Ryzyko raka od słodkich napojów?


Spożycie słodkich napojów, w tym soku owocowego, było pozytywnie związane z ogólnym ryzykiem raka i ryzykiem raka piersi w dużym prospektywnym badaniu przeprowadzonym we Francji.

Chociaż badanie jest obserwacyjne, a zatem nie może ustalić związku przyczynowego, naukowcy sugerują, że „słodkie napoje, które są powszechnie spożywane w krajach zachodnich, mogą stanowić modyfikowalny czynnik ryzyka dla profilaktyki raka”.

Badanie zostało opublikowane 10 lipca w Internecie BMJ

Eksperci odżywiania, którzy zareagowali na wyniki stwierdzili, że badanie zostało dobrze zaprojektowane i zgodziło się, że dodaje amunicję do polityki zdrowia publicznego, takiej jak nakładanie podatków, które zniechęcają do nadmiernej konsumpcji napojów słodzonych cukrem.

Jeden z ekspertów zakwestionował jednak niektóre ustalenia i stwierdził, że głównym przesłaniem badania powinno być to, że spożywanie sztucznie słodzonych (dietetycznych) napojów nie było związane z ryzykiem raka.

Szczegóły badania

Francuscy autorzy, kierowani przez Eloi Chazelasa z Centrum Badawczego Epidemiologii i Statystyki Sorbonne Paris Cité, zauważają, że „słodkie napoje są przekonująco związane z ryzykiem otyłości, co z kolei jest uznawane za silny czynnik ryzyka dla wielu nowotworów”.

Postanowili zbadać, czy istnieje związek między spożyciem słodkich napojów a rakiem – i znaleźli pozytywne skojarzenie.

W ramach badań zespół przeanalizował dane z badania kohortowego NutriNet-Santé, w którym wzięło udział 101 257 zdrowych dorosłych Francuzów (21% mężczyzn; 79% kobiet; średni wiek 42 lata).

Uczestnicy wypełnili co najmniej dwie 24-godzinne ankiety dietetyczne zatwierdzone online, które zostały zaprojektowane w celu pomiaru zwykłego spożycia 3300 różnych artykułów spożywczych i napojów.

Zespół przyjrzał się w szczególności codziennemu spożyciu słodkich napojów (napojów słodzonych cukrem i 100% soków owocowych) oraz sztucznie słodzonych napojów (dietetycznych). Okazało się, że mężczyźni pili nieco więcej słodkich napojów niż kobiety (średnie dzienne spożycie, 90,3 ml vs 74,6 ml).

Uczestnicy badania byli obserwowani średnio przez 5 lat i przez maksymalnie 9 lat (2009–2018).

Zespół poinformował, że w tym czasie doszło do 2193 pierwszych przypadków raka. Sprawy zostały zatwierdzone w dokumentacji medycznej i powiązane z krajowymi bazami danych ubezpieczenia zdrowotnego.

Suma ta obejmowała 693 raki piersi, 291 raków prostaty i 166 raków jelita grubego. Średni wiek w rozpoznaniu raka wynosił 59 lat.

Pozytywne stowarzyszenie

Na podstawie tych wyników zespół obliczył, że zwiększenie spożycia napojów słodzonych o 100 ml / dobę wiązało się z 18% wzrostem ogólnego ryzyka zachorowania na raka (współczynnik ryzyka subdystrybucji [HR] za wzrost o 100 ml / dzień, 1,18; 95% przedział ufności, 1,10 – 1,27; P <.001).

Komentując to odkrycie, dr Graham Wheeler, starszy statystyk w Cancer Research UK i University College London, zauważył: „Średnie dzienne spożycie słodkich napojów u wszystkich uczestników wynosiło około 93 ml. 100-ml zwiększenie dziennego spożycia słodkich napojów wiązało się z 18-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na jakąś formę raka, średnio przez około 5 lat, a 22 uczestników na 1000 rozwinęło jakąś formę raka.

„Oznacza to, że jeśli 1000 podobnych uczestników zwiększy swoje dzienne spożycie słodkiego napoju o 100 ml, spodziewamy się, że liczba zachorowań na raka wzrośnie z 22 do 26 na 1000 osób w okresie 5 lat. prawdziwy związek przyczynowy między spożyciem słodkiego napoju a rozwijającym się rakiem, a to wciąż wymaga dalszych badań.

„Autorzy słusznie ostrzegają, że potrzebne będą dalsze duże badania prospektywne, aby potwierdzić ich wyniki” – skomentował.

Francuscy naukowcy zauważają, że wystąpił również pozytywny związek z rakiem piersi, ze zwiększonym ryzykiem 22% (HR, 1,22; P = 0,004). Bardziej szczegółowo obserwowano to w przypadku raka piersi przed menopauzą (P = 0,02) niż w przypadku raka piersi po menopauzie (P = 0,07), ale mediana spożycia słodkich napojów była niższa u kobiet po menopauzie (88,2 ml / dzień) niż u kobiet przed menopauzą (43,2 ml / dzień), zauważa zespół.

Nie stwierdzono związku z rakiem prostaty i jelita grubego, ale było mniej przypadków tych nowotworów.

Cukierki zawierały 100% soku owocowego. Biorąc pod uwagę osobno, spożywanie soku owocowego wiązało się z wyższym ogólnym ryzykiem zachorowania na raka, podobnie jak inne słodkie napoje.

Natomiast spożywanie sztucznie słodzonych napojów (dietetycznych) nie wiązało się z ryzykiem zachorowania na raka. Autorzy zauważają jednak, że należy ostrożnie interpretować to odkrycie, ponieważ spożycie takich napojów było niskie.

„Jest to badanie obserwacyjne, a zatem nie można ustalić związku przyczynowego obserwowanych powiązań i nie można całkowicie wykluczyć resztkowych zakłóceń” – zauważają autorzy.

Uznając ograniczenia swoich badań, zauważają oni również, że uwzględnili szeroki zakres czynników zakłócających i przeprowadzili wiele analiz wrażliwości, i że żaden z nich zasadniczo nie zmodyfikował wyników, które pozostały statystycznie istotne i stabilne.

Ponadto dane mechaniczne potwierdzają te wyniki epidemiologiczne, komentują. Napoje cukierkowe przyczyniają się do otyłości, ale mogą także zwiększać trzewny poziom tłuszczu, poziom cukru we krwi i markery zapalne, z których wszystkie są znanymi czynnikami ryzyka raka.

Podsumowując, stwierdzają: „Dane te potwierdzają znaczenie istniejących zaleceń żywieniowych w celu ograniczenia spożycia słodkiego napoju, w tym 100% soku owocowego, jak również działań politycznych, takich jak ograniczenia podatkowe i marketingowe ukierunkowane na słodkie napoje, które mogą potencjalnie przyczynić się do zmniejszenie zachorowalności na raka. ”

Reakcje na studium

Kilku ekspertów żywieniowych opublikowało swoje reakcje na to badanie na stronie internetowej brytyjskiego Science Center.

Jest to „duże, dobrej jakości badanie. Autorzy zdają sobie sprawę z czynników zakłócających, są świadomi ograniczeń swoich technik pomiaru dietetycznego, a wyniki zostały dobrze opisane”, skomentował dr Amelia Lake, czytelnik w dziedzinie żywienia zdrowia publicznego, Teesside Uniwersytet, Middlesbrough, Anglia.

Badanie dodaje „do ogólnego obrazu znaczenia obecnego dążenia do zmniejszenia naszego spożycia cukru” i podkreśla, dlaczego „kontrole wprowadzania do obrotu produktów o wysokiej zawartości cukru są tak ważne nie tylko pod względem otyłości, ale także ewentualnie zapobiegania nowotworom”.

Inny ekspert, Catherine Collins, RD, FBDA, dietetyk w Narodowej Służbie Zdrowia w Wielkiej Brytanii, zasugerował, że jedną z mocnych stron tego francuskiego badania jest sposób zbierania szczegółów dotyczących diety. Uczestnicy rejestrowali online zapisy dietetyczne o wartości 3 dni co 2 lata, co jest „bardziej solidną oceną diety niż 24 godziny”. Co jadłeś wczoraj? podejście wielu podobnych grup badawczych. ” Niemniej jednak wszystkie raporty dotyczące spożycia w diecie są ograniczone, ponieważ polega ona na tym, że uczestnicy są uczciwi i dokładni.

Collins wzbudził również pewne wątpliwości co do wiarygodności ustaleń.

„Ich odkrycia sugerują 30% wzrost diagnozy„ wszystkich nowotworów ”u osób z najwyższym spożyciem słodkich napojów w porównaniu z tymi, które mają najniższe spożycie”, zauważyła.

„Osoby ze średnim spożyciem słodkich napojów nie miały istotnego wzrostu ryzyka zachorowania na raka w przypadku raka piersi lub jakiegokolwiek innego nowotworu.

„Ile cukru z napojów było związane z tym zwiększonym ryzykiem? Ci z najniższej grupy spożywali około 3 g (około pół łyżeczki) cukru z codziennych napojów. Ci z najwyższej grupy wynosili średnio 19 g dziennie – co odpowiada czterem łyżeczki cukru.

„Ryzyko wzrosło wokół 10 g cukru dziennie z napojów” – skomentowała. „Czy 7 g cukru od najniższego do trzeciego kwartyla, równoważnego 1,5 łyżeczki cukru, lub dodatkowe 28 kcal dziennie, naprawdę wpływa na ryzyko raka, zwłaszcza w przypadku braku otyłości w grupie?

„Uważam, że biologiczna wiarygodność tego problemu jest trudna, zważywszy na brak znaczącej różnicy między grupami w odniesieniu do masy ciała lub częstości występowania cukrzycy, która często jest wymieniana jako związane z tym ryzyko. W sumie kalorie cukrowe z napojów wahały się od prawie 0% do prawie 4% całkowitej liczby kalorii, w granicach dopuszczalnego spożycia związanego z zaleceniami dotyczącymi zdrowego odżywiania.

„Największe spożycie cukru z napojów dotyczyło grupy wiekowej młodych dorosłych, które były podobne do innych grup badawczych na całym świecie. Większe ryzyko zachorowania na raka piersi w tej młodszej grupie jest niepokojące, ale może reprezentować inne czynniki, które nie są brane pod uwagę w tym Na przykład odsetek kobiet przed menopauzą stosujących doustne środki antykoncepcyjne wzrósł wraz ze wzrostem spożycia cukru. Nie omówiono badań przesiewowych piersi przed i po menopauzie, ale mogły one przyczynić się do wyższego wcześniejszego i ostatecznego wskaźnika diagnozy u kobiet rozpoczynających badania przesiewowe zanim objawy stały się widoczne – w przeciwieństwie do innych nowotworów, w których objawy pojawiają się jako pierwsze, prowadząc do dalszych badań.

„Osoby z wyższą grupą przyjmującą napoje o wysokiej zawartości cukru miały wyższe spożycie kalorii, wyższe spożycie soli i mniej kalorii z alkoholu. Wszystkie te czynniki sugerują, że różnice w diecie, które przyjmowanie słodkiego napoju mogą być jedynie wskaźnikiem zastępczym, a nie przyczyną związku”, dodany.

Główna wiadomość powinna skupiać się na napojach dietetycznych

Collins podsumowała swoje uwagi na temat badania, zwracając się do jednego z odkryć, które nie zostały podkreślone przez francuskich badaczy.

„Wiadomość o zabraniu do domu to brak ryzyka raka w stosowaniu napojów dietetycznych zawierających sztuczne substancje słodzące” – powiedziała.

„Zbyt długo mitologia słodzików będących zagrożeniem dla zdrowia pozostaje w kulturze popularnej” – skomentowała. „Wszystkie stosowane obecnie środki słodzące przeszły rygorystyczne testy bezpieczeństwa, zanim zostały dopuszczone do użytku przez ludzi. Badanie to nie wykazało wpływu sztucznie słodzonych napojów z ryzykiem raka, uzupełniając wiedzę z badań laboratoryjnych do badań na ludziach, które to potwierdzają.

„Dodanie cukru do gorących lub zimnych napojów nie zapewnia żadnych rzeczywistych korzyści żywieniowych i przyczynia się do całkowitego obciążenia kaloriami”, a badanie „uzupełnia dowody na wybór napojów bezcukrowych zamiast słodkich”, powiedziała.

Badanie NutriNet-Santé było wspierane przez kilka francuskich instytucji publicznych, jak wyszczególniono w artykule. Autorzy, Lake i Collins, nie ujawnili żadnych istotnych relacji finansowych. Wheeler otrzymał honoraria od Novametrics Consulting Ltd.

BMJ. Opublikowano online 10 lipca 2019 r. Pełny tekst

Więcej informacji na temat Medscape Oncology można znaleźć na Twitterze: @MedscapeOnc