Ogromny chiński radiowy teleskop łowiecki z kosmitami kończy fazę testową

[ad_1]

Gigantyczny chiński radioteleskop, który poluje na kosmitów, kończy fazę testów i rozruchu, która miała miejsce w ciągu ostatnich trzech lat.

Usytuowany w południowej części prowincji Guizhou w Chinach Pięćsetmetrowy teleskop sferyczny apertury (FAST) rozpoczął te operacje próbne we wrześniu 2016 r.

Naukowcy używają FAST – największego na świecie radioteleskopu z pojedynczą anteną – do różnych zadań, w tym do poszukiwanie inteligencji pozaziemskiej.

Związane z: 13 sposobów na polowanie na inteligentnych kosmitów

To zdjęcie pokazuje 500-metrowy teleskop sferyczny apertury w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach.

Pięćsetmetrowy aperturowy teleskop sferyczny (FAST) w południowo-zachodniej części Chin w prowincji Guizhou. (Źródło zdjęcia: NAO / FAST)

China Central Television (CCTV) donosi, że do tej pory FAST wykrył i zidentyfikował 99 szybko wirujących gwiazd neutronowych znanych jako pulsary, z których ponad 30 to szczególnie szybkoobrotowe pulsary milisekundowe.

Trwają również poszukiwania życia pozaziemskiego i innych celów naukowych.

„W procesie obserwacji sygnałów z ciał niebieskich zbieramy również sygnały, które mogą być emitowane przez ludzi lub inteligencję pozaziemską” – wyjaśnia Zhu Ming, dyrektor ds. Obserwacji naukowych i podziału danych w centrum operacji i rozwoju FAST, wyjaśnione w ostatnie wideo CCTV.

„Jest to jednak ogrom pracy, ponieważ większość sygnałów, które widzimy – 99% z nich – to różne dźwięki, dlatego musimy poświęcić trochę czasu na identyfikację sygnałów, które chcemy usłyszeć w hałasie” – powiedział Zhu.

Zespół FAST zorganizował ostatnio sesję szkoleniową dla użytkowników, w której wzięło udział ponad 100 astronomów z całych Chin w celu omówienia ich doświadczeń i odkryć podczas próbnej eksploatacji dużej anteny.

Li Kejia, badacz z Instytutu Astronomii i Astrofizyki Kavli z Uniwersytetu Pekińskiego, wyjaśnił, że FAST jest obecnie wykorzystywany głównie do pomiaru wydajności układu synchronizacji czasu pulsara, do bezpośredniego wykrywania fale grawitacyjne.

„Czułość FAST jest bardzo wysoka, więc dokładność mierzonych danych jest bardzo dobra”, powiedział Li CCTV. „FAST ma obiecującą przyszłość w zakresie wykrywania fali grawitacyjnej”.

Naukowcy korzystający z FAST zwiększyli tryby obserwacji obiektu z trzech do ponad 10. Trwają również badania i rozwój nowego sprzętu odbiorczego.

„Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lat możemy jeszcze bardziej poprawić niezawodność FAST i zwiększyć efektywny czas obserwacji do 50%”, powiedział Jiang Peng, główny inżynier projektu FAST w filmie CCTV. „Ponieważ jest on już około trzy razy bardziej czuły niż drugi co do wielkości teleskop na świecie, 50% efektywny czas obserwacji jest już bardzo niezwykły”.

Leonard David jest autorem niedawno wydanej książki „Moon Rush: The New Space Race”opublikowane przez National Geographic w maju 2019 r. David, wieloletni pisarz Space.com, pisze o branży kosmicznej od ponad pięciu dekad. Śledź nas na Twitterze @Spacedotcom lub Facebook.

Wszystko o Space Holiday 2019

Potrzebuje więcej miejsca? Subskrybuj nasz siostrzany tytuł „All About Space” najnowsze niesamowite wiadomości z ostatniej granicy! (Źródło zdjęcia: All About Space)[ad_2]