Powiązania kolorów Graj solidną rolę w czytaniu twarzy


Każdy, kto kiedykolwiek wyczuł, że dana osoba jest chora po prostu patrząc na ich twarz, doświadczył bogactwa informacji przekazywanych przez kolor twarzy. Nowe badanie przeprowadzone przez National Eye Institute (NEI), część National Institutes of Health, dostarcza dowodów na to, że układ wzrokowy ludzkiego mózgu jest szczególnie wrażliwy na kolor twarzy w porównaniu z kolorami innych przedmiotów lub przedmiotów. Wyniki badań opublikowano dzisiaj w Nature Communications.

„Odkrycia podkreślają złożoność percepcji kolorów. Daleko od działania jako odruch, postrzeganie kolorów obejmuje zestaw zaawansowanych operacji mózgu, które ostatecznie przypisują wartość i znaczenie temu, co widzimy” – powiedział główny badacz badania, dr Bevil Conway. ., szef jednostki NEI ds. sensacji, poznania i działania.

Odkrycia sugerują również, że sygnały komunikacji społecznej z twarzy uwzględnionych w ewolucyjnych presjach selektywnych, które doprowadziły do ​​trójchromatycznej wizji kolorów u naszych przodków 23 miliony lat temu.

Badanie wyrosło z ciekawości obserwowanej w laboratorium Conwaya przez absolwentów Maryam Hasantash i Rosę Lafer-Sousa. Zauważyli, że pod niskociśnieniową lampą sodową (LPS), która sprawia, że ​​wszystko wydaje się monochromatyczne, jak czarno-biały film z brązowo-żółtym filtrem, wszyscy wyglądali na chorych.

Badając zjawisko w kontrolowanym otoczeniu, każdemu 20 osobom podano 35 bodźców wzrokowych pod lampą LPS i ponownie pod białym światłem. Bodźce wizualne obejmowały obiekty o charakterystycznym kolorze (pomarańcze, truskawki, pomidory), przedmioty o dowolnym kolorze (Legos, samochodziki) i osobistych aktorów reprezentujących różnorodność kolorów skóry. Po przedstawieniu każdego przedmiotu lub osoby każdy uczestnik badania dopasował kolor za pomocą monitora komputerowego w celu wskazania koloru bodźca, który właśnie oglądali.

Zgodnie z oczekiwaniami, pod białym światłem ludzie dopasowywali pomarańcze do pomarańczy, truskawek i pomidorów do czerwieni, a twarze i dłonie do jakiejś wariacji brązowego lub garbnikowego różu.

W oświetleniu LPS wszystkie bodźce z wyjątkiem twarzy wydawały się brązowożółte. Natomiast każdy uczestnik dopasował 100 procent twarzy aktorów do zielonkawych odcieni. Skóra na dłoni, szyi i czole, widoczna przez wycięcia w masce, wydawała się uczestnikom brązowożółta, a nie zielona. Fotografie twarzy w oświetleniu LPS były również dopasowane do zieleni, ale w mniejszym stopniu. Fotografie twarzy, w których elementy zostały zakodowane, nie były w ogóle dopasowane do zieleni.

Hipotezą było, że oparte na pamięci założenia uczestników dotyczące koloru – pomarańcze są pomarańczowe, truskawki są czerwone – subtelnie wpłynęłyby na wybór koloru pod oświetleniem LPS, z dowolnie zabarwionymi obiektami, takimi jak Legos służącymi jako kontrola.

„Co zaskakujące, nie znaleźliśmy żadnych wyraźnych dowodów na wpływ pamięci na wygląd kolorów zabawek, owoców lub skóry twarzy innych niż twarz. Tymczasem istotne dowody wykazały paradoksalny wpływ pamięci na kolor twarzy, ponieważ w większości przypadków nikt nie oczekuje twarz jest zielona – powiedział Conway.

Co więcej, postrzegany zielonkawy odcień twarzy pod światłem LPS odbiega od tego, czego można by oczekiwać w oparciu o spektrum samego światła LPS, które nadaje żółtawy wygląd. Innymi słowy, kolorów, które ludzie widzieli, nie można przypisać światłu uderzającemu w oko, ale nieświadomym wnioskom o właściwym kolorze twarzy.

Jedna z teorii głosi, że w kontekście osobistych twarzy aktorów oświetlenie LPS stworzyło rodzaj złudzenia optycznego. Niesamowita poświata lampy wywołała sygnał błędu w systemie wizualnym. Teoria ta wynika, że ​​iluzja miała miejsce, ponieważ nasze mózgi są podłączone, aby spróbować zrozumieć, co widzimy poprzez uwzględnienie kontekstu w naszej percepcji. W kontekście twarzy pod światłem LPS, rzeczy wyglądały tak dziwnie, mózg wyczarował wyjaśnienie: według naukowców aktor musi być chory.

„Specyfika tego sygnału błędu dla twarzy mówi nam, że mózg ma specjalne okablowanie dla koloru twarzy”, powiedział Conway.

Podsumowując, odkrycia sugerują, że ludzka ocena koloru twarzy jest istotną operacją, która jest nieodłączna dla ludzkiego układu wzrokowego. Co więcej, efekty pamięci koloru odkryte w badaniu wydają się być zakodowane przez stożki L i M, fotoreceptory, które umożliwiają trójbarwne widzenie kolorów.

Wcześniejsze prace sugerują, że przetwarzanie twarzy i przetwarzanie kolorów są obsługiwane przez w dużej mierze oddzielne obwody mózgu. Niniejsze badanie zaskakuje przewidywaniem, że przetwarzanie twarzy i przetwarzanie kolorów angażują podobne mechanizmy mózgowe, które dostarczają kluczowych informacji o operacjach wysokiego poziomu głęboko w korze mózgowej, które określają sposób działania wzroku.

Badanie zostało sfinansowane przez NEI Intramural Research Program.

Oceniony w dniu 7/8/2019

ŹRÓDŁO: National Institutes of Health (NIH), 8 lipca 2019 r. Hasantash M, Lafer-Sousa R, Afraz A, Conway BR. Paradoksalny wpływ pamięci na wygląd kolorów twarzy. 8 lipca 2019 r. Nature Communications DOI: 10.1038 / s41467-019-10073-8