Microsoft będzie zmuszał swoich partnerów do płacenia pełnej ceny za oprogramowanie


Jak dotąd około 1800 osób podpisało petycję internetową w proteście przeciwko zmianom, jakie Microsoft wprowadził w swoich programach partnerskich dla sprzedawców.

Dużą zmianą jest to, że Microsoft rezygnuje z jednego z najbardziej ukochanych i cennych przywilejów: od 1 lipca 2020 r. Technologiczny tytan nie będzie już pozwalał swoim partnerom na korzystanie z oprogramowania Microsoft wewnętrznie we własnej firmie za darmo w ramach ich tania roczna subskrypcja programu partnerskiego.

Stawki subskrypcji na ten program wahają się obecnie od 475 USD rocznie dla małych partnerów do 4730 USD rocznie dla partnerów na poziomie złota. A do tego ogłoszenia wszystkie poziomy obejmowały dostęp do dowolnego oprogramowania firmy Microsoft.

Ponadto Microsoft zakończy dostęp swoich partnerów do pomocy technicznej dla oprogramowania lokalnego.

Partnerzy upoważnieni do sprzedaży określonego oprogramowania firmy Microsoft będą nadal otrzymywać ograniczone licencje na używanie tego oprogramowania w ramach procesu sprzedaży, takie jak prezentacje produktów, lub do testowania własnych aplikacji wbudowanych w to oprogramowanie. Ale jeśli chcą korzystać z oprogramowania wewnętrznie, będą musieli zapłacić, tak jak wszyscy inni.

„Ogłaszając te zmiany, jasne jest, że Microsoft będzie walczył ze swoimi partnerami”, czytamy w petycji.

Zmiany były powoli ogłaszane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Petycja została jednak uruchomiona w ramach przygotowań do Microsoft Inspire, corocznej konferencji partnerów, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Las Vegas. Petycja została wysłana 7 lipca, a do 8 lipca podpisało ją prawie 1800 osób.

Czytaj: CERN, słynne laboratorium naukowe, w którym narodziła się sieć, mówi nam, dlaczego rzuca Microsoft i pomaga innym robić to samo

„Microsoft będzie walczył ze swoimi partnerami”

Umożliwienie partnerom kanałów, którzy sprzedają i wspierają oprogramowanie firmy Microsoft, korzystanie z tego oprogramowania każdego dnia, było historycznie postrzegane jako rozsądna polityka, tak jak ma to sens, że pracownicy Microsoft będą mogli korzystać z oprogramowania Microsoft.

W ubiegłym roku rekordowa liczba 18 000 uczestników przybyła na konferencję partnerską Microsoftu, reprezentującą zaledwie ułamek światowych partnerów Microsoftu. Oznacza to, że Microsoft może nagle poprosić dziesiątki tysięcy firm, aby zaczęły płacić za oprogramowanie.

„Dla niektórych partnerów będzie to kosztować dodatkowe tysiące dolarów miesięcznie”, głosi petycja. Wskazuje na przykład małego partnera z 15 pracownikami, który specjalizuje się w sprzedaży Microsoft Dynamics, konkurenta Microsoft dla Salesforce.

„Aby zapytać firmę korzystającą z 15 licencji x Dynamics 365 na klienta, aby teraz płacić 160 USD za każdą z nich, nie ma racji. To 2400 USD miesięcznie”, mówi petycja.

Perspektywa Microsoftu

Microsoft twierdzi jednak, że po prostu przywraca równowagę swojej inwestycji, aby zachęcić swoich partnerów do pójścia w kierunku, w którym ich potrzebuje: z dala od oprogramowania i chmury.

Microsoft chce, aby jego partnerzy skupili się na zaawansowanych technologiach w chmurze, a nie na oprogramowaniu, i robi to, tworząc więcej certyfikatów specjalistycznych, napisano w blogu opublikowanym w maju, który drażnił te zmiany. Nowe specjalności obejmują wszystko, od SAP na chmurze Microsoft Azure po certyfikaty bezpieczeństwa. Firma twierdzi, że osoby, które kwalifikują się do wyższego poziomu programów Silver lub Gold, mogą również kwalifikować się do nowych programów mających na celu pomoc w marketingu.

Kilku sprzedawców powiedziało Kyle Alspach CRN, że nie martwią się rezygnacją z korzyści płynących z oprogramowania Microsoft, ponieważ już odeszli wewnętrznie od oprogramowania lokalnego. Inny powiedział, że dążenie do bardziej specjalistycznych certyfikatów technicznych pomoże każdemu z nich konkurować w ogromnej sieci partnerów Microsoft. Inny powiedział, że odsuwanie partnerów od oprogramowania nie jest niespodzianką, biorąc pod uwagę, jak Microsoft przesuwa chmurę.

Microsoft nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz, ale rzecznik złożył oświadczenie do CRN.

„Podobnie jak w przypadku każdej firmy, musimy ustalić, gdzie będziemy przeznaczać fundusze” – powiedział rzecznik CRN, dodając „Chociaż rozumiemy, że może to być dostosowanie dla naszych partnerów, uważamy, że ewolucja naszych partnerskich inwestycji biznesowych pozwoli partnerom lepiej wykorzystaj możliwości chmury ”.