Operacje w języku chińskim mogą być nadużywane na noworodkach


CZWARTEK, 11 lipca 2019 (HealthDay News) – Zbyt wiele amerykańskich noworodków może przechodzić niepotrzebne operacje językowe i wargowe, aby poprawić ich zdolność do karmienia piersią, wynika z nowego badania.

Te drobne operacje „uwięzienia” lub frenotomii polegają na wycięciu, za pomocą sterylnych nożyczek lub lasera, w celu poluzowania wędzidełka. To cienka wstęga tkanki, która łączy język dziecka z dnem ust lub górna warga z dziąsłem.

Uważa się, że zbyt ciasne połączenie w dowolnym miejscu – znane medycznie jako ankyloglossia – może zakłócać lub nawet uniemożliwiać karmienie piersią.

Frenotomia weszła i zniknęła z mody w ciągu ostatniego stulecia, a jej popularność wydaje się ponownie rosnąć, powiedział autor badań, dr Christopher Hartnick.

„Widzieliśmy, że liczba operacji uwalniania kleszczy i uwięzi w górnej części ciała dramatycznie wzrasta w całym kraju, bez żadnych prawdziwych mocnych danych, które wskazywałyby, że są one skuteczne w karmieniu piersią” – powiedział Hartnick. Kieruje otolaryngologią pediatryczną w Pediatric Airway, Voice i Swallowing Center, części Massachusetts Eye and Ear, w Bostonie.

W rzeczywistości odnotowano 10-krotny wzrost liczby takich operacji w Stanach Zjednoczonych między 1997 r. (1 279 operacji) a 2012 r. (12 406 operacji), odnotowała grupa Hartnicka w wiadomościach szpitalnych.

W niektórych przypadkach ograniczenia ruchowe spowodowane przez wiązanie języka i wiązanie warg mogą powodować trudności w karmieniu piersią. W rzadszych przypadkach mogą wpływać na zdrowie zębów lub mowę w późniejszym dzieciństwie.

Ale czy „snip” jest teraz nadużywany? Aby się o tym dowiedzieć, naukowcy przebadali 115 noworodków, którzy zostali już skierowani przez innych lekarzy do poddania się chirurgii językowej.

Ale zamiast przejść bezpośrednio do operacji, tym razem każda para matka-noworodek przeszła dokładną ocenę karmienia piersią i mowy, prowadzoną przez multidyscyplinarny zespół klinicystów.

Po dokonaniu oceny prawie 63% noworodków to zrobiło nie skończyć na operacjach. Jeśli chodzi o resztę dzieci, 10 (około 9%) zostało poddanych samej chirurgii warg, a 32 (28%) zostało poddanych zarówno operacji wargowej, jak i językowej, zgodnie z raportem.

„Nie mamy kryształowej kuli, która mogłaby nam powiedzieć, które niemowlęta mogą odnieść największe korzyści z uwolnienia języka lub górnej wargi” – powiedział Hartnick w informacji prasowej. Nowe odkrycia sugerują jednak, że szersze zastosowanie kompleksowej oceny klinicznej może uniemożliwić niemowlętom przeprowadzenie operacji, gdy jej nie potrzebują.