Nadchodzi pigułka antykoncepcyjna raz w miesiącu – oto jak to działa


W Stanach Zjednoczonych ponad 15 milionów Amerykanów spędza kilka sekund każdego dnia na lokalizowaniu i połykaniu pigułki antykoncepcyjnej. Jeśli tabletka – kordon hormonów antykoncepcyjnych, który powoduje, że ciało myśli, że jest w ciąży – jest połykana podczas tego samego trzygodzinnego okna każdego dnia, metoda jest bardzo zbliżona do ironii. Ale spóźnij się lub spóźnij się, a wskaźnik zapobiegania ciąży w 99 procentach zacznie spadać. I większość ludzi nieuchronnie się chwieje. W Stanach Zjednoczonych dziewięć na 100 osób stosujących doustną kontrolę urodzeń zachodzi w ciążę w danym roku.

Wkładki wewnątrzmaciczne i inne formy antykoncepcji są bardziej niezawodne. Ale tak wiele osób nadal używa pigułki, ponieważ jest tania, łatwa i często dostępna bez recepty, zamiast konieczności wizyty u lekarza w celu implantacji podskórnego urządzenia hormonalnego lub włożenia go do macicy. Od dawna badacze starają się łączyć korzyści płynące z obu – dłuższej podaży hormonów, które są tak łatwe do przyjęcia, jak połykanie. Ale żołądek okazał się godnym nemezis.

Ciemny, oślizły akordeon narządu, nieustannie kurczy się i miele korozyjną zawiesinę soków żołądkowych, wysyłając fale wszystkiego, co połknąłeś, rozbijając się o niewielką szczelinę zwaną odźwiernikiem, która prowadzi do głębszych zakamarków jelita. Jeśli bierzesz jakiekolwiek doustne leki – na wysoki poziom cholesterolu lub HIV lub w celu zachowania niezależności reprodukcyjnej – to wściekłe, kwaśne morze jest powodem, dla którego musisz brać pigułkę każdego dnia. Narkotyki nie wytrzymują długo w tak nieprzyjaznym środowisku.

Chyba że osadzisz je w elastycznej krzemowej gwiazdy ninja, która zgina się w formie pigułki.

To rozwiązanie opracowane przez zespół naukowców z Brigham and Women's Hospital i MIT około pięć lat temu. W tym czasie budowali tabletki o powolnym uwalnianiu, zaprojektowane w celu leczenia malarii, gruźlicy i HIV. Ale po raz pierwszy naukowcy wykazali, że ten sam wynalazek może również zapewniać stałą kroplę hormonów antykoncepcyjnych w ciele świni przez okres do 29 dni.

„Z punktu widzenia inżynierii kluczową nowością jest możliwość dostarczania leku przez miesiąc po jednym przyjęciu”, mówi Giovanni Traverso, gastroenterolog i inżynier biomedyczny w Brigham and Women and MIT, który jest współautorem nowego badania, opublikowane dzisiaj w Science Translational Medicine. Eksperymenty oparte na koncepcji zostały przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku. Od tego czasu trwały środek antykoncepcyjny zaczął być komercyjnie rozwijany przez bostońską firmę Lyndra Therapeutics, którą Traverso współpracował z bioinżynierią MIT Robertem Langerem w 2015 roku. W lipcu startup otrzymał 13 milionów dolarów od Fundacji Gatesa na rozwój comiesięczna pigułka na próby na ludziach, z naciskiem na dostarczenie jej do krajów o niskich i średnich dochodach.

Aby zobrazować, jak to działa, Traverso sugeruje wyobrażenie sobie sześciorękiej rozgwiazdy, która zwinęła się w walec. Tylko że każde ramię jest wykonane z przyjaznego dla ciała polimeru silikonowego związanego z lewonorgestrelem – hormonem stosowanym w wkładkach wewnątrzmacicznych, takich jak Mirena. Ramiona są cięte małymi powtarzającymi się oknami, które pozwalają lekowi stopniowo odrywać się od otaczającej matrycy polimerowej. Łączą się ze sobą za pomocą elastycznego rdzenia, a gdy całość jest złożona, mieści się w kapsułce standardowej wielkości. Po połknięciu kapsułka rozpuszcza się, pozwalając ramionom powrócić do sztywnego kształtu rozgwiazdy.

Jest to kluczowe, ponieważ po otwarciu ramiona rozpościerają się na szerokość większą niż dwa centymetry – średnicę odźwiernika, bramy do jelit. Silikonowa rozgwiazda uwięziona w żołądku powoli przecieka lek przez małe pory, pozwalając hormonowi przejść przez jelita do krwioobiegu, aby wykonać swoją pracę.