Uważaj na zarazki w miejscu pracy


koledzy z pracy na windzie

W pracy zbierasz więcej niż wypłatę: za każdym razem, gdy dotykasz biurka, klawiatury lub telefonu, zbierasz zarazki. Ponad 10 milionów bakterii znajduje się na typowym biurku – 400 razy więcej bakterii niż w przeciętnej desce sedesowej – co oznacza, że ​​pisanie wiadomości e-mail lub wykonywanie połączenia naraża Cię na choroby.

Powód jest dość prosty. „Dotykamy wielu różnych powierzchni, które mogą dotykać setki innych” – mówi dr Kelly Reynolds, profesor i mikrobiolog środowiskowy na Uniwersytecie Arizony. „Zarazki rozprzestrzeniają się szybko”.

Nawet gdy profesjonalni sprzątacze robią co w ich mocy, zarazki pozostają. Liczba bakterii jest najniższa na początku dnia roboczego (ponieważ biura są często sprzątane w ciągu nocy), ale zarazki pojawiają się w pracy również zarazkami.

„Gdy dzień nadchodzi, a coraz więcej ludzi dotyka większej powierzchni, wzrasta ryzyko kontaktu z bakteriami. Poziom zanieczyszczenia osiąga swój szczyt w okolicach obiadu”, mówi Reynolds.

W jednym z badań naukowcy poprosili ochotników o sztuczne zaszczepienie łagodnym wirusem, aby sprawdzić, jak szybko się rozprzestrzeni. Odkryli, że „zarażeni” współpracownicy rozprzestrzeniają wirusa na 50% powierzchni w miejscu pracy w ciągu 4 godzin od przybycia do pracy; dzięki wspólnemu kontaktowi z tymi powierzchniami połowa ich współpracowników również uzyskała wynik pozytywny na obecność wirusów.

Aby utrzymać zarazki w ryzach i uniknąć chorób, oczyść miejsce pracy. Wytrzyj pulpit, monitor, klawiaturę, mysz komputerową i telefon przynajmniej raz dziennie – ale pomiń mydło i wodę i wybierz coś mocniejszego.

„Bakterie i wirusy przeżywają naprawdę dobrze na powierzchniach” – mówi Reynolds. „Mydło i woda nie wystarczą, aby je zabić; musisz użyć produktu ze środkiem dezynfekującym”.

Inne najlepsze miejsca dla zarazków to klamki, przyciski windy, przyciski automatu, ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe i lodówki w pokoju wypoczynkowym. Wycieranie każdej dotykanej powierzchni nie jest praktyczne, ale mycie rąk i dezynfekcja rąk może pomóc w zabiciu bakterii zebranych w ciągu dnia pracy.

Badania opublikowane w Archiwa Zdrowia Środowiskowego i Pracy odkrył, że mycie rąk zabija bakterie, zmniejszając ryzyko zakażenia dwoma powszechnymi wirusami nawet o 77%.

Reynolds zaleca mycie rąk po przejściu do łazienki i przed jedzeniem: „Jeśli chodzi o unikanie zarazków, w tym zarazków występujących w pracy, najlepszą interwencją dla zdrowia publicznego jest nadal mycie rąk”.