Oto książki, które założyciele startupów polecają innym założycielom


W styczniu 2019 r. Wysłałem krótką ankietę do założycieli spółek portfelowych Sinai Ventures, aby uzyskać ich opinie na różne tematy.

Korzystając z możliwości sondowania dużej liczby założycieli, załączyłem pytanie „Jakie książki poleciłbyś innym założycielom?„Celem tego pytania było zebranie i podzielenie się zaleceniami w nadziei, że przedsiębiorcy znajdą wartość lub inspirację z ulubionych książek swoich rówieśników.

Byłem mile zaskoczony wynikami. Spodziewałem się, że sugestie dotyczące książek założycieli skupią się wyłącznie na przedsiębiorczości i budowaniu przedsięwzięć na dużą skalę. Podczas gdy w tej mieszance znalazło się kilka takich typowych książek na temat przedsiębiorczości, zalecenia były zaskakująco różnorodne, od sztuki i kreatywności po szczęście i znaczenie.

Po rozważeniu wyników różnorodność zaleceń i tematów zaczęła mieć sens.

Przecież skuteczni założyciele wspierani przez przedsięwzięcia są często przemyślani i dobrze zaokrągleni. Budowanie startupu wymaga różnorodnych zestawów umiejętności, od pozyskiwania funduszy po zarządzanie ludźmi i tworzenie produktu, który klienci kochają, a także stabilne nastawienie do przetrwania nieuniknionych wzlotów i upadków życia startupowego. Czytanie o znaczeniu, szczęściu i kreatywności prawdopodobnie upoważnia tych przedsiębiorców do bardziej całościowego spojrzenia na ich przedsięwzięcie i życie w ogóle.

Bez zbędnych ceregieli, oto 15 książek, które twórcy startupów najbardziej polecają innym założycielom: