Pakistańska „Wyspa Trzęsienia Ziemi” zniknęła


Pakistańska „Wyspa Trzęsienia Ziemi” zniknęła

Obraz z września 2013 przedstawia zupełnie nową wyspę.

Kredyt: Newscom

Błotna wyspa, która wybuchła z wód u wybrzeży Pakistanu podczas śmiertelnego trzęsienia ziemi w 2013 r., Zniknęła pod falami.

6-letnia wyspa była wytworem „wulkanu błotnego”, jak informowała wówczas Live Science. Pogrzebane błoto, poddane intensywnym naciskom arabskiej płyty tektonicznej, szlifującej o płytkę euroazjatycką, skroplonej i wystrzelonej w kierunku powierzchni. Poruszał się tak szybko, że unosił na nim skały i głazy. Skały te znalazły się na powierzchni nowo utworzonej wyspy o wysokości 65 stóp, szerokości 295 stóp i długości 130 stóp (20 na 90 na 40 metrów). Wyspa została nazwana Zalzala Koh (co oznacza „góra trzęsienia ziemi” w Urdu), według NASA. Teraz pokazują się zdjęcia satelitarne.

„Wyspy produkowane przez wulkany błotne w tym regionie mają historię, że przychodzą i odchodzą”, oświadczyli urzędnicy NASA. [5 Colossal Cones: Biggest Volcanoes on Earth]

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 magnitudo, które wyprodukowało wyspę, było katastrofalne, zabijając ponad 320 osób i wypierając tysiące. Ta sama energia wytwarzała Zalzalę Koh, ale szybko poruszający się osad nie tworzył wyspy zbudowanej do przetrwania.

Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, jak wyłania się wyspa, a następnie skurczyły się.

Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, jak wyłania się wyspa, a następnie skurczyły się.

Kredyt: zdjęcia NASA Earth Observatory autorstwa Joshua Stevensa, Roberta Simmona i Jesse Allena, wykorzystujące dane Landsata z US Geological Survey i EO-1 ALI z zespołu NASA EO-1

Obrazy NASA z międzywojennych lat pokazały ślady erozji materiału w wodzie wokół wyspy, ponieważ powoli zmniejszała się z czasem, aż 27 kwietnia strzał pokazał, że całkowicie zniknął.

Mimo to Zalzala Koh nie zniknęła całkowicie. Materiał wciąż wiruje w wodzie, w której kiedyś stał, co sugeruje, że jego część wciąż wystaje spod powierzchni. A według NASA te same szczeliny, które go stworzyły, mogą wytworzyć więcej wysp wulkanu błotnego w przyszłości.

Pierwotnie opublikowane na Live Science.