Przedcukrzyca teraz powszechna wśród nastolatków, młodych dorosłych


News Picture: Prediabetes teraz powszechne wśród nastolatków, młodych dorosłychSerena Gordon
HealthDay Reporter

PONIEDZIAŁEK, 2 grudnia 2019 r. (HealthDay News) – Nowe badania rządowe dostarczają pewnych niepokojących wiadomości dla amerykańskich nastolatków – prawie 1 na 5 ma stan przedcukrzycowy.

Młodzi dorośli radzili sobie jeszcze gorzej – 1 na 4 osoby w wieku od 19 do 34 lat ma stan przedcukrzycowy, wynika z raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Osoba ze stanem przedcukrzycowym ma wyższy niż normalny poziom cukru we krwi. Poziomy nie są jeszcze wystarczająco wysokie, aby uznać je za cukrzycę typu 2. Ale często ludzie, którzy mają stan przedcukrzycowy, rozwijają cukrzycę typu 2.

„Stan przedcukrzycowy jest bardzo rozpowszechniony wśród nastolatków i młodych dorosłych. Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że jest to poważny stan zdrowia, który podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i udaru mózgu”, powiedziała autorka badań Linda Andes, statystyk z CDC Dział Tłumaczeń Diabetologicznych.

Dobre wieści? „Prediabetes można odwrócić” – powiedziała. „Może to być pobudka, aby zmotywować ludzi do działania – zdrowszej diety, większej aktywności fizycznej i utraty wagi”.

Naukowcy wykorzystali dane z reprezentatywnych na szczeblu krajowym badań żywieniowych, które objęły prawie 6000 nastolatków i młodych dorosłych. Poziom cukru we krwi oceniono trzema różnymi metodami testowymi. Wykonano również inne testy, takie jak ciśnienie krwi i cholesterol.

Badanie wykazało, że 18% nastolatków miało stan przedcukrzycowy. Dla młodych dorosłych liczba ta wynosiła 24%.

Otyłe nastolatki i młodzi dorośli częściej mieli stan przedcukrzycowy. Męskie nastolatki i młodzi dorośli byli znacznie bardziej podatni na cukrzycę niż kobiety.

Młodzież i młodzi dorośli ze stanem przedcukrzycowym mieli również wyższy poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a także dźwigali większą wagę wokół brzucha.

Kilku ekspertów niezwiązanych z badaniem omówiło implikacje.

„Najistotniejszy problem, jaki widzę, to to, że nawet jeśli dana osoba nie rozwija cukrzycy, sama stan przedcukrzycowy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kardiometabolicznym u wielu osób” – powiedziała dr Mary Pat Gallagher, dyrektor pediatrycznego centrum diabetologii w NYU Langone's Szpital Dziecięcy Hassenfeld w Nowym Jorku.

„Oznacza to, że ta grupa ludzi powinna zostać poddana dokładniejszym badaniom przesiewowym i otrzymać intensywniejsze porady na temat zmian w stylu życia, które mogłyby poprawić ich zdrowie” – powiedziała.

Ale Gallagher zauważył, że nie ma takich samych badań u młodszych osób ze stanem przedcukrzycowym, jak u osób starszych. „Wiemy, że zmiany stylu życia mogą pomóc dorosłym i choć mamy nadzieję, że tak jest w przypadku nastolatków, nie mamy jeszcze tych danych”.

Dr Joel Zonszein, dyrektor klinicznego centrum diabetologicznego w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku, powiedział, że lata temu cukrzyca typu 2 występowała bardzo rzadko u osób poniżej 65. roku życia i stopniowo ulegała zmniejszeniu, aż do rzadkości w wieku poniżej 40 lat.

„Teraz widzimy wysoką częstość występowania cukrzycy u młodszej populacji” – zauważył. „Kiedy młodzi ludzie mają cukrzycę typu 2, jest to bardziej agresywna cukrzyca, która nie reaguje tak dobrze na zmiany stylu życia, jak w przypadku osób starszych.

„To naprawdę budzenie. To młodsze pokolenie może potrzebować rodziców, którzy się nimi zajmą, zamiast opiekować się rodzicami” – powiedział Zonszein.

Audrey Koltun, certyfikowana nauczycielka cukrzycy w Dziecięcym Centrum Medycznym Cohena w New Hyde Park, N.Y., wyraziła te same obawy dotyczące tych młodych pacjentów.

„Obawiam się, że ich rodzice będą się nimi opiekować z powodu chorób i być może rodzice przeżyją własne dzieci” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​wielu jej dzieci-pacjentów „praktycznie żyje w swoich łóżkach i używa urządzeń lub gra w gry wideo przez zbyt wiele godzin. Dni wychodzenia na zewnątrz są rzadkie”.

Koltun przyznał, że zmiany stylu życia mogą być trudne do wprowadzenia, i powiedział, że prawdziwa zmiana będzie wymagać pełnego wsparcia rodziny – od rodziców, dziadków, a nawet opiekunów.

Młodzi dorośli mogą uczestniczyć w Krajowym Programie Zapobiegania Cukrzycy CDC, który uczy zmian stylu życia, które pomagają zapobiegać lub opóźniać cukrzycę typu 2 u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Gallagher powiedział, że choć należy przeprowadzić więcej badań, prawdopodobne jest, że wybór zdrowego stylu życia przyniesie korzyści młodym ludziom ze stanem przedcukrzycowym. Zaleciła stosowanie zbilansowanej diety, która zawiera mniej cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych. Proste cukry znajdują się w przetworzonej żywności, takiej jak biały chleb i makaron, płatki zbożowe, ciastka, krakersy, słodycze i napoje słodzone cukrem.
PYTANIE

______________ jest innym terminem określającym cukrzycę typu 2.
Zobacz odpowiedź

Poleciła także cel 60 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia.

Badanie zostało opublikowane 2 grudnia w JAMA Pediatrics.

MedicalNews
Prawa autorskie © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Referencje

ŹRÓDŁA: dr Linda Andes, statystyka matematyczna, Division of Diabetes Translation, amerykańskie centra kontroli i zapobiegania chorobom; Mary Pat Gallagher, M.D., dyrektor Pediatric Diabetes Center, NYU Langone Hassenfeld Children's Hospital, Nowy Jork; Audrey Koltun, R.D., dietetyk, oddział endokrynologii dziecięcej, Cohen Children's Medical Center, New Hyde Park, N.Y .; Dr Joel Zonszein, dyrektor, kliniczne centrum diabetologiczne, Montefiore Medical Center, Nowy Jork; 2 grudnia 2019 r. JAMA Pediatrics