Przerywany post promuje odchudzanie, poprawia lipidy

[ad_1]

Pam Harrison
05 grudnia 2019 r

Ograniczone spożycie żywności do 10-godzinnego przedziału każdego dnia sprzyja odchudzaniu i poprawia nieprawidłowości kardiometaboliczne u kobiet z zespołem metabolicznym, sugerują małe badania pilotażowe.

„Odbywa się wiele dyskusji na temat przerywanego postu i okresu, w którym ludzie powinni spożywać posiłki, aby uzyskać korzyści z tego rodzaju diety” – powiedział dr Satchidananda Panda w oświadczeniu.

„W oparciu o to, co zaobserwowaliśmy u myszy, wydaje się, że 10-godzinne okno czasowe przenosi te korzyści. Jednocześnie nie jest tak restrykcyjne, że ludzie nie mogą przestrzegać tego w dłuższej perspektywie” – dodaje Panda z Salk Institute for Biological Studies, La Jolla, Kalifornia. Panda jest autorką książki Kodeks okołodobowy i zbiera tantiemy.

Badanie zostało opublikowane online 5 grudnia Metabolizm komórkowy autorzy: Michael J. Wilkinson, MD, University of California, San Diego i współpracownicy.

Ponieważ większość kobiet przyjmowała statyny, leki przeciwnadciśnieniowe lub oba jednocześnie, „obserwowane korzyści z ograniczonego czasowo jedzenia były addytywne w stosunku do efektów tych leków … i w tej populacji o wysokim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych, znaczna redukcja aterogennych lipidów, ciśnienia krwi i poziomu glukozy we krwi, oprócz terapii medycznej, ma ważne implikacje kliniczne – mówią badacze.

Uczestnicy stracili 3% masy ciała w ciągu 12 tygodni

W badaniu 19 kobiet z zespołem metabolicznym pouczono, aby ograniczały spożycie żywności do 10 godzin dziennie przez 12 tygodni, tworząc 14-godzinny post każdego wieczoru.

Co ważne, nie powiedziano im, aby w jakikolwiek sposób ograniczali spożycie kalorii lub zmieniali dietę w ciągu 10-godzinnego okresu jedzenia.

Większość kobiet była otyła, ze średnim wskaźnikiem masy ciała (BMI) 33 kg / m2.

„Uczestnicy korzystali z zatwierdzonej aplikacji – myCircadianClock (mCC) – do rejestrowania spożycia kalorii podczas 2-tygodniowego okresu odniesienia i 12-tygodniowych okresów interwencji” – wyjaśniają.

W ciągu 12 tygodni badania uczestnicy stracili 3,3 kg lub około 3% masy ciała w stosunku do wartości wyjściowej (p = 0,00028), podają badacze.

Zmiana ta doprowadziła do około 3% zmniejszenia BMI (P = 0,0001), a także około 3% redukcji tkanki tłuszczowej (P = 0,0001), w tym znacznego zmniejszenia o 3% tłuszczu trzewnego (P = 0,004 ) i zmniejszenie obwodu talii o 4% (P = 0,009), zauważają autorzy.

Co ciekawe, naukowcy zwracają uwagę, że ilość uczestników odchudzających się podczas badania była porównywalna z uzyskaną dzięki ograniczeniu kalorii i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Ulepszone parametry kardiometaboliczne

Ograniczona czasowo strategia żywieniowa miała również szereg pozytywnych skutków dla parametrów kardiometabolicznych.

Na przykład nastąpiło znaczące obniżenie całkowitego cholesterolu, cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (non-HDL), z których żaden nie był związany z utratą masy ciała.

Nastąpiło także znaczące obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, a wśród osób z podwyższonym poziomem glukozy na czczo na początku badania stwierdzono znaczące zmniejszenie A1c.

Te zmiany parametrów kardiometabolicznych zaobserwowano niezależnie od jakichkolwiek zmian aktywności fizycznej i ponownie były one niezależne od utraty wagi, podkreślają autorzy.

Stół. Zmień od linii bazowej w punktach końcowych w grupie przerywanego postu

Punkt końcowy Średnia zmiana
(Redukcja procentowa)
Wartość P.
Cholesterol całkowity, mg / dl (%) –13.1 (11) .03
Cholesterol LDL, mg / dL (%) –11.9 (11) .016
Cholesterol bez HDL, mg / dL (%) –11.6 (9) .04
Skurczowe BP, mmHg (%) –5,1 (4) .04
Rozkurczowe BP, mmHg (%) –6,4 (8) .004
A1c *,% (%) –0,22 (3,7) .04

* Wśród osób z glukozą na czczo ≥ 100 mg / dl lub A1c ≥ 5,7% na początku badania

Uczestnikom podobał się czas posiłku

Jak podkreślają autorzy, badania wykazały, że nieregularny czas posiłku niekorzystnie wpływa na zdrowie kardiometaboliczne.

„Zarówno nieregularne wzorce żywieniowe, jak i jedzenie przez dłuższy czas w ciągu 24-godzinnego dnia mogą (również) zakłócać rytm dobowy” – wyjaśniają.

Jak się okazuje, ograniczone czasowo jedzenie indukuje i utrzymuje stały cykl karmienia i postu, który wspiera silne rytmy okołodobowe.

Wykazano, że przewlekłe zaburzenie rytmu dobowego zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego, w tym otyłości, nadciśnienia, dyslipidemii i insulinooporności.

Co więcej, około 70% grupy stwierdziło również, że byli bardziej zadowoleni z ilości snu.

„Jako kardiolog profilaktyczny staram się współpracować z pacjentami i zachęcić ich do wprowadzania zmian stylu życia, ale bardzo trudno jest skłonić ich do wprowadzenia trwałych i znaczących zmian”, współautorka, Pam Taub, MD, profesor medycyny, University of California San Diego School of Medicine, odnotowano w oświadczeniu. Taub jest konsultantem dla Sanofi / Regeneron, Novo Nordisk, Boehringer-Ingelheim, Janssen, Pfizer i Amgen.

„Gdy u kogoś zdiagnozowano zespół metaboliczny, jest to krytyczne okno dla interwencji (ponieważ), kiedy ludzie chorują na cukrzycę lub przyjmują wiele leków, takich jak insulina, bardzo trudno jest odwrócić proces chorobowy” – dodała.

Uczestnicy powiedzieli również śledczym, że według nich okresowy post jest łatwiejszy do przestrzegania niż liczenie kalorii lub próba zwiększenia aktywności fizycznej.

W rzeczywistości ponad jedna czwarta grupy wybrała stosowanie ograniczonej czasowo strategii żywieniowej po ukończeniu 12-tygodniowej interwencji; około jedna trzecia zgłosiła, że ​​przestrzegała strategii przynajmniej przez część czasu. Reszta zrezygnowała z planu pod koniec badania.

„Wysoki poziom przestrzegania ograniczonego czasowo odżywiania się w naszym badaniu, brak zgłaszanych działań niepożądanych i niski wskaźnik rezygnacji sugerują, że samodzielne wybranie 10-godzinnego okresu ograniczonego czasowo odżywiania może być wykonalne dla pacjentów z zespołem metabolicznym przez dłuższy okres czasu ”, podsumowują śledczy.[ad_2]