W USA po pierwsze, dziecko jest dostarczane z macicy przeszczepionej od zmarłego dawcy


News Picture: W USA pierwsze dziecko jest dostarczane z macicy przeszczepione od zmarłego dawcy

WTOREK, 9 lipca 2019 (HealthDay News) – Lekarze w klinice w Cleveland ogłosili, że osiągnęli pierwszy w Ameryce Północnej: dostarczenie dziecka z macicy, która została przeszczepiona od zmarłego dawcy.

Zdrową córeczkę dostarczyła sekcja C w czerwcu. To dopiero drugi raz, kiedy taka dostawa miała miejsce na całym świecie, pierwsza miała miejsce w Brazylii w grudniu.

„Nie moglibyśmy prosić o lepszy wynik. Wszystko poszło świetnie z porodem, matka i dziewczynka świetnie sobie radzą”, powiedziała dr Uma Perni, specjalistka medycyny matki i płodu z Cleveland Clinic, w komunikacie prasowym.

Perni podkreśliła, że ​​„ważne jest, aby pamiętać o tym, że wciąż trwają badania. Dziedzina transplantacji macicy szybko się rozwija, a ekscytujące jest zobaczyć, jakie opcje mogą być dla kobiet w przyszłości”.

Według kliniki w Cleveland, matka dziecka wymagała przeszczepu macicy z powodu stanu zwanego niepłodnością czynnika macicy, który dotyka około jednej na 500 kobiet w wieku rozrodczym.

Nienazwana kobieta była w wieku 30 lat, kiedy dołączyła do trwającej próby klinicznej w Cleveland Clinic, badając możliwość przeszczepu macicy, aby pomóc jej znieść dziecko.

Pod koniec 2017 roku pacjent przeszedł operację przeszczepu i otrzymał macicę od zmarłego dawcy. Pod koniec 2018 roku poczęła przez zapłodnienie in vitro, powiedział jej zespół medyczny.

„To było niesamowite, jak doskonale normalna była ta porcja, biorąc pod uwagę niezwykłą okazję” – powiedział Cleveland Clinic chirurg transplantacyjny dr Andreas Tzakis.

„Dzięki tym badaniom dążymy do tego, aby te niezwykłe wydarzenia były zwykłe dla kobiet, które wybiorą tę opcję. Jesteśmy wdzięczni darczyńcy i jego rodzinie” – dodał Tzakis. „Ich hojność pozwoliła spełnić marzenie naszego pacjenta i narodzić się nowe dziecko”.

Specjaliści z wielu działów współpracowali w tym zakresie: chirurgia przeszczepów, położnictwo i ginekologia, płodność, neonatologia, bioetyka, psychiatria, pielęgniarstwo, anestezjologia, choroby zakaźne, radiologia interwencyjna, rzecznictwo pacjentów i praca socjalna.

Oczekuje się, że poród dziecka będzie pierwszym z wielu, powiedział zespół kliniki w Cleveland. Do tej pory zakończono już pięć przeszczepów macicy.

„Trzy przeszczepy zakończyły się sukcesem, a dwa spowodowały histerektomię”, powiedziała klinika. „Obecnie dwie kobiety czekają na transfery zarodków, podczas gdy kilka kolejnych kandydatów jest wymienionych do przeszczepu”.

Klinika twierdzi, że ich program ma na celu wyeliminowanie ryzyka dla żywych dawców poprzez pozyskiwanie przeszczepionej macicy od zmarłego dawcy.

– E.J. Mundell

MedicalNews
Copyright © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

ŹRÓDŁO: Cleveland Clinic, informacja prasowa, 9 lipca 2019 r
PYTANIE

Mężczyźni i kobiety mogą mieć problemy z płodnością.
Zobacz odpowiedź