„Mobilne urządzenia udarowe” pomagają w przyspieszeniu leczenia pacjentów

[ad_1]

News Picture: „Mobilne jednostki udarowe” pomagają przyspieszyć leczenie pacjentówElizabeth Heubeck
HealthDay Reporter

CZWARTEK, 5 grudnia 2019 r. (HealthDay News) – Jeśli odczuwasz udar mózgu, utknięcie w karetce w ruchu miejskim jest ostatnim miejscem, w którym chcesz być – chyba że jedziesz specjalnie wyposażona karetka pogotowia zwana ruchomą jednostką uderzeniową (MSU).

Nowe badanie donosi, że podejrzewani pacjenci z udarem w Nowym Jorku, którzy zostali zabrani do pobliskiego szpitala za pośrednictwem MSU, zaczęli otrzymywać krytyczne, ratujące życie leczenie około 30 minut szybciej niż transportowane zwykłymi karetkami. Nawiasem mówiąc, różnica czasu nie miała nic wspólnego z szybkością jazdy karetek.

„Trzydzieści minut może zrobić różnicę między pełnym wyzdrowieniem a trwałym paraliżem” – powiedział autor badania dr Matthew Fink, przewodniczący neurologii w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.

Jest tak, ponieważ udar głodzi mózg niezbędnego tlenu, a dotknięte nim komórki mózgowe zaczynają umierać w ciągu kilku minut. Udar niedokrwienny, najczęstszy typ, jest powodowany przez skrzep, który przerywa dopływ krwi do mózgu.

Badanie, opublikowane 4 grudnia w Journal of American Heart Association, zbadał czas potrzebny dwóm pacjentom z podejrzeniem udaru, którzy zadzwonili pod 911 karetkę pogotowia, aby rozpocząć leczenie alteplazą przeciwzakrzepową. Należy go podać w ciągu 3 do 4,5 godziny od pierwszych objawów udaru mózgu pacjenta.

Spośród 85 pacjentów objętych badaniem 66 trafiło do szpitala w MSU, pojazdach ratunkowych wyposażonych w przenośne skanery CT, które dokładnie diagnozują udar niedokrwienny i alteplazę. MSU są zatrudniani przez neurologów przeszkolonych do diagnozowania i leczenia udarów.

Dwudziestu dziewięciu pacjentów, u których zdiagnozowano udar niedokrwienny, rozpoczęło leczenie w drodze do szpitala – około 30 minut wcześniej niż 19 pacjentów, którzy jechali tradycyjnymi karetkami pogotowia. U dziewięciu pacjentów bez MSU zdiagnozowano i leczył udar niedokrwienny w szpitalu.

Autorzy stwierdzili, że ich badanie jako pierwsze zbadało, czy MSU mogą leczyć pacjentów szybciej w warunkach tak zatłoczonych jak Nowy Jork, najgęściej zaludnione miasto w kraju. Jak stwierdził jeden z ekspertów, wyniki były nieco zaskakujące.

„Myślę, że wiele osób uważało, że MSU byłyby najbardziej wartościowe w środowisku wiejskim, gdzie ludziom trudno jest dostać się do szpitala” – powiedział dr Mitchell Elkind, były prezes American Stroke Association i prezydent elekt Stowarzyszenie Serca.

Elkind nie był częścią badania, ale zdiagnozował i leczył ofiary udaru na MSU.

W ostatnich latach mobilne urządzenia udarowe zwiększyły swój zasięg, głównie na obszarach miejskich. Dziś działają w około 10 miastach w całym kraju – od Trenton, N.J., po Los Angeles.

Ale wysokie koszty stanowią przeszkodę w uzyskaniu większej liczby usług. Jeden MSU kosztuje około 1 mln USD i kosztuje do 1 mln USD rocznie. Ponadto, niewiele jest danych wskazujących na długoterminowe korzyści dla pacjentów, twierdzą eksperci.

Autor badania Fink ma nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

On i badacze w kilku stanach trwają dwuletnie badanie w celu porównania długoterminowych wyników pacjentów z udarem zdiagnozowanych i leczonych na MSU z tymi zdiagnozowanymi i leczonymi w szpitalach.

„Myślę, że zobaczysz szereg inicjatyw dotyczących opieki przedszpitalnej” – powiedział Fink. „Myślę, że to dziedzina, która dopiero się zaczyna”.

W międzyczasie Fink udzielił porady na temat ważnych kroków, które należy podjąć, czekając na karetkę, jeśli uważasz, że masz udar:

  • Połóż się płasko, aby poprawić krążenie krwi w mózgu.
  • Zachowaj spokój.
  • Przygotuj się na poinformowanie personelu ratunkowego o przyjmowanych lekach.
  • Unikaj przyjmowania aspiryny, która mogłaby zaostrzyć udar spowodowany krwawieniem krwi tętniczej do mózgu.

MedicalNews
Prawa autorskie © 2019 HealthDay. Wszelkie prawa zastrzeżone.

POKAZ SLAJDÓW

Przyczyny udaru, objawy i powrót do zdrowia
Zobacz pokaz slajdów

Referencje

ŹRÓDŁA: Matthew Fink, M.D., przewodniczący, neurologia, Weill Cornell Medicine i główny neurolog, New York-Presbyterian / Weill Cornell Medical Center, Nowy Jork; Mitchell Elkind, M.D., M.S., prezydent-elekt, American Heart Association i były przewodniczący, American Stroke Association; Journal of American Heart Association, 4 grudnia 2019 r[ad_2]