Prototyp SpaceX's Starhopper, który sprawi, że pierwszy nieokiełznany hop wkrótce, Musk mówiSpaceX przygotowuje się, by pozwolić Starhopperowi zejść ze smyczy.

Starhopper, prototyp przyszłego pojazdu kolonizującego statek kosmiczny na Marsie, przeprowadził do tej pory dwa krótkie testowe przeskoki. Obydwa miały miejsce na początku kwietnia w ośrodku testowym SpaceX w Boca Chica w pobliżu Brownsville w Teksasie i obaj zatrudnili uwięzi, dzięki czemu Starhopper był bardzo blisko ziemi (ze względów bezpieczeństwa).

SpaceX najwyraźniej wstrzymywał się z kolejnym krokiem testowym – usuwaniem uwięzi i pozwalaniem Starhopperowi swobodnie latać – aż do rozwiązania problemu z potężnym silnikiem Raptora nowej generacji. Wydaje się jednak, że problem został rozwiązany, założyciel firmy i dyrektor generalny Elon Musk ogłosili na Twitterze w weekend.

Związane z: Prototyp „Starship” SpaceX na Florydzie (zdjęcia)

„Ekscytujący postęp w Boca! Hopper prawie gotowy do zawisu. Na podstawie dzisiejszego testu wygląda na to, że problem drgań Raptora o częstotliwości 600 Hz został rozwiązany”, napisał Musk wczesnym niedzielnym porankiem (7 lipca). (Poprzednio opisywał nadchodzące loty na zawisie jako niezwiązane).

W kolejnym tweecie tego popołudnia przedsiębiorca-miliarder zasugerował, że SpaceX zamierza przeprowadzić pierwszy nieuregulowany lot Starhoppera w najbliższym tygodniu.

„Czy zrobisz prezentację Starship kilka tygodni po tym, jak Hopper się unosi, tak późno w lipcu. Jeśli ten czas zadziała, uwolnij żetony LJ dla wszystkich obecnych!” Musk napisał, odpowiadając na obserwatora Twittera z prośbą o aktualizację Starship.

Obecna wersja Starhoppera zawiera tylko jeden silnik Raptora. Przyszła wersja testowego pojazdu o wyższej mocy będzie miała trzy Raptory, a operacyjny statek kosmiczny będzie miał sześć.

Statek kosmiczny o pojemności 100 pasażerów wystartuje na szczycie ogromnej rakiety o nazwie Super Heavy, która będzie zasilana 31 silnikami Raptor. Zarówno statek kosmiczny, jak i superciężki będą mogły być ponownie użyte.

SpaceX postrzega duet Starship-Super Heavy jako umożliwiający wiele ambitnych wyczynów eksploracyjnych, w szczególności osadnictwo księżyca i Marsa. Firma planuje ostatecznie wycofać swoje inne pojazdy kosmiczne – rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, a także wersje załogowe i ładunkowe kapsuły Smoka – i pozwolić statkowi kosmicznemu i Super Ciężkiem przewozić cały ładunek.

SpaceX ma oficjalnie jedną misję Starship-Super Heavy w swoich książkach – podróż po księżycu opłaconą przez japońskiego miliardera Yusaku Maezawę, który zabierze ze sobą garstkę artystów. Ten epicki lot jest przeznaczony na 2023 rok.

Ale Starship może faktycznie latać wcześniej: SpaceX rozmawia z kilkoma firmami telekomunikacyjnymi o potencjalnym uruchomieniu satelity 2021.

Południowy Teksas nie jest jedyną lokalizacją z akcją Starhopper. SpaceX buduje również prototyp statku kosmicznego na Wybrzeżu Kosmicznym na Florydzie, twierdząc, że niewielka konkurencja wewnątrz firmy poprawi konstrukcję pojazdu.

Książka Mike'a Walla o poszukiwaniu obcego życia ”Na zewnątrz„(Grand Central Publishing, 2018; zilustrowane przez Karl Tate), już nie ma. Śledź go na Twitterze @michaeldwall. Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom lub Facebook.