Rezerwa Federalna ryzykuje popełnienie 3 błędów w polityce stóp procentowych


Decydenci z Rezerwy Federalnej mają jedną z najtrudniejszych prac na świecie.

Podobnie jak w przypadku jazdy samochodem do przodu, patrząc w lusterko wsteczne, Fed ma za zadanie ustalenie polityki pieniężnej z wykorzystaniem danych opóźnionych i przestarzałych wskaźników jako światła przewodniego – zagadka, która utrudnia właściwe podejmowanie decyzji.

Znalezienie neutralnej stopy – lub poziomu zainteresowania, który nie jest ani akomodacyjny, ani restrykcyjny – wymaga delikatnego aktu równowagi, który jest obarczony zmiennymi.

I to nie jest łatwiejsze.

David Mericle, starszy ekonomista Goldman Sachs w USA, widzi garść poważnych zagrożeń, które mogą podnieść stabilność systemu finansowego, jeśli FOMC podejdzie zbyt blisko słońca i wyprowadzi swoją politykę z ostatnich działań cenowych na rynku obligacji.

W niedawnej notatce prestiżowa mega instytucja z Wall Street ujawniła trzy poważne zagrożenia, które uważa za odpowiedzialne za rozwikłanie.

Ich analiza jest szczegółowo opisana poniżej.

1. Zaspokajanie oczekiwań

„Jeśli Fed zareaguje na rynek obligacji asymetrycznie – w szczególności, jeśli obawia się głównie zaostrzenia warunków finansowych, nie dostarczając oczekiwanych obniżek stóp – ryzykuje nieumyślnie przyczynienie się do niestabilności finansowej w czasie”, powiedział Mericle.

Krótko mówiąc, Fed stoi przed dwiema decyzjami: zdobyć i uspokoić rynek lub zmienić kierunek i ryzykować gwałtowną reakcję odruchową.

Jerome Powell, przewodniczący Fed, oświadczył, że bank centralny koncentruje się na „zmianach warunków finansowych, które mogą wpłynąć na osiągnięcie naszych celów podwójnego mandatu, a te są zwykle szerokimi zmianami w warunkach finansowych, które są utrzymywane przez pewien okres czasu . ”

Jednak trzeba się zastanawiać, jak prawdziwe jest to stwierdzenie.

Bank centralny USA ma paradoksalnie gwarancję obniżenia stóp procentowych na nadchodzącym lipcowym posiedzeniu, a stopa bezrobocia oscyluje wokół 50-letniego minimum, giełda zbliża się do rekordowego poziomu, a PKB rośnie o 3,1% – tło, które bardziej przypomina podwyżkę stóp procentowych .

2. „Sala luster”

Ryzyko to wynika z pragnienia zaspokojenia oczekiwań rynku, tworząc pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, która osłabia skuteczność informacji, ponieważ „mądrość tłumu” podważa niezależne myślenie.

Były przewodniczący Fed Ben Bernanke powiedział, że „taka strategia szybko przeradza się w salę luster”, tworząc zwięzły aksjomat.

„Uważamy, że obniżki stóp procentowych, nawet jeśli są wyceniane, zwykle zwiększają oczekiwania na kolejne cięcia, głównie dlatego, że rynki są przyzwyczajone do rozpędu w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej i czasami, ponieważ rynki mogą interpretować obniżki stóp jako sygnał, że urzędnicy Fed mają negatywne informacje prywatne o gospodarce – dodał Mericle.

Poniższy wykres pomaga zobrazować tę koncepcję.

GS

3. Presja polityczna

Prezydent Trump był niezwykle głośny, jak dotąd, jego dezaprobata dla Fed, odnosząc się do instytucji jako „upartego dziecka” i „najtrudniejszego problemu” stojącego przed Stanami Zjednoczonymi, wielokrotnie wzywając bank centralny do przejścia na bardziej akomodacyjny, luźniejszy ścieżka polityki.

Mericle doszedł do wniosku: „Jeśli ceny rynkowe częściowo odzwierciedlają oczekiwanie, że presja polityczna może być skuteczna, a Fed z kolei chce zaspokoić oczekiwania rynku, rynek obligacji może stać się pośrednim kanałem ingerencji politycznej, nawet jeśli Fed skrupulatnie unika bezpośredniego reakcja na presję. ”

I chociaż Fed harfuje na swoją niezależność, może być bardziej podatny na presję pomocniczą niż wcześniej sądzono.