Rakieta Vega uruchamiająca satelitę UAE obserwującą Ziemię dziś wieczorem: Oglądaj na żywo!Europejska rakieta Vega uruchomi dziś nowego satelitę do obserwacji Ziemi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (10 lipca) i będzie można oglądać start online na żywo!

Rakieta Vega, zwieńczona satelitą FalconEye1, wystartuje z Guiana Space Center w Kourou w Gujanie Francuskiej o 21:53. EDT (10:53 czasu lokalnego lub 0153 GMT 11 lipca).

Arianespace, europejski dostawca programów telewizyjnych odpowiedzialny za tę misję, rozpocznie transmisję na żywo z komentarzem w języku angielskim około 15 minut przed startem. Możesz go obejrzeć na żywo na Space.com, dzięki uprzejmości Arianespace lub bezpośrednio na YouTube firmy.

Związane z: Europejska Vega Rocket rozpoczyna się w 1. locie (Galeria)

Misja dzisiejszego wieczoru miała początkowo rozpocząć się w ostatni piątek (5 lipca), ale Arianespace dwukrotnie opóźniła misję z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. 5 lipca firma wyszorowała start z powodu wiatrów na dużych wysokościach i odłożyła go na 7 lipca. Wiatry jeszcze nie ustąpiły po ich drugiej próbie startu, a wystrzelenie opóźniło się na czas nieokreślony – poinformowali urzędnicy Arianespace.

Do rana (10 lipca) warunki wiatrowe w końcu się poprawiły, a Arianespace ogłosił, że „postanowił rozpocząć operacje chronologiczne w celu uruchomienia lotu VV15”.

Po starcie, minie około godziny, zanim satelita FalconEye1 oddzieli się od górnego stopnia rakiety i zostanie wypuszczony na orbitę. Satelita wejdzie na zsynchronizowaną ze słońcem orbitę na wysokości 380 mil (611 kilometrów) nad Ziemią. Wykonuje obrazy Ziemi o wysokiej rozdzielczości, krążąc wokół planety w pobliżu terminatora, lub linię między nocą a dniem, przechodząc przez biegun północny i południowy.

Jeszcze w tym roku Arianespace uruchomi kolejnego identycznego satelitę FalconEye2, także na rakiecie Vega. Zdjęcia z dwóch satelitów FalconEye będą wspierać siły zbrojne Zjednoczonych Emiratów Arabskich i będą dostępne do użytku komercyjnego, podają przedstawiciele Arianespace w opisie misji.

Email Hanneke Weitering na hweitering@space.com lub podążaj za nią @hannekescience. Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom i dalej Facebook.