Sekretarz ds. Transportu Chris Grayling oskarżony o próbę „uciszenia” kierowców ciężarówek, którzy ostrzegali przed ryzykiem nieuzasadnionego BrexituLONDYN – The Road Haulage Association, organizacja handlowa reprezentująca firmy przewozowe, powiedziała, że ​​brytyjski sekretarz ds. Transportu Grayling zagroził, że zamrozi grupę ze spotkań po wydaniu komunikatu prasowego po prywatnej odprawie z sekretarzem transportu w sierpniu.

Richard Burnett, dyrektor naczelny Road Haulage Association, powiedział, że Grayling zostawił mu wiadomość głosową po tym, jak organizacja wydała komunikat prasowy o spotkaniu.

Grayling powiedział: „Muszę powiedzieć, jak bardzo jestem rozczarowany.

„Zamierzałem zaangażować cię w planowanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale wydanie komunikatu prasowego bezpośrednio po takim spotkaniu znacznie utrudnia mi to zadanie”.

Burnett powiedział, że wierzył, że sekretarz transportu „próbuje uciszyć przemysł, który próbuje pomóc rządowi w ich kierowaniu”.

„Moje poczucie tej wiadomości było – albo zamknij się, albo się nie angażujesz” – powiedział.

„Albo grasz z nami w piłkę, albo nie będziesz uczestniczył w negocjacjach w imieniu branży”.

The Road Haulage Association przyznaje, że rozmowy z rządem były kontynuowane po wysłaniu wiadomości poczty głosowej.

Rzecznik Departamentu Transportu powiedział: „RHA była mocno zaangażowana w nasze prace przygotowawcze do wyjścia z UE i nadal będziemy angażować ich na każdym etapie naszego planowania.

„To bardzo niefortunne, gdy szczegóły prywatnych rozmów utrzymywanych w tajemnicy są podawane do publicznej wiadomości w komunikacie prasowym”.

Wywiad zostanie wyemitowany w programie Panorama BBC w poniedziałek wieczorem, który pokazuje, jak Wielka Brytania poradziłaby sobie, gdyby opuściła UE bez porozumienia.

Zawiera również wywiad z Philipem Rycroft, urzędnikiem służby cywilnej, który był odpowiedzialny za planowanie Brexit do marca, który powiedział, że żadna umowa nie jest „obarczona ryzykiem” i byłaby „krokiem w nieznane”.

„Nie leży w interesie Zjednoczonego Królestwa fakt, że nic się nie dzieje, nie leży w interesie UE, aby nic nie robić” – powiedział Rycroft.

„Racjonalnym wynikiem w ciągu najbliższych kilku miesięcy jest zawarcie umowy, ponieważ w przeważającej mierze leży to w interesie gospodarczym zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii”.

Zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt, kandydaci do zastąpienia Theresy May na stanowisku premiera, powiedzieli, że byliby skłonni wyprowadzić Wielką Brytanię z UE bez żadnego porozumienia.

Johnson zobowiązał się do opuszczenia 31 października bieżącego terminu i powiedział, że odejście na czas jest „rób lub umieraj”.

Członkowie Partii Konserwatywnej będą w tym tygodniu głosować na jednego z dwóch kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej i premiera w głosowaniu pocztowym.

Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony pod koniec lipca.