The Story Universe of Magic: The Gathering Is Expanding


Dwa lata temu powieściopisarz i jeszcze nieprodukowany scenarzysta Nic Kelman poszedł do pracy w Wizards of the Coast, firmie, która tworzy popularną kolekcjonerską grę karcianą Magic: The Gathering. Zadaniem Kelmana, choć nie mógł tego ująć, było napisanie grimoire – kabalistycznej opowieści biblijnej. „Zasady magii z reguł dla magia, ”Mówi Kelman.

Firma potrzebowała tego grimireu, ponieważ zamierzała rzucić zaklęcie w realnym świecie – przekształcić popularną, choć niszową grę, skomplikowaną i nerwową, w franczyzową kampanię. Tak było w przypadku komiksów, literatury, nawet zabawek, niebo nam pomaga. Wielu ludzi zgodzi się, że istniejące franczyzy mogą zamienić się w gry. Ale czy słynna skomplikowana gra może przerodzić się w historię? To było zadanie Kelmana. Zrozumiałe, aby produkować magia powieści, magia komiksy, nawet – widzieliście to nadchodzące – serial animowany na Netflix, wyprodukowany przez ludzi, którzy napisali i wyreżyserowali ostatnie dwa Mściciele filmy, które zadebiutują w przyszłym roku. A potem może akcja na żywo. Kino. Zmień wszechświat Magic: The Gathering w uniwersum historii.

To jest możliwe. Gry są już historiami, rodzajem, z początkami, środkami i zakończeniami oraz regułami rządzącymi ich wszechświatami. magia z pewnością ma to wszystko. Wynaleziony przez Richarda Garfielda w 1991 r. W Wizards of the Coast, obecnie filii Hasbro, Magic: The Gathering jest wersją ur „kolekcjonerskiej gry karcianej”. MtG jest złożonym riffem na temat starej gry wojennej dla dzieci. Gracze rywalizują poprzez rzucanie kart z wartościami liczbowymi dla pewnych zdolności ataku lub obrony, częściowo kontrolowanych przez przynależność do konkretnego koloru oznaczonego kolorem. Niektóre karty mogą zwiększać lub zmniejszać wartości innych kart dzięki własnym wartościom lub ruchomym zasadom zapisanym na samych kartach.

Kupowanie większej liczby kart – z dostępnego katalogu tysięcy, wprowadzanych regularnie – pozwala graczom tworzyć rezerwuary, z których budują coraz bardziej użyteczne „pokłady”. Pod względem biznesowym Magic działa – Bloomberg poinformował, że gra przyniosła 500 milionów dolarów przychody w ubiegłym roku. Hasbro posiada Monopoly i Scrabble, ale magia to jego najlepsza marka gier. Firma buduje nową wersję online o nazwie Arena i wersja eSportowa.

Ale ustalenie, które właśnie przedstawiłem, jest tak esencjonalne jak powołanie Lochy i Smoki gra w kości. Nie wyjaśnia, dlaczego gra 38 milionów ludzi na całym świecie MtG. Część wyjaśnienia znajduje się w sztuce na samych kartach, które są bogato zdobione przez ilustratorów fantasy, aby reprezentować pojedyncze postacie, potwory, lokacje, broń, zaklęcia i inne pułapki różnych podgatunków fantazji. Daje rozgrywkę epicką jakość; nie jesteś tylko atutem, dajesz elfowi wojownikowi możliwość telekinetycznego odpierania ataków ognistej kuli z góry lub czegokolwiek. (Powinienem powiedzieć, że nie grałem w tę grę od 25 lat, ale nastolatek, który mieszka w moim domu, jest hardkorowy.)

Ale to nie jest historia. Być może Backstory. Ale nie narracja. „magia jest jak system operacyjny, a karty są jak programy – powiedział mi Garfield, kiedy przeprowadzałem z nim wywiad Newsweek w 1997 (za, ahem, opowieść o Czarodziejach z Wybrzeża próbujących uczynić Magię większą i bardziej popularną). W rzeczywistości, tworząc nowe karty, Kelman mówi dziś, że zespoły odpowiedzialne za ciągłość fabuły i oś czasu wszechświata (prowadzone przez „Loremastera”) współdziałają z zespołem, który wykonuje mechanikę gry, aby upewnić się, że możliwości karty są zgodne z ogólny świat gry. Jeśli nie ma nic innego, co zapewnia, że ​​karta z interesującymi aspektami gry ma również fajną nazwę i dobrą sztukę. Och, a Garfield miał rację, okazało się; w kwietniu 2019 r. odkrył to zespół informatyków magia jest „Turing complete”, co oznacza, że ​​jest to uogólniony język komputerowy. Fascynujący! Ale znowu nie historia.

Więc Kelman postanowił skodyfikować jedną – a przynajmniej znaleźć ścieżkę.

Okazało się, że w ciągu ostatnich 25 lat postacie na tych kartach rozwinęły własne fandomy skupione głównie wokół obsady „Wędrowców”, potężnych czarowników w grze. (Dwa z nich, Chandra i Jace, wydają się być głównym tematem pokazu Netflix.) A te fandomy zostały wsparte przez oficjalną stronę WotC, która zawierała historie napisane we wnętrzach. Był to rodzaj oficjalnie usankcjonowanego fanfic, który przekształcił się w skomplikowany, obszerny kanon narracyjny, niewidoczny dla wszystkich, którzy nie grali w tę grę i niezbędni dla każdego, kto był.

Podstawą wszystkiego były pięć kolorów – biały, czarny, czerwony, zielony i niebieski – które reprezentują różne rodzaje zaklęć magicznych w grze. Ta heurystyka, niezależnie od tego, czy chcesz myśleć o niej jako o kombinacjach kart lub domów Hogwartu, nie tylko określa, czy zaklęcia są, powiedzmy, bardziej defensywne, czy bardziej agresywne, bardziej telepatyczne lub bardziej fizyczne, ale także osobowości postaci posługujących się magią i do pewnego stopnia tych graczy, którzy budują swoje talie wokół jednego lub dwóch, a czasami nawet więcej, tych kolorów. (Jeśli chcesz pójść głęboko, oto spojrzenie na filozofię pięciu kolorów.) Kelman zamienił to w coś, co nazywa „kosmologią”. To jest grimoire – historia biblijna. „Nie mamy ludzi, którzy mówią:„ Jesteś czerwonym magiem, a ja jestem niebieskim magiem, musimy walczyć! ”- mówi. „Ale znamy różnicę między możliwością rzucenia kuli ognia i czytania myśli. Osobowości ludzi są pryzmatem magii. ”

Śmiejesz się, ale niektóre programy telewizyjne w ciągu ostatnich kilku lat oparte na innych, pochodnych kolekcjonerskich grach karcianych były zbyt nudne. W co najmniej jednym bohaterowie i złoczyńcy dosłownie rzucają na siebie karty. (Zwykle zamieniają się w potwory lub coś w tym rodzaju). To nie zadziałało.

Jak dotąd narracje, które wyrosły z gry, były o wiele bardziej skomplikowane. W historii gry – historie opowiadane na stronie internetowej oraz w trakcie wydawania nowych zestawów kart – wiele wątków narracji weszło w przeplatający się punkt kulminacyjny na początku tego roku. Było to tak wielkie przedsięwzięcie, jak wyrzucenie wszechświata Marvel Cinematic Universe Mściciele. A teraz nadchodzi więcej: powieść, która rozwinęła historię, zadebiutowała na piątym miejscu New York Times lista bestsellerów (i możliwość jej przejęcia nie zainspirowała mnie w moim domu). Są komiksy. Fanfic na stronie jest teraz napisany przez wielokrotnie nagradzanych autorów science fiction i fantasy. Nie wiem, jak obliczyć stałą kosmologiczną fikcyjnego wszechświata, ale ta się powiększa.

A wraz z rozwojem historii wraca do gry. Kiedy jeden z tych Wędrowców, Gideon Jura, zmarł w tej nowej powieści, Wizards of the Coast wydał zestaw ośmiu nowych kart upamiętniających jego życie i moce. Firma nazwała ją „Signature Spellbook” – klasyczne karty związane z Gideonem z nową sztuką. Widzisz, jak to działa, prawda? Gra może generować i absorbować historię. „Mechanizm gry to rodzaj kosmologii, niezależnie od tego, czy chcesz ją rozpoznać” – mówi Kelman. „Chcemy stworzyć kosmologię, która honoruje mechanizmy gry bez ich literalizacji”.

I odwrotnie, nowa animowana seria musi wygenerować historię – coś, co napędza wiele godzin narracji – z mechaniki gry. Jak powiedział jeden z autorów serialu, Jose Molina na panelu, obaj graliśmy w San Diego Comic-Con (jak nazywacie się humblebrag, ale to nie jest skromne? Czy jest na to jakieś słowo?), Pisarze „pokój nie opierał się na rozgrywce. Ale w pewnym momencie, kiedy próbowali zdecydować, czy dana postać może użyć pewnej magicznej mocy, zdali sobie sprawę, że konkretna karta rzeczywiście nada tej postaci taką zdolność. Napisali to.

Pomysł wykorzystania mechaniki kart do generowania historii ma precedens – włoski pisarz postmodernistyczny Italo Calvino wygenerował całą powieść na podstawie rysunku z talii kart tarota. Gry zapewniają ramy, które miniaturyzują i reprezentują wyidealizowane rzeczywistości; tak samo jak narracje.

To oczywiście za mało, by tworzyć historie. Ale w magia, postacie są tam, a Kelman pomógł skodyfikować sposób, w jaki ich magiczno-osobiste konflikty są upieczone. Sztuka na kartach, w połączeniu z opowiadaniami na stronie internetowej, przygotowała dziesiątki milionów fanów, aby chcieli więcej. Wszyscy będą oglądać pokaz Netflix, a może ludzie, którzy oglądają pokaz Netflix, wyjdą i kupią zestaw startowy do budowania talii. „Naprawdę próbujemy dostać się w przestrzeń, co by było, gdyby narracja była pierwsza?” Mówi Kelman. „Rozwijamy wszechświat narracyjny.” Nigdy nie jest to łatwe zadanie, ale kiedy to działa – to prawie jak magia.


Więcej świetnych opowiadań