Pierwszy w swoim rodzaju satelita obsługujący statek kosmiczny wystrzeliwuje na rosyjską rakietę


Era komercyjnych usług satelitarnych już się rozpoczęła.

Zrobotyzowany pojazd rozszerzenia misji 1 (MEV-1) wystrzelony na szczycie Rosyjska rakieta protonowa dzisiaj (9 października) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o 6:17 rano EDT (1017 GMT, 16:17 lokalnego czasu Kazachstanu).

MEV-1, zbudowany przez firmę Northrop Grumman z Wirginii, wystrzelił wraz z satelitą komunikacyjnym Eutelsat 5 West B. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oba statki kosmiczne rozmieszczą się na supersynchronicznej orbicie transferowej około 16 godzin po starcie.

Związane z: Serwis satelitarny na orbicie: kolejna wielka rzecz w kosmosie?

MEV-1 trafi następnie na orbitę geostacjonarną i ostatecznie połączy się z satelitą komunikacyjnym Intelsat 901, który krąży wokół Ziemi od czerwca 2001 r. I ma mało paliwa. Korzystając ze swoich elektrycznych silników odrzutowych, MEV-1 przejmie kontrolę nad kierowaniem i utrzymywaniem orbit dla Intelsat 901 – czymś, czego żaden inny komercyjny satelita nigdy nie zrobił.

Jednostka obsługi przedłuży życie starszego statku kosmicznego o pięć lat. Następnie MEV-1 teoretycznie mógłby odejść i pomóc kolejnemu starzejącemu się satelicie.

Rosyjska rakieta Proton wystrzeliwuje satelitę komunikacyjną Eutelsat 5 West B i pojazd rozszerzenia misji Northrop Grumman-1 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 9 października 2019 r.

(Kredyt na zdjęcia: Międzynarodowe usługi uruchamiania)

„MEV zapewnia 15-letni okres użytkowania i wystarczającą ilość paliwa, aby zapewnić znacznie ponad 15 lat życia na stacjach podczas zadokowania z typowym satelitą geosynchronicznym o masie 2000 kg (4400 funtów)”, napisali przedstawiciele ME zestawienie informacji. „Systemy spotkania, zbliżania i dokowania MEV pozwalają na liczne dokowania i dokowania w trakcie życia MEV”.

Northrop Grumman nie jest sam w swoich ambicjach w zakresie usług satelitarnych; wiele innych grup również widzi duży potencjał w tym rodzącym się polu. Na przykład kalifornijska firma Made In Space opracowuje statek kosmiczny o nazwie Archinaut, który będzie w stanie utrzymywać i aktualizować istniejące satelity, a także budować ogromne nowe struktury na orbicie.

NASA przeprowadziła kilka demonstracji tankowania robotów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a agencja kosmiczna wkrótce planuje rozpocząć misję o nazwie Przywróć-L które uzupełni zbiornik czołgu swobodnie latającego satelity rządowego.

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych USA (DARPA) również jest zainteresowana taką technologią. DARPA uruchomiła dwa prototypowe satelity obsługujące w 2007 r. Za pośrednictwem programu o nazwie Orbital Express, a obecnie opracowuje nowy projekt o nazwie Robotic Servicing of Geosynchronous Satellites, chociaż program ten ostatnio miał pewne niepowodzenia.

Towarzyszem startowym MEV-1, 5 West B, będzie zarządzać francuska firma Eutelsat. Nowy satelita komunikacyjny zastąpi 17-letni statek kosmiczny 5 West A i ma działać przez co najmniej 15 lat.

„Ten nowy zasób cyfrowy będzie dotyczył przede wszystkim rynków emisji we Francji, Włoszech i Algierii”, przedstawiciele Eutelsat powiedział w oświadczeniu.

Książka Mike'a Walla o poszukiwaniu życia obcego ”Tam„(Grand Central Publishing, 2018; ilustrowany przez Karl Tate), jest już dostępny. Śledź go na Twitterze @michaeldwall. Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom lub Facebook.