SpaceX uruchomi test przerwania lotu krytycznego smoka z załogą Nie wcześniej niż 4 stycznia


Prywatna firma kosmiczna SpaceX uruchomi test ucieczki krytycznej dla swojego statku kosmicznego Crew Dragon nie wcześniej niż 4 stycznia, NASA ogłosiła w piątek (6 grudnia).

SpaceX i NASA pierwotnie miały nadzieję na uruchomienie lotu testowego, zwanego testem przerwania lotu w locie, w tym miesiącu, ale dokładna data premiery nigdy nie została wydana. W oświadczeniu z piątku urzędnicy NASA powiedzieli, że misja rozpocznie się nie wcześniej niż 4 stycznia z Pad 39A Kennedy Space Center NASA w Cape Canaveral na Florydzie, w oczekiwaniu na zatwierdzenie zasięgu startu przez Siły Powietrzne USA.

Nowy cel uruchomienia wypchnie lot SpaceX poza wakacje pod koniec roku, a także planowane uruchomienie Boeinga pierwszej nieobsługiwanej taksówki astronautycznej Starliner dla NASA, który ma wejść na rynek 20 grudnia.

Podczas nadchodzącego testu SpaceX wystrzeliwuje niezaładowany statek kosmiczny na rakiecie Falcon 9, a podczas lotu aktywuje system przerywania startu kapsuły, aby oddzielić statek kosmiczny od rakiety. Test zademonstruje zdolność załogi Smoka do użycia ośmiu silników przerywających SuperDraco do uwolnienia statku kosmicznego z rakiety podczas awaryjnego startu, co jest krytycznym systemem bezpieczeństwa niezbędnym, zanim astronauci NASA zaczną latać na pojeździe w 2020 roku.

Wideo: Zobacz system przerywania walki załogi smoka SpaceX w zbliżeniu

SpaceX wystrzelił silniki ucieczki Smoka Załogi w ramach przygotowań do testu kamieni milowych. (Źródło zdjęcia: SpaceX)

Po zerwaniu z Falcon 9 kapsuła Smoka Załogi rozłoży spadochrony i spadnie na Ocean Atlantycki.

„W ramach testu SpaceX skonfiguruje Smoka Załogi, aby wyzwalał ucieczkę przed startem i zademonstruje zdolność Smoka Załogi do bezpiecznego oddzielenia się od rakiety Falcon 9 w mało prawdopodobnym przypadku nagłego wypadku podczas lotu”, podali przedstawiciele NASA w komunikat. „Demonstracja dostarczy również cennych danych w kierunku NASA certyfikującego system transportu załogi SpaceX do transportu astronautów do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

SpaceX jest jedną z dwóch firm z wielomiliardowymi umowami na lot astronautów na stację kosmiczną dla NASA po tym, jak agencja wycofała swoją flotę wahadłowców w 2011 roku. Drugą firmą jest Boeing, która opracowuje własny statek kosmiczny CST-100 Starliner do startów w Atlasie V. rakiety.

Związane z: Awaryjne uruchomienie Abort Systems SpaceX i Boeinga wyjaśnione

NASA wybrała obie firmy jako komercyjnych przewoźników załogi w 2014 roku, przy czym SpaceX otrzymał do tej pory 3,14 miliarda dolarów, a Boeing 4,82 miliarda dolarów w ramach umowy na opracowanie i pilotowanie nowych pojazdów.

SpaceX wystartował w marcu tego roku swój pierwszy bezobsługowy lot testowy Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zwaną Demo-1. Ale kapsuła użyta podczas tego lotu została zniszczona podczas niepowodzenia testu naziemnego podczas testowania silników przerywających SuperDraco.

Od tego czasu SpaceX zmodernizował silniki, aby zapobiec podobnej awarii i przeprowadził szereg udanych testów naziemnych. Firma unowocześnia i testuje również swoje spadochrony Dragon Crew, aby upewnić się, że są gotowe do lotów załogowych. W środę (4 grudnia) SpaceX ogłosiło, że ukończyło siódmy udany test systemu spadochronowego Mark 3 dla Crew Dragon.

Tymczasem Boeing idzie naprzód dzięki testom Starliner.

W ubiegłym miesiącu firma z powodzeniem przetestowała swoje silniki aborcyjne w tak zwanym teście przerywania padu. Boeing planuje rozpocząć swoją pierwszą, nieuzbrojoną misję Starliner na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zwaną Orbital Flight Test, nie wcześniej niż 20 grudnia.

E-mail Tariq Malik na adres tmalik@space.com lub podążaj za nim @tariqjmalik. Podążaj za nami @Spacedotcom i Facebook.

Wszystko o Space Holiday 2019

Potrzebuje więcej miejsca? Subskrybuj nasz siostrzany tytuł „All About Space” najnowsze niesamowite wiadomości z ostatniej granicy! (Źródło zdjęcia: All About Space)