Skutki uboczne podwiązania jajowodów, regeneracja i kroki w procedurze


Fakty, które powinieneś wiedzieć o podwiązaniu jajowodów (sterylizacja jajowodów)

  • Podwiązanie jajowodów jest operacją blokującą jajowody u kobiet. Podwiązanie jajowodów jest stałą formą kontroli urodzeń. Po wykonaniu tej procedury jajo nie może przejść z jajnika przez rurki (kobieta ma dwie jajowody), a ostatecznie do macicy. Ponadto plemniki nie mogą dotrzeć do jaja w jajowodzie po owulacji (uwolnienie jaja z jajnika). W ten sposób zapobiega się ciąży.
  • Podwiązanie jajowodów jest często nazywane „wiązaniem rurek”. Bardziej formalnie, jest znany jako dwustronne podwiązanie jajowodów (BTL).
  • Niektóre podwiązania jajowodów wykonuje się bezpośrednio po porodzie. Pozostała część to zabiegi planowe wykonywane jako operacja tego samego dnia w ambulatoryjnej placówce chirurgicznej lub szpitalu. Wiele amerykańskich kobiet w wieku od 15 do 44 lat polega na sterylizacji jako środku antykoncepcyjnym (kontroli urodzeń) w celu zapobiegania ciąży. W 2000 roku około 190 milionów par na całym świecie stosowało sterylizację chirurgiczną jako bezpieczną i niezawodną metodę stałej kontroli urodzeń.
  • Przed latami 60. XX wieku sterylizację kobiet w Stanach Zjednoczonych wykonywano na ogół tylko z powodu problemów medycznych lub gdy kobietę uznawano za „zbyt starą”, aby mieć dzieci lub zagrożoną dla jej zdrowia. Zmieniający się klimat kulturowy w latach 60. spowodował bezpieczne, minimalnie inwazyjne procedury sterylizacji kobiet praktycznie na żądanie.

Co dzieje się w procedurze podwiązania jajowodów?

Podczas gdy pacjent jest w znieczuleniu, wykonuje się jedno lub dwa małe nacięcia (nacięcia) w jamie brzusznej (jedno zwykle w pobliżu pępka), a przez nacięcie wprowadza się urządzenie podobne do małego teleskopu na elastycznej rurce (zwane laparoskopem) .

Za pomocą instrumentów wprowadzanych przez laparoskop lub drugie nacięcie rurki (jajowody) są koagulowane (elektrokoagulacja), kauteryzowane (wypalane) lub blokowane za pomocą małego klipsa. Następnie skóra jest zamykana kilkoma szwami. Większość pacjentów czuje się wystarczająco dobrze, aby wrócić do domu w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Pracownik służby zdrowia może przepisać leki przeciwbólowe w celu opanowania bólu pooperacyjnego.

Większość kobiet powraca do normalnych czynności, w tym pracy, za kilka dni, chociaż niektórym kobietom zaleca się, aby nie ćwiczyły przez krótki czas. Współżycie seksualne może zostać wznowione, gdy pacjent czuje się dobrze.

Podwiązanie jajowodów można również wykonać natychmiast po porodzie poprzez małe nacięcie w pobliżu pępka lub w czasie cięcia cesarskiego.

Obecnie laparoskopowe podwiązanie jajowodów jest najpopularniejszą metodą sterylizacji kobiet u kobiet niebędących w ciąży. Mini-laparotomia okołowrotkowa, w której odcinek każdej rurki jest usuwany przez małe nacięcie w pępku (Pomeroy, Parkland), jest najczęściej stosowaną procedurą bezpośrednio po porodzie.
PYTANIE

Infekcje drożdżakowe pochwy są wywoływane przez bakterie.
Zobacz odpowiedź

Co to jest nieoperacyjne podwiązanie jajowodów?

System Essure

Istnieje urządzenie, które działa jako forma podwiązania jajowodów, blokując wnętrze jajowodów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła mały metalowy implant (zwany Systemem Essure), który umieszcza się w jajowodówach kobiet, które chcą zostać trwale sterylizowane. W przeciwieństwie do innych obecnie dostępnych procedur sterylizacji jajowodów dla kobiet, umieszczenie urządzenia nie wymaga nacięcia ani znieczulenia ogólnego.

Podczas procedury Essure pracownik służby zdrowia wkłada urządzenie obturacyjne do każdej z dwóch jajowodów podczas histeroskopii. Odbywa się to za pomocą specjalnego cewnika, który wprowadza się przez pochwę do macicy, a następnie do jajowodu. Urządzenie działa poprzez indukowanie powstawania blizny na implancie, blokując jajowód i zapobiegając zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki.

System Adiana

Dostępny jest również system podobny do Essure, znany jako Asiana System. Dzięki tej technologii silikonowe implanty wprowadza się do jajowodów poprzez histeroskopię. Implanty te indukują również tworzenie się blizn w rurkach, zapobiegając w ten sposób dotarciu plemników do komórki jajowej.

Jakie jest ryzyko podwiązania jajowodów?

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, zawsze istnieje ryzyko znieczulenia ogólnego. Sama operacja może powodować problemy z krwawieniem, infekcją lub uszkodzeniem otaczających narządów. Jednak podwiązanie jajowodów jest uważane za bardzo bezpieczną procedurę, a powikłania występują rzadko.

Nadal istnieje możliwość zajścia w ciążę po podwiązaniu jajowodów. Około 1 na 200 kobiet zajdzie w ciążę, które mają związane rurki. Może to być spowodowane niepełną niedrożnością rurek. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po zabiegu, jest narażona na zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej (ciąża rozwija się poza macicą, najczęściej w jajowodzie). Ciąża pozamaciczna może być niebezpieczna i wymaga natychmiastowej opieki medycznej.

Ponieważ procedura jest wykonywana za pomocą małych instrumentów wkładanych do brzucha przez małe nacięcia, pacjent może mieć obrażenia innych narządów w ciele.

Odzyskiwanie i wyniki podwiązania jajowodów

Większość kobiet wraca do zdrowia po zabiegu laparoskopowym bez żadnych problemów. Nie są wymagane żadne testy, aby potwierdzić, że kobieta jest teraz bezpłodna (tzn. Nie może zajść w ciążę) po zabiegu laparoskopowym.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy po zabiegu Essure lub Adiana pacjent musi zastosować inną formę kontroli urodzeń. W odstępie 3 miesięcy pacjent musi następnie przejść ostatnią procedurę rentgenowską (hysterosalpingogram), w której barwnik wstrzykuje się do macicy i wykonuje się zdjęcie rentgenowskie w celu potwierdzenia całkowitego zablokowania jajowodów.

Jakie są alternatywy dla podwiązania jajowodów?

Jeśli kobieta uważa, że ​​chce stałego rozwiązania w zakresie kontroli urodzeń, powinna omówić te opcje z pracownikiem służby zdrowia. Czasami młodsze kobiety, które wybierają stałą sterylizację, później żałują swojej decyzji. Im młodsza kobieta, tym bardziej prawdopodobne będzie, że będzie żałować wyboru stałej formy antykoncepcji.

Lekarz omówi twoje osobiste okoliczności i twoje pragnienie przyszłego rodzenia dzieci, jeśli twoje życie się zmieni. To ważna decyzja. Kobiety z pewnymi schorzeniami mogą nie nadawać się do tej procedury.

Podwiązanie jajowodów jest operacją. Pary, rozważając opcje sterylizacji, powinny rozważyć korzyści i ryzyko związane z tym, czy kobieta zostanie poddana sterylizacji jajowodów, czy mężczyzna powinien mieć wazektomię.

Podwiązanie jajowodów nie jest tymczasowe. Chociaż w niektórych przypadkach podwiązania jajowodów można chirurgicznie odwrócić, taka procedura stanowi poważne przedsięwzięcie chirurgiczne. Odwrócenie jajowodów kończy się powodzeniem (tj. Pacjentka poczęła po zabiegu) przez około 40% do 80% czasu.

Oceniony na 10/9/2019

Bibliografia

Medycznie recenzowane przez Wayne Blocker, MD; Board Certified Położnictwo i ginekologia

„Sterylizacja jajowodów”. MedscapeReference.