Sprawy przeciwko grypie w USA 7 milionów głosów: CDC


PIĄTEK, 11 stycznia 2019 r. (Aktualności HealthDay) – Sezon grypowy nabiera tempa, a około 7 milionów Amerykanów zostało dotkniętych wirusem grypy – poinformowali w piątek przedstawiciele służby zdrowia.

Prawie połowa z nich poszła do lekarza, podczas gdy od 69 000 do 84 000 osób było hospitalizowanych z powodu chorób związanych z grypą, w amerykańskim wydaniu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

W dniu 5 stycznia 15 stanów i Nowy Jork zgłaszały dużą aktywność grypy i było szeroko rozpowszechnione w 30 stanach.

Najczęstszym typem grypy jest wciąż szczep wirusa grypy A H1N1. Szczep ten krąży i doznał pandemii w 2009 i 1918 roku.

W 1918 r. Grypa H1N1 zabiła 50 milionów ludzi na całym świecie. Jednak obecna szczepionka działa wyjątkowo dobrze przeciwko H1N1 – według CDC jest skuteczna do 65 procent, co jest bardzo skuteczne w przypadku szczepionki przeciw grypie.

"H1N1 jest najbardziej rozpowszechniony [strain] w większości kraju ", powiedziała Lynette Brammer, szefowa krajowej grupy ds. nadzoru grypy CDC w zeszłym tygodniu." Ale to dziwne, że na południowym wschodzie wirus H3N2 jest bardziej powszechny. "

Szczep H3N2 wirusa grypy to taki, który sprawił, że ubiegłoroczny sezon grypowy był tak ciężki. Kiedy ten szczep przeważał, prawie milion amerykanów było hospitalizowanych, a 80 000 zmarło.

Według CDC aktywność grypy była szeroko rozpowszechniona w 30 stanach – Alabama, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Floryda, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjana, Massachusetts, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Karolina Północna, Ohio, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Karolina Południowa, Utah, Vermont, Wirginia i Wyoming.

CDC nie śledzi zgonów dorosłych na grypę, ale zachowują one presję na zgony pediatryczne. Od 5 stycznia suma ta wynosiła 16.

"Nadchodzi jeszcze sezon grypowy" – powiedział w zeszłym tygodniu Brammer. "Oczekuję, że aktywność potrwa jeszcze kilka tygodni".

Najlepszym sposobem, aby chronić siebie i tych, którzy są wokół ciebie, jest zastrzyk grypy, a wciąż jest mnóstwo czasu na zaszczepienie, powiedziała.