Ten Lidar jest tak tani, że może sprawić, że jazda samochodem stanie się rzeczywistością


Każda technologia ma jego słabość. Może jest zbyt duży lub powolny lub nie wszechstronny. Krytycy lidar, Tesli Elon Musk, być może najgłośniejsi z nich, skupiają się na kosztach, które system laserowy dodaje do samonapędzającego się pojazdu. Wirujący lidar produkowany przez lidera branży Velodyne'a kosztuje około 75 000 USD. To wystarczy, aby zmusić firmy rozwijające robotykę, w pełni autonomiczne pojazdy, które mają nadzieję na amortyzację kosztów przez przewóz pasażerów. W przypadku pojazdów osobistych wszystko, co jest w pobliżu tego kosztu, nie jest związane z biegiem.

Alex Davies obejmuje autonomiczne pojazdy i inne maszyny transportowe do WIRED.

„Każdy, kto polega na lidar, jest skazany na porażkę”, powiedział Musk w inauguracyjnym „Dniu autonomii” Tesli w kwietniu. „To tak, jakby mieć całą masę drogich dodatków. Na przykład, jeden wyrostek jest zły, a teraz masz ich całe mnóstwo.

Zdecydowana większość twórców samonapędzających się uważa jednak czujnik laserowy za nie szczątkowy, ale za kluczowy element bezpiecznego i sprawnego systemu. Dlatego wiele z tych strojów opracowało własne systemy (takie jak Waymo) lub nabyło twórców lidar (takich jak Cruise, Aurora i Argo). Dlatego też każdy, kto nie podjął takich kroków, powinien powitać zapowiedź Luminara w czwartek, że opracował gotowy do produkcji lidar, który będzie kosztował zaledwie 500 dolarów – wystarczająco tani, aby działał nie tylko na robotach, ale na pojazdach konsumenckich.

Czujnik Iris lidar firmy Luminar będzie kosztował zaledwie 500 USD, co sprawia, że ​​jest to realistyczna opcja pomagająca kierować własnymi pojazdami.

Luminar

Luminar z siedzibą w Palo Alto nazywa swoją nową, trzecią generację Irar Iris. Urządzenie ma wielkość puszki i waży niecałe 2 funty, wystarczająco małe, aby zmieścić się w zderzaku samochodu. Prezes Austin Russell mówi, że jest to „gatunek motoryzacyjny”, co oznacza, że ​​może przetrwać lata życia na drodze, z wszystkimi dziurami i wahaniami temperatury. Wyciąga skromne 15 watów mocy i oferuje zasięg 250 metrów, co jest powszechnie akceptowanym punktem odniesienia.

Skutek wprowadzenia lidar do samochodów konsumpcyjnych jest potencjalnie poważnym ulepszeniem w stosunku do pół-autonomicznych systemów obecnie znajdujących się w drodze, takich jak Autopilot Tesli, Super Cruise Cadillaca i ProPilot Assistant Nissana. Systemy te wykorzystują radar i kamery do pozostawania na swoich pasach i bezpiecznej odległości od otaczających je pojazdów. Wymagają, aby ich ludzki kierowca stale obserwował drogę i pozostał gotowy do przejęcia kontroli, częściowo dlatego, że ograniczenia ich czujników uniemożliwiają im dostrzeżenie przeszkód nieruchomych; co najmniej trzy Teslas rozbił się w zatrzymanych wozach strażackich w 2018 roku.

Lidar równoważy słabości dzisiejszych czujników. W przeciwieństwie do aparatu widzi równie dobrze w ciemności, jak w świetle. Potrafi lepiej wykryć szczegóły niż radar, pozwalając na wybieranie rzeczy takich jak piesi i rowerzyści. „Możesz zobaczyć te rzeczy z lidar”, mówi Russell. Pojedynczy czujnik w przednim zderzaku samochodu lub przedniej szybie może sprawić, że stanie się on bardziej zdolnym robotem, niż niemal wszystko na dzisiejszych partiach dealera. To nie wystarcza, aby w pełni autonomiczny system – chciałbyś mieć 360-stopniowy zasięg – ale może to pozwolić na system, który obsługuje jazdę po autostradzie.

To znaczy: Audi jest jedynym producentem samochodów, który nie wymaga od kierowców ciągłej uwagi podczas korzystania z pół-autonomicznego systemu Traffic Jam Pilot. Umieszcza lidar w sedanach A8 wyposażonych w tę funkcję (dostępną tylko w Europie). I choć lasery mogą mieć problemy z deszczem lub śniegiem (Russell twierdzi, że system Luminara nie), to koszt i niezawodność czujnika uniemożliwiły mu dostęp do szerszego rynku konsumenckiego.

Aby przejść do tej wiadomości, Luminar powiedział, że zamknął swoją ostatnią rundę finansowania, zwiększając ją do 250 milionów USD (i wycenę do 900 milionów USD), aby pomóc zwiększyć moce produkcyjne w fabryce w Orlando. Jeśli uda mu się zdobyć lidar na samochody, Russell ma nadzieję wykorzystać uzyskane dane do udoskonalenia oprogramowania, które Luminar wykorzystuje do wymyślania tego, co jest w drodze.

Jednak minie trochę czasu. Russell twierdzi, że Luminar pracuje nad sześcioma projektami ukierunkowanymi na jazdę autostradą z producentami pojazdów, ale biorąc pod uwagę długie czasy realizacji w przemyśle samochodowym, nie będą produkować żadnych pojazdów użytkowych do 2022 lub 2023 roku.


Więcej świetnych opowiadań