Pigułka antykoncepcyjna raz w miesiącu jest w przygotowaniu


„Pigułka” jest popularną formą kontrola urodzeń, ale należy go przyjmować codziennie, a nawet jedna zapomniana chwila może zwiększyć szanse zajścia w ciążę. Aby zwalczyć ten problem, grupa naukowców opracowała pigułkę antykoncepcyjną, którą należy przyjmować tylko raz w miesiącu.

Pigułka antykoncepcyjna raz w miesiącu jest osadzona w organicznym urządzeniu przypominającym rozgwiazdę i zapakowana w kapsułkę, którą można połknąć, zgodnie z badaniem opublikowanym dzisiaj (4 grudnia) w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Gdy kapsułka dotrze do żołądka, rozpuszcza się i uwalnia urządzenie rozgwiazdy, które następnie rozciąga swoje sześć ramion, umieszcza się na miejscu i powoli dostarcza hormony. Zespół z siedzibą w MIT przetestował go projektowanie biomedyczne na świniach i okazało się, że jest skuteczny, ale nie został jeszcze przetestowany na ludziach.

To urządzenie w kształcie rozgwiazdy powoli dostarcza hormony po rozwinięciu się w żołądku.

To urządzenie w kształcie rozgwiazdy powoli dostarcza hormony po rozwinięciu się w żołądku. (Źródło zdjęcia: Tiffany Hua)

„Próbowaliśmy znaleźć sposób, w jaki moglibyśmy poprawić przestrzeganie przez pacjentów terapii” – powiedziała główna autorka Ameya Kirtane, starszy doktorant w MIT. Chociaż naukowcy początkowo opracowali swój system dostarczania leków leczyć HIV i malarię, zdali sobie sprawę, że można ją dostosować do antykoncepcji. Według danych amerykańskich około 12,6% kobiet stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne Centra kontroli i zapobiegania chorobom (CDC). Ale niezastosowanie pigułki o tej samej porze każdego dnia lub zapomnienie o zażyciu pigułki może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.

Związane z: Galeria: Sztuka w badaniach biomedycznych

Wcześniejsze badania wykazały, że jeśli pigułkę należy zażywać rzadziej, ludzie chętniej ją przyjmują, „więc to naprawdę skłoniło nas do opracowania systemu, który można przyjmować doustnie, ale znacznie rzadziej”, powiedział Kirtane Live Nauka.

Członkowie zespołu zbudowali nowy projekt na podstawie swoich wcześniejszych prac, ale spędzili trochę czasu próbując zidentyfikować nowy polimery – duże cząsteczki o specjalnych właściwościach chemicznych – które mogą przetrwać zdradzieckie skurcze żołądka przez kilka tygodni.

Po przetestowaniu szeregu polimerów w symulowanym płynie żołądkowym odkryli, że rodzaj polimeru o nazwie poliuretan działa najlepiej w przypadku ramion i rdzenia rozgwiazdy. Odkryli również, że zmieniając długość polimeru, mogą zmienić ilość uwalnianego leku – albo przez dyfuzję (gdzie naturalnie opuszcza urządzenie, ponieważ przepływa z obszaru o wysokim stężeniu do obszaru o niskim) lub degradację ( gdzie części ramion rozpadają się i uwalniają lek).

Naukowcy połączyli ramiona z centrum urządzenia za pomocą „polimerów łącznikowych”. Kirtane powiedział, że po trzech do czterech tygodniach polimery łącznikowe mogą zostać zaprojektowane tak, aby rozpadły się, tak że urządzenie staje się mniejsze i przechodzi przez żołądek i ciało.

Gdy kapsułka uderzy w żołądek, rozpuszcza się i uwalnia urządzenie, które wyciąga ramiona. Dostarcza hormony przez pewien czas, a następnie rozkłada się i wydostaje z żołądka.

Gdy kapsułka uderzy w żołądek, rozpuszcza się i uwalnia urządzenie, które wyciąga ramiona. Dostarcza hormony przez pewien czas, a następnie rozkłada się i wydostaje z żołądka. (Źródło zdjęcia: Lyndra Therapeutics)

Naukowcy załadowali sześć ramion lewonorgestrelem – hormonem występującym w Antykoncepcja awaryjna „Plan B” oraz inne rodzaje hormonalnej kontroli urodzeń – i przetestowano różne wersje doustnych środków antykoncepcyjnych raz na miesiąc u świń. Odkryli, że urządzenie skutecznie dostarczało taką samą ilość hormonów jak tabletka na dobę i pozostawało w ciałach świń do 29 dni. I w przeciwieństwie do innych metod kontroli urodzeń, takich jak wkładki wewnątrzmaciczne, ta pigułka raz w miesiącu jest „nieinwazyjna” i „kontrolowana przez użytkownika”, powiedział Kirtane. Dodał, że do tej pory nie było problemów z antykoncepcją blokującą przepływ innych płynów lub materiałów przez żołądek.

Nadal nie jest jasne, czy wyniki obecnego badania miałyby zastosowanie do ludzi, więc badania na ludziach są kolejnym ważnym krokiem. Niektórzy badacze założyli firmę biotechnologiczną o nazwie Lyndra Therapeutics, a dzięki grantowi od Fundacji Billa i Melindy Gatesów podejmują oni obecnie kroki w celu przetestowania tych pigułek na ludziach w badaniach klinicznych. Obecne badanie zostało sfinansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Pierwotnie opublikowany w dniu Nauka na żywo.