Popularny lek na cukrzycę może zawierać czynnik rakotwórczy

[ad_1]

Agencja ogłosiła w środę, że FDA rozpoczęła badanie próbek metforminy na cukrzycę dla rakotwórczego N-nitrozodimetyloaminy (NDMA). Zanieczyszczenie tą samą substancją doprowadziło do wycofania leków na ciśnienie i zgagę w ciągu ostatnich 2 lat.

Według Mayo Clinic metformina jest zasadniczo pierwszym lekiem przepisywanym na cukrzycę typu 2. Obniża produkcję glukozy w wątrobie i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, dzięki czemu organizm bardziej efektywnie wykorzystuje insulinę. CDC twierdzi, że ponad 30 milionów ludzi w USA ma cukrzycę, a 90 do 95% to typ 2, a metformina jest czwartym najczęściej przepisywanym lekiem w Stanach Zjednoczonych.

Ogłoszenie FDA pojawia się tuż po wycofaniu trzech wersji metforminy w Singapurze i żądaniu Europejskiej Agencji Leków, aby producenci testowali NDMA, według Bloomberg News.

„Agencja jest na początkowym etapie testowania metforminy, jednak agencja nie potwierdziła, czy NDMA w metforminie przekracza dopuszczalny dzienny poziom spożycia (ADI) wynoszący 96 nanogramów w Stanach Zjednoczonych” – powiedział rzecznik FDA Jeremy Kahn w e-mailu . „Nie oczekuje się, że osoba przyjmująca lek, który zawiera NDMA na poziomie ADI lub poniżej ADI codziennie przez 70 lat, ma zwiększone ryzyko raka”.

Valisure, amerykańska apteka internetowa, która testuje każdą partię leków, które sprzedaje przed wydaniem ich, odrzuciła 60% metforminy od czasu rozpoczęcia testów na NDMA w marcu.

„Społeczeństwo zdecydowanie powinno być zaniepokojone gwałtownie rosnącym odkryciem czynników rakotwórczych w lekach, szczególnie w tych, które są przyjmowane codziennie, a nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą się z czasem sumować”, mówi David Light, dyrektor generalny Valisure.

Podczas gdy FDA prowadzi dochodzenie, urzędnicy zachęcają pacjentów przyjmujących metforminę do kontynuacji. „Jest to poważny stan i pacjenci nie powinni przerywać przyjmowania metforminy bez uprzedniej rozmowy z pracownikami służby zdrowia” – czytamy w oświadczeniu.

Źródła:
Bloomberg: „Narkotyki cukrzycowe powinny zostać poddane kontroli rakotwórczej”.

Jeremy Kahn, rzecznik prasowy, FDA.

David Light, CEO, Valisure.

Mayo Clinic: „Cukrzyca typu 2”.

ClinCalc.com: „Metformin Hydrochloride”, http://www.medscape.com/ „The Top 200 of 2019”.

CDC.gov: „Fakty na temat cukrzycy”.[ad_2]