Router UniFi Dream Machine to świetny punkt wejścia dla nerdów z sieci – TechCrunch

[ad_1]

Kilka tygodni temu Ubiquiti zaprezentowało maszynę UniFi Dream Machine, urządzenie sieciowe typu wszystko w jednym, które za 299 USD łączy router, przełącznik z czterema portami Ethernet i punkt dostępu Wi-Fi. Ma coś, co Ubiquiti nazywa zintegrowanym kluczem chmurowym, który pozwala kontrolować sieć.

Używam maszyny UniFi Dream Machine w mojej sieci domowej przez ostatnie kilka tygodni, więc rozważ tę recenzję urządzenia.

Ubiquiti to znana marka sieciowa. Większość osób zna punkty dostępowe firmy – zaokrąglone anteny, które można znaleźć w szkołach, firmach i miejscach publicznych.

Ale początkowa inwestycja zawsze była nieco stroma w przypadku zastosowań osobistych, a nawet małych firm. Maszyna UniFi Dream idealnie łączy się między profesjonalnym sprzętem a urządzeniami konsumenckimi. Stanowi to ogromne uaktualnienie, jeśli używasz routera z funkcją Wi-Fi zapewnianą przez dostawcę usług internetowych.

Przebudowa urządzeń UniFi

Ubiquiti oferuje gamę routerów pod marką AmpliFi dla klientów poszukujących rozwiązania typu plug-and-play. Firma niedawno ogłosiła nowe urządzenie ze świetnymi specyfikacjami, jeśli nie chcesz się bawić w ustawienia sieciowe.

Ale jeśli to czytasz, prawdopodobnie wiesz, że produkty UniFi oferują pewne dostosowania, których Twoim zdaniem brakuje w produktach konsumenckich.

Przejście z urządzenia sieciowego typu „wszystko w jednym” na system UniFi zawsze było trochę skomplikowane. Firma podzieliła stos sieci na różne urządzenia, aby zapewnić większą kontrolę.

Oznacza to, że musisz kupić Security Gateway (router, „mózg” sieci), przełącznik (podobnie jak listwa zasilająca, ale dla portów Ethernet) i punkt dostępowy (antena Wi-Fi). Ponadto klucz chmurowy UniFi jest niezbędnym zakupem, jeśli chcesz zarządzać swoją siecią za pomocą oprogramowania kontrolera firmy.

Jeśli jesteś zaangażowany w ekosystem UniFi, masz wspaniałe wrażenia. Możesz zarządzać każdym portem Ethernet na przełączniku indywidualnie, możesz kontrolować ustawienia Wi-Fi z dowolnego miejsca na świecie i wiele, wiele innych rzeczy. Lee Hutchinson z Ars Technica upadł w dół do króliczej nory UniFi i napisał wspaniałą historię o swoim doświadczeniu z profesjonalnym sprzętem sieciowym w domu.

Maszyna UniFi Dream Machine ma inne podejście. Ponownie łączy wszystkie oddzielne elementy, które sprawiają, że sieć UniFi ożywa. Możesz kupić maszynę Dream UniFi o wartości 300 USD i kontrolować każdy najmniejszy szczegół swojej sieci.

Dane techniczne

Kilka słów na temat specyfikacji maszyny Dream UniFi. Urządzenie w kształcie pigułki ma zintegrowaną bramę bezpieczeństwa, która pozwala na uruchomienie serwera DHCP, tworzenie reguł zapory, korzystanie z wielu sieci VLAN i innych.

Oprócz portu WAN do połączenia urządzenia z Internetem dostępne są cztery porty Gigabit Ethernet. Jeśli chodzi o Wi-Fi, Dream Machine obsługuje 802.11ac Wave 2 („Wi-Fi 5”) z anteną 4 × 4 MU-MIMO – niestety Wi-Fi 6.

Za kulisami urządzenie wykorzystuje procesor ARM Cortex-A57 1,7 GHz. Ma 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci i zużywa do 26 W.

Korzystanie z wymarzonej maszyny

Konfiguracja Unif Dream Machine to wspaniałe doświadczenie. Najlepiej, jeśli chcesz podłączyć kabel Ethernet do routera dostarczonego przez dostawcę usług internetowych i przełączyć go w tryb mostka. W ten sposób zadziała jak głupi modem i pozwoli maszynie UniFi Dream Machine wykonać całą ciężką pracę.

Po pobraniu aplikacji mobilnej i włączeniu UniFi Dream Machine pojawi się wyskakujące okienko, które naśladuje wyskakujące okienko AirPods. Następnie możesz sterować siecią za pomocą tej aplikacji mobilnej lub użyć przeglądarki internetowej na komputerze.

To staje się interesujące.

Oprogramowanie kontrolera UniFi zwykle zawiera listę wszystkich urządzeń UniFi aktualnie działających w sieci. Dzięki maszynie UniFi Dream otrzymujesz jedno urządzenie. Ale jeśli rozszerzysz to urządzenie, zobaczysz listę trzech oddzielnych komponentów UniFi – bramy, przełącznika i punktu dostępowego.

Zgodnie z oczekiwaniami możesz kontrolować każdy najmniejszy szczegół swojej sieci. Po raz kolejny to nie jest dla wszystkich i będziesz musiał nauczyć się wielu rzeczy na temat pracy w sieci, aby zoptymalizować konfigurację. Ale jeśli jesteś majstrującym cyfrowo, to powiew świeżego powietrza.

Maszyna UniFi Dream działa jako serwer DHCP w moim domu. Zmieniłem nazwy urządzeń i przypisałem stałe adresy IP wszystkim moim urządzeniom, aby łatwiej je znaleźć. Możesz zobaczyć w czasie rzeczywistym sieć, z której korzystają i czy mają dobry sygnał Wi-Fi.

Skonfigurowałem również publiczny DNS 1.1.1.1 Cloudflare na poziomie sieci.

Istnieje wiele możliwości, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie. Utworzyłem sieć Wi-Fi dla gości, która pozwala moim znajomym na dostęp do Internetu. Mogą przeglądać Twittera i przesyłać strumieniowo programy Netflix bez żadnych problemów, ale nie mają dostępu do moich komputerów w sieci lokalnej.

Stworzyłem także kolejną sieć Wi-Fi dla urządzeń IoT, takich jak podłączone głośniki, drukarka i odkurzacz robota. Połączone urządzenia nie mają wielu poprawek bezpieczeństwa i mają więcej luk w zabezpieczeniach niż komputer lub smartfon, które aktualizujesz. Do tej sieci Wi-Fi przypisałem inny VLAN. Sieci VLAN pozwalają tworzyć sieć podzieloną na partycje z różnymi zestawami reguł.

Zastosowałem reguły zapory do tej sieci VLAN, aby móc kontrolować urządzenia z moich urządzeń osobistych, ale nie mogą one same inicjować żądań do moich urządzeń. Jest to przesada dla większości ludzi, ale fajnie jest, że możesz to zrobić z poziomu kontrolera UniFi. Więcej informacji tutaj.

Jeśli chodzi o Wi-Fi, wszystko można dostosować, a wydajność była znakomita. Mieszkam w małym mieszkaniu, ale balkon zawsze był problemem. Często pracuję z balkonu i korzystam z taniego przedłużacza Wi-Fi, który znalazłem w pudełku gadżetów i kabli.

Odłączyłem przedłużacz Wi-Fi i próbowałem połączyć się z maszyną UniFi Dream. Uzyskuję lepszą wydajność, nawet jeśli zredukuję moc transmisji Wi-Fi do średniej.

To tylko kilka przykładów rzeczy, które możesz zrobić z UniFi Dream Machine. Wydaje mi się, że wciąż nie używam urządzenia (możesz połączyć się przez SSH i kontrolować wszystko z terminala), ale nie zastanawiałbym się nad powrotem do routera podstawowego z funkcjami Wi-Fi.

Kierowanie do prosumentów

UniFi Dream Machine to urządzenie sieciowe, o którym nie wiedziałem, że chcę. Nigdy nie będę mieć setek urządzeń Wi-Fi podłączonych do mojej sieci domowej. Nie potrzebuję tuzina portów Ethernet. A jednak chcę kontrolować moją sieć. Jeśli ty tęsknić AirPort Extreme firmy Apple lub jeśli jesteś nerdem w sieci, powinieneś rozważyć maszynę UniFi Dream Machine.

Małe firmy i sklepy często podejmują złe decyzje na początku firmy. Tani router Wi-Fi w Amazon nie tnie go, gdy Twoja firma się skaluje. Dream Machine może być dobrym punktem wyjścia, ponieważ będziesz mógł budować na tym urządzeniu bazowym.

Ale jeśli uważasz, że masz większe potrzeby, nie próbuj uruchamiać dużej sieci z maszyny Dream UniFi. Ubiquiti sprzedaje świetne urządzenia, które dają dużo większą elastyczność. Maszyna UniFi Dream jest w końcu maszyną ograniczoną. To sprawia, że ​​zarówno nie jest wystarczająco dobry dla klientów korporacyjnych, jak i doskonały dla prosumentów.[ad_2]