Wadliwe nasienie może wyjaśniać powtarzające się poronienia


Wiadomości Obraz: Wadliwy nasienie może wyjaśnić powtarzające się poronienia

CZWARTEK, 10 stycznia 2019 (News HealthDay) – Seria poronień może sygnalizować, że sperma mężczyzny nie jest równa, sugerują nowe brytyjskie badania.

Odkrycia mogą prowadzić do nowych metod leczenia w celu zmniejszenia ryzyka poronienia, mówią naukowcy z Imperial College London.

"Tradycyjnie lekarze zwracali uwagę na kobiety, szukając przyczyn nawracających poronień, nie analizowano stanu zdrowia mężczyzn i stanu ich nasienia" – wyjaśniła autorka badań, dr Channa Jayasena, z wydziału medycyny w Imperial. Szkoła Wyższa.

"Jednak badania te zwiększają liczbę dowodów sugerujących, że zdrowie nasienia warunkuje stan zdrowia w ciąży", powiedział w komunikacie prasowym uniwersytetu. "Na przykład poprzednie badania sugerują, że plemniki odgrywają istotną rolę w powstawaniu łożyska, które ma kluczowe znaczenie dla dostarczania tlenu i składników odżywczych do płodu".

W badaniu naukowcy przeanalizowali jakość nasienia 50 mężczyzn, których partnerzy doznali trzech lub więcej kolejnych poronień i stwierdzili, że ich nasienie miało dwa razy większe uszkodzenia DNA niż nasienie mężczyzn, których partnerzy nie doświadczyli poronień.

Uszkodzenie DNA w plemnikach może być spowodowane przez cząsteczki zwane reaktywnymi formami tlenu. Te cząsteczki są obecne w nasieniu, aby chronić plemniki przed bakteriami i infekcjami, ale wysokie stężenia tych cząsteczek mogą powodować znaczne uszkodzenie plemników – wyjaśniają naukowcy.

Mężczyźni, których partnerzy cierpieli na nawracające poronienia, mieli czterokrotnie wyższy poziom reaktywnych form tlenu niż mężczyźni, których partnerzy nie mieli poronienia.

Naukowcy stwierdzili, że obecnie próbują ustalić, co może powodować wysoki poziom reaktywnych form tlenu.

"Chociaż żaden z mężczyzn w badaniu nie miał ciągłej infekcji, takiej jak chlamydia – co wiemy, że może wpływać na zdrowie plemników – możliwe, że mogą istnieć inne bakterie z poprzednich zakażeń, które pozostają w gruczole krokowym, co powoduje nasienie", Jayasena powiedziany. "Może to prowadzić do stałego wysokiego poziomu reaktywnych form tlenu."

Badacze odkryli jedynie związek między jakością nasienia i poronieniami, a nie związek przyczynowo-skutkowy.

I chociaż było to małe badanie, "daje nam wskazówki do naśladowania" – zauważył Jayasena.

"Jeśli potwierdzimy w dalszej pracy, że wysokie poziomy reaktywnych form tlenu w nasieniu zwiększają ryzyko poronienia, możemy spróbować opracować metody leczenia, które obniżą te poziomy i zwiększą szansę na zdrową ciążę" – powiedział.

Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Chemia kliniczna.

– Robert Preidt

MedicalNews
Copyright © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

ŹRÓDŁO: Imperial College London, informacja prasowa, 4 stycznia 2019