Zużycie mleka nie wpływa na długowieczność


(Reuters Health) – Ostatnie badania sugerują, że ludzie spożywający dużo produktów mlecznych niekoniecznie żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące całkowitego spożycia nabiału dla ponad 168 000 kobiet i ponad 49 000 mężczyzn bez historii raka lub chorób serca. W ciągu około trzydziestu lat obserwacji zmarło 51 438 osób.

W porównaniu z osobami o najniższym całkowitym spożyciu mleka – średnio 0,8 porcji dziennie – ci, którzy spożywali najwięcej – średnio 4,2 porcji dziennie – mieli o 7% większe prawdopodobieństwo śmierci w okresie badania. Ludzie, którzy znaleźli się gdzieś pomiędzy – przy około jednej do trzech porcji dziennie – mieli szanse na przeżycie podobne do osób, które spożywały najmniejszą ilość mleka.

„Całkowite spożycie przetworów mlecznych nie wiązało się z niższym ryzykiem całkowitej śmiertelności”, główny autor badania Ming Ding z Harvard School of Public Health w Bostonie i współpracownicy piszą w The BMJ.

„Wpływ mleczarstwa na zdrowie może zależeć od porównania żywności stosowanej w celu zastąpienia nabiału” – piszą Ding i koledzy.

Niektóre wcześniejsze badania powiązały spożycie mleka z nieco niższym ryzykiem wystąpienia szerokiego zakresu problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, chorób serca i niektórych nowotworów, pisze zespół badawczy. Jednak w niektórych wcześniejszych badaniach wysokie spożycie produktów mlecznych wiązało się również ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów.

W ramach bieżącej analizy badacze przeanalizowali dane z badania zdrowia pielęgniarek, badania zdrowia pielęgniarek II oraz badania uzupełniającego pracowników służby zdrowia w USA Wszystkie trzy badania podawały uczestnikom kwestionariusze zdrowotne co dwa lata, a także pytano o nawyki żywieniowe .

Badania wykazały, że osoby biorące udział w tych badaniach, które spożywały najwięcej produktów mlecznych, rzadziej piły alkohol i paliły oraz były bardziej aktywne fizycznie niż osoby z najmniejszą ilością produktów mlecznych w swojej diecie.

W niektórych przypadkach rodzaj spożywanych produktów mlecznych również wpływał na śmiertelność.

Na przykład wyższe spożycie odtłuszczonego lub niskotłuszczowego mleka było związane z nieco wyższym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn podczas badania, a także większą szansą na śmierć z powodu chorób serca lub raka jelita grubego, w szczególności.

Tymczasem mleko pełne było związane z wyższym ryzykiem śmierci z wszystkich przyczyn, a także z powodu chorób układu krążenia i raka.

Wydawało się jednak, że ser i jogurt nie wpływają na długowieczność.

Kiedy ludzie zastępowali jedną porcję mleczarni orzechami i roślinami strączkowymi, mieli o 14% mniejsze ryzyko śmierci podczas badania.

Zamiana jednej porcji pełnych ziaren na jedną porcję nabiału wiązała się z 11% niższym ryzykiem śmierci podczas badania.

Jednak zastąpienie jednej porcji nabiału jedną porcją czerwonego lub przetworzonego mięsa wiązało się z 5% wyższym ryzykiem śmierci podczas badania.

Badanie nie było kontrolowanym eksperymentem zaprojektowanym w celu udowodnienia, czy lub jak spożycie mleka może bezpośrednio wpłynąć na śmiertelność.

Jednym z ograniczeń badania jest to, że większość uczestników była biała i pracowała w branży opieki zdrowotnej, i możliwe, że wyniki mogą być różne dla osób z innych grup rasowych lub etnicznych lub dla osób o różnych zawodach lub dochodach.

Mimo to wyniki sugerują, że spożywanie produktów mlecznych z umiarem może oznaczać, że ludzie żyją dłużej, w zależności od tego, co jeszcze jest w ich diecie, podsumowuje zespół badawczy.

„Dwie porcje spożycia mleczarni dziennie były związane z najniższą śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych, ale wyższe spożycie wiązało się z nieco wyższą śmiertelnością, szczególnie śmiertelnością z powodu raka”, podsumowują naukowcy.

ŹRÓDŁO: https://bit.ly/382RHvD BMJ, online 27 listopada 2019 r.