Najnowsza Salwa Trumpa przeciwko Chinom atakuje firmy AI


W poniedziałek administracja Trumpa zabroniła sześciu chińskim firmom, które pracują nad sztuczną inteligencją, prowadzenia interesów z firmami amerykańskimi, oskarżając te firmy o pomoc w łamaniu praw człowieka muzułmanów w północno-zachodniej prowincji Xinjiang w Chinach.

Cztery firmy, SenseTime, Megvii, iFLYTEK i Yitu, produkują oprogramowanie do rozpoznawania twarzy i transkrypcji głosu, które podobno było wykorzystywane w kampanii represji i kontroli w Xinjiang, która spotkała się z międzynarodowym potępieniem. Inne firmy, Hikvision i Dahua Technology, produkują sprzęt do nadzoru, taki jak kamery z AI.

Oprócz zwrócenia uwagi na ważną kwestię, zakaz jest również ostatnim wysiłkiem USA, aby ograniczyć postęp Chin w coraz ważniejszej technologii. „Jest to część szeroko pojętej zimnej wojny” – mówi Rebecca Fannin, konsultantka i autorka technologii Tech Titans of China, książka przedstawiająca najnowsze postępy Chin w dziedzinie technologii i innowacji.

Rozwój chińskiego przemysłu technologicznego zbiegł się w ostatnich latach z rewolucją w sztucznej inteligencji. Postępy w uczeniu maszynowym zmieniły takie obszary, jak rozpoznawanie obrazu i głosu, a duże krajowe firmy technologiczne – Alibaba, Baidu, Huawei i Tencent – przyjęły badania i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Szereg startupów AI, w tym cztery wymienione u góry, również doprowadziły tę falę do komercyjnych bogactw, dostarczając oprogramowanie dla asystentów głosowych, inteligentnych miast, pojazdów autonomicznych i innych.

Fannin twierdzi, że sztuczna inteligencja może stymulować wzrost gospodarczy, a sposób, w jaki chińskie firmy, takie jak Huawei i TikTok, rozwijają się za granicą, stanowi wyzwanie dla amerykańskiej dominacji technologicznej. „To niepokojące problemy dla Stanów Zjednoczonych” – mówi.

Robert Ross, profesor, który studiuje chińską politykę foriegn na Boston University, jest bardziej tępy. „Powiedziałbym, że prezydent wykorzystuje sytuację z Ujgurami jako pretekst” – mówi. „Wydaje się, że jest to próba powstrzymania Chin od rozwijania technologii sztucznej inteligencji i czerpania z niej korzyści podczas korzystania z technologii amerykańskiej”.

Zakaz, ogłoszony po zamknięciu rynków amerykańskich w poniedziałek, zabrania chińskim firmom prowadzenia interesów z firmami amerykańskimi bez licencji rządowej.

Ten ruch oznacza zmianę w walce handlowej Trumpa z Chinami, która do tej pory atakowała firmy technologiczne bardziej niż szpiegostwo i bezpieczeństwo niż prawa człowieka. Huawei jest głównym celem amerykańskich ograniczeń, a jego technologia 5G jest wymieniana jako szczególny problem związany z bezpieczeństwem.

Wydaje się, że nowe ograniczenia mają na celu zapewnienie dźwigni w trwających negocjacjach handlowych. Wicepremier Chin, Liu He, przyjedzie do Waszyngtonu w tym tygodniu na ostatnią rundę rozmów.

W sumie do listy Departamentu Handlu USA dodano 28 podmiotów. Należą do nich Xiamen Meiya Pico, który zapewnia cyfrowe narzędzia kryminalistyczne, w tym narzędzia do wyszukiwania laptopów i smartfonów; oraz Yixin Science and Technology, która produkuje sprzęt do mikro- i nanoprodukcji, a także wyposaża regionalne biura rządowe, szkołę policyjną i firmę budowlaną.

„W szczególności podmioty te są zamieszane w łamanie praw człowieka i nadużycia w realizacji chińskiej kampanii represji, masowych arbitralnych zatrzymań i zaawansowanej technologii nadzoru przeciwko Ujgurom, Kazachom i innym członkom mniejszości muzułmańskich [w Sinciang]”, Departament Handlu powiedział w swoim zawiadomieniu.

Ale motywy administracji Trumpa wydają się być obosieczne. Po pierwsze, Biały Dom nie przedstawił spójnego komunikatu na temat sytuacji w Sinkiangu ani ogólnie praw człowieka. W lipcu ponad 20 krajów naciskało na Chiny za pośrednictwem Rady Praw Człowieka ONZ, by zaprzestały zatrzymań w Sinciangu. Ale USA nie były zaangażowane, ponieważ wycofały się z forum rok wcześniej. Ponadto Biały Dom do tej pory wykazywał niewielkie zainteresowanie regulacją technologii regulacji twarzy oferowanej przez amerykańskie firmy.