Strzelaniny policyjne mogą powodować długofalowe szkody dla czarnych niemowląt


W 2018 roku czytała Joscha Legewie The New York Times kiedy natknął się na artykuł na temat różnic zdrowotnych między białymi i czarnymi dziećmi. Czarne niemowlęta dwa razy częściej umierają przed swoimi pierwszymi urodzinami. Czarne kobiety trzy do czterech razy częściej umierają z powodu komplikacji podczas porodu niż białe kobiety. Artykuł wyjaśnił, że aby wyjaśnić różnice, badacze medyczni coraz częściej zwracali uwagę na stres związany z rasizmem strukturalnym. Legewie, socjolog z Harvardu, nie mógł przestać zastanawiać się, czy przemoc gliniarzy może być jednym ze sposobów, w jaki stres wpływa na życie matek i dzieci.

Jego badania, opublikowane w środę w czasopiśmie Postęp naukowy, popiera jego wczesne przeczucie. Według analizy strzelanin policyjnych nieuzbrojonych Murzynów w latach 2007–2016 takie brutalne incydenty mogą powodować ostry stres u ciężarnych czarnych kobiet w okolicy w pobliżu incydentu. Zabójstwa mogą nawet wpływać na zdrowie ich dzieci w macicy.

Legewie zebrał dane dotyczące 3,9 miliona urodzeń w Kalifornii, które są dostępne dla anonimowych badaczy za pośrednictwem Departamentu Zdrowia Publicznego stanu. Skoncentrował się na dwóch wskaźnikach zdrowia niemowląt – wieku ciążowym i wadze urodzeniowej – i porównał je z danymi dotyczącymi strzelanin policyjnych w Kalifornii w tym samym dziewięcioletnim okresie. Odkrycia Legewie sugerują, że zabójstwa policyjne nieuzbrojonych czarnych ofiar mają wpływ na czarne kobiety w tych społecznościach, a mianowicie w pierwszym i drugim trymestrze ich ciąży. Później, kiedy te dzieci się urodziły, miały średnio mniejszą masę urodzeniową niż jest to typowe dla czarnych dzieci. Niemowlęta również częściej rodziły się kilka tygodni wcześniej. Im bliżej strzelanin były matki geograficzne, tym większy był wpływ.

„To niepokojące, ale nie jestem zaskoczony” – mówi Paula Braveman, dyrektor Centrum ds. Różnic Społecznych w Zdrowiu na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Waga urodzeniowa i wiek ciążowy są ważnymi czynnikami predykcyjnymi zarówno zdrowia niemowląt, jak i zdrowia w ciągu życia. Niska masa urodzeniowa i porody przedwczesne są związane z problemami fizycznymi i psychicznymi. Mogą prowadzić do wczesnego wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca. „Jeśli zaczynasz jako przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową, masz tyle uderzeń przeciwko tobie”, mówi Braveman. „Jest tyle do nadrobienia, ile można zrobić”. Praca Bravemana przyniosła podobne wyniki, które sugerują, że przewlekły stres czarnych matek nad rasizmem może przyczynić się do nierówności zdrowotnych między czarnymi i białymi niemowlętami.

W zeszłym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego uznało przemoc ze strony organów ścigania za problem zdrowia publicznego. W jednym badaniu z 2018 r. Stwierdzono, że strzelaniny szkodzą zdrowiu psychicznemu czarnych mężczyzn. „Przemoc ze strony broni, segregacja, te rzeczy tradycyjnie nie były problemami zdrowia publicznego. Ale ludzie coraz częściej rozumieją, że życie codzienne wpływa na twoje zdrowie ”- mówi Margaret Hicken, badaczka zdrowia publicznego na University of Michigan.

Strzelanie jest bez wątpienia szkodliwe dla zdrowia. Łączenie strzelanin policyjnych ze zdrowiem społeczności jest jednak bardziej skomplikowane. Kiedy Legewie sprawdził swój zestaw danych, próbował uwzględnić inne czynniki, które mogą wpłynąć na wskaźniki urodzeń, takie jak przemoc w okolicy i rasa. Porównał prawie 250 000 czarnych porodów z ponad milionem białych i 2 milionami latynoskich. Wydaje się, że nie dotyczy to białych i latynoskich niemowląt, a strzelaniny policyjne nieuzbrojonych ofiar innych ras również nie wywarły silnego efektu. Nie znalazł także takich samych skutków, gdy czarne ofiary były uzbrojone.

Legewie zbadała nawet rodzeństwo, porównując kobiety, które przeżyły dwie ciąży, jedną zbiegającą się z pobliską strzelaniną policji i drugą, która tego nie zrobiła. Odkrył, że nawet w tych samych rodzinach niemowlęta w macicy w pobliżu strzelaniny policyjnej miały gorsze wyniki niż ich rodzeństwo.