodro? Jakie są rodzaje zwichnięć bioder?

Zwichnięcia bioder polegają na przednim lub tylnym przemieszczeniu głowy kości udowej w stosunku do panewki miednicy (repozycjonowanie stawu biodrowego z przegubem kulistym), przy czym większość stanowi urazowe zwichnięcia tylne. Niektóre zwichnięcia mogą być określane jako częściowe, a niektóre mogą być dwustronne. Istnieje kilka rodzajów (na przykład Thompson-Epstein, Steward i Miford) opartych na wynikach radiograficznych lub funkcjonalnej stabilności bioder. Wrodzone przemieszczenie bioder występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowego tworzenia stawu biodrowego. Ponieważ zwichnięcia stawu biodrowego zwykle wymagają znacznej siły, należy uwzględnić również związane z tym urazy.

Co powoduje zwichnięcia stawu biodrowego?

Najczęstszą przyczyną zwichnięcia stawu biodrowego jest uraz stawu biodrowego o dużej sile, taki jak obserwowany w wypadkach samochodowych lub pieszych potrąconych przez samochód. Zawody sportowe, które mogą powodować uderzenia o dużej sile, takie jak piłka nożna, rugby, jazda na nartach i wiele innych, mogą powodować zwichnięcia bioder.

Jakie są czynniki ryzyka dla zwichniętego biodra?

Czynniki ryzyka są ogólnie związane z narażeniem na energię dużej siły (zwykle tępy uraz). Czynniki ryzyka obejmują wypadki samochodowe i udział w zawodach sportowych, które mogą obejmować piłkę nożną, jazdę samochodem wyścigowym, sporty jeździeckie, rugby, gimnastykę, narty wodne i / lub śnieżne oraz wiele innych.

Jakie są objawy zwichniętego biodra?

Typowym objawem i objawem jest ostry silny ból w biodrze (ból stawów) i / lub górnej części nogi po urazie biodra o dużej sile. Ból może również wystąpić w kolanie, dolnej części nogi i / lub plecach. Ponadto jednostka zwykle nie może chodzić ani poruszać nogą. Drętwienie i mrowienie w nodze może wystąpić przy uszkodzeniu neurologicznym. Siniaki i obrzęki mogą się rozpocząć.

Jakich testów używają lekarze do diagnozowania zwichnięcia stawu biodrowego?

Badania obrazowe stosowane do diagnozowania zwichnięcia stawu biodrowego mogą być określone przez ortopedę i / lub lekarzy medycyny ratunkowej. Zachęcamy do konsultacji z chirurgiem ortopedą. Zalecane radiogramy to AP, boczne, wewnętrzne i zewnętrzne ukośne widoki stawu biodrowego. Ponadto zwykle wymagane są dodatkowe badania, takie jak CT i / lub MRI, aby pomóc zdecydować, czy konieczna jest zamknięta redukcja lub interwencja chirurgiczna (na przykład procedura chirurgiczna Ganz). Badania obrazowe określą również, czy występują powiązane złamania. Należy rozważyć i wykluczyć wewnętrzne krwawienie.
PYTANIE

Medycznie rzecz biorąc, termin „ból mięśni” odnosi się do jakiego rodzaju bólu?
Zobacz odpowiedź

Jakie są opcje leczenia zwichniętych bioder?

Opcje leczenia przesunięcia stawu biodrowego zależą od stanu każdego pacjenta i mogą obejmować zakres od zamkniętej redukcji do wymiany stawu biodrowego. Im szybsza redukcja stawu (w ciągu 6 godzin od urazu), tym większa szansa na powrót do zdrowia bez większych komplikacji. Niektórzy pacjenci mogą wymagać operacji w celu zmniejszenia lub wymiany stawu biodrowego. Ważnym sposobem leczenia są również redukcja bólu i rehabilitacja.

Jakie są powikłania zwichnięcia stawu biodrowego?

Powikłania zwichnięcia stawu biodrowego mogą być ciężkie i długotrwałe: martwica jałowa, zapalenie stawów, zapalenie mięśni kostnych (nieprawidłowy wzrost kości w mięśniach), łzy wargowe (chrząstki), trwałe skrócenie mięśni, osłabienie mięśni, deformacja fizyczna bioder / nóg i problemy z chodem (nieprawidłowości chodzenia). Zwichnięcie stawu biodrowego po wymianie stawu biodrowego jest rzadkie, ale ryzyko jest największe w pierwszych miesiącach po operacji wymiany stawu biodrowego.

Jaki jest czas powrotu do zdrowia i rokowanie dla zwichniętego biodra?

Rokowanie dla zwichniętego stawu biodrowego zależy od stanu każdej osoby i jest związane z tym, jak szybko biodro jest zmniejszone i jak dobrze osoba wykonuje swój program rehabilitacji. Niektórzy sportowcy mogą zacząć biegać za 6-8 tygodni i wrócić do sportu w ciągu 3-4 miesięcy. Jednak każda osoba jest inna i może wymagać dłuższego czasu na wyzdrowienie. Jednak u około 50% pacjentów ze zwichniętym biodrem rozwinie się w nim zapalenie stawów.

Czy można zapobiec zwichniętym biodrom?

Ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego można zmniejszyć, unikając upadków, nosząc sprzęt sportowy w sporcie, pozostając aktywnym fizycznie i utrzymując prawidłową wagę.

Oceniony na 12.06.2019

Referencje

Gammons, M. „Zwichnięcie bioder”. Medscape.com 30 stycznia 2018 r. .[ad_2]