Nowe funkcje kontroli rodzicielskiej iPhone'a mogą ograniczać, kto może dzwonić, wysyłać SMS-y i FaceTime oraz kiedy – TechCrunch


Aktualizacja Apple System operacyjny iOS, obecnie dostępny, zapewni rodzicom nowy zestaw narzędzi do walki z uzależnieniem dzieci od iPhone'a. Wraz z wydaniem iOS 13.3 rodzice po raz pierwszy będą mogli ustalić limity, z którymi dzieci mogą rozmawiać i pisać SMS-y w określonych godzinach dnia. Limity te będą obowiązywać dla połączeń telefonicznych, wiadomości i FaceTime. Rodzice mogą również stosować inny zestaw ograniczeń dotyczących połączeń i wiadomości podczas dozwolonego czasu na ekranie i godzin przestoju dziecka.

W nowej sekcji Limity komunikacji w ekranie Apple w Ustawieniach użytkownicy iPhone'a mogą ustawić limity na podstawie swoich kontaktów. W dozwolonym czasie na ekranie użytkownicy mogą się kontaktować z wszystkimi lub tylko osobami z ich kontaktów, aby uniemożliwić kontakt z nieznanymi kontaktami. A w czasie przestoju mogą zdecydować się na kontakt ze wszystkimi lub tylko z wyznaczonymi kontaktami.

A jeśli jest to skonfigurowane w ramach Kontroli rodzicielskiej Screen Time, rodzice mogą wybrać, kto może kontaktować się z dziećmi i kiedy i odwrotnie. Podczas przestoju rodzice mogą również określić, które konkretne kontakty dziecko może wysyłać i dzwonić – na przykład tylko mama lub tata.

W praktyce oznacza to, że rodzice mogą uniemożliwić dziecku wysyłanie SMS-ów do znajomych późno w nocy lub w ciągu dnia szkolnego, planując uruchomienie Przestoju. (Aby to wyjaśnić, przestój nie musi koniecznie oznaczać „nocy” – jest to tylko taka chwila, w której chcesz, aby dostępne były tylko wyznaczone aplikacje i tylko połączenia, aby się z nimi połączyć)

Ta funkcja umożliwia również rodzicom zdalne zarządzanie kontaktami iCloud dziecka, co ułatwia rodzicom dzielenie się ważnymi liczbami z dzieckiem. Ale daje to również rodzicom pełną kontrolę nad listą kontaktów, więc tylko oni mogą ją edytować.

Te nowe limity komunikacji są częścią większego systemu Apple Time Screen, który został wprowadzony w systemie iOS 12 w zeszłym roku. System umożliwia właścicielom iPhone'a planowanie czasu poza ekranem, ustawianie limitów czasowych w aplikacjach, przeglądanie raportów użytkowania i aktywności oraz wiele innych.

Wielu rodziców wykorzystało już te elementy sterujące, aby ściślej ograniczyć korzystanie z urządzeń przez swoje dzieci, w tym poprzez ustawienie limitów na poszczególne aplikacje, które chcieli zablokować, takich jak gry, a także przez skonfigurowanie godzin „przestoju”.

Ponadto rodzice mogą ustalić godziny, w których urządzenie dziecka nie może być w ogóle używane.

Apple nie jest jedyną firmą technologiczną, która zastanawia się, jak rozwiązać często dysfunkcyjne relacje konsumentów z technologią. Google wprowadziło także własny zestaw elementów sterujących i narzędzi „cyfrowego dobrostanu” dla Androida, a nawet Facebook i Instagram przepisały części swojego oprogramowania i algorytmów, koncentrując się na nowych danych, takich jak na przykład „dobrze spędzony czas”.

Podczas gdy Apple Screen Screen mógł dobrze działać dla młodszych dzieci, nastolatki szybko znalazły i udostępniły luki i obejścia, ku wielkiemu rozczarowaniu rodziców.

Czas pokaże, czy nastolatki wymyślą hack, aby ich iMessages zostały wysłane również w ramach nowego systemu kontroli rodzicielskiej.