Mężczyźni z BRCA2 powinni być badani pod kątem raka prostaty


GLASGOW – Mężczyźni niosący BRCA2 mutacja genu, która jest powiązana z rakiem piersi i jajnika, jest zagrożona rozwojem agresywnego raka prostaty i dlatego powinna być poddawana regularnym testom na obecność antygenu specyficznego dla prostaty (PSA), sugerują wyniki dużego badania.

W badaniu IMPACT wzięło udział prawie 3000 mężczyzn z 20 krajów, którzy zostali rekrutowani z rodzin znanych ze schronienia nosicieli mutacji BRCA1 i BRCA2 geny i którzy przeszli coroczne testy PSA i biopsję. Badanie zostało zaprezentowane na konferencji National Cancer Research Institute (NCRI) 2019 Cancer Conference.

Wyniki, które zostały ostatnio opublikowane w Urologia europejska, pokazać, że mężczyźni, którzy nosili BRCA2 mutacje były prawie dwa razy bardziej narażone na raka prostaty niż osoby nienośne. Zdiagnozowano u nich również raka prostaty w młodszym wieku i mieli bardziej znaczącą klinicznie chorobę.

„Nasze badania pokazują bardzo wyraźnie, że mężczyźni z BRCA2 uszkodzenie genów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem agresywnego raka prostaty, a regularne testy PSA mogą przyczynić się do poprawy wczesnej diagnozy i leczenia ”- skomentowała naczelna autorka, dr n. med. Ros Eeles, profesor onkogenetyki w Institute of Cancer Research, Londyn, Zjednoczone Królestwo.

„Wzywamy teraz organy regulacyjne, aby zaktualizowały wytyczne, tak aby ludzie z nimi korzystali BRCA2 wady mogą podlegać regularnym badaniom PSA ”- powiedziała w oświadczeniu.

„Każdy mężczyzna w wieku powyżej 40 lat, który nosi mutację w BRCA2 gen powinien być oferowany coroczny test PSA jako sposób na zapewnienie mężczyznom większej kontroli nad własnym zdrowiem poprzez wykrycie raka prostaty, który jest bardziej agresywny i wymaga leczenia ”- dodała.

Eeles przemawiał tutaj na konferencji Cancer National National Research Institute (NCRI) 2019.

Powiedziała widowni, że już trwają ruchy w celu wprowadzenia „systematycznych badań PSA” dla mężczyzn, którzy noszą BRCA2 mutacje ”, a komitet wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Urologii rozważa to obecnie”.

Hashim U. Ahmed, MD, doktor, profesor urologii, Imperial College London i przewodniczący NCRI Prostate Group, powiedział Medscape Medical News że badanie „wyraźnie pokazuje, że mężczyźni o wyższym ryzyku mogą więcej zyskać na skriningu PSA w zakresie wcześniejszego wykrywania klinicznie istotnych nowotworów.

„Nie wiemy jeszcze, czy to przełoży się na korzyść przeżycia raka, ale można by założyć, że tak” – powiedział. Dodał, że „ukierunkowane badania przesiewowe w ten sposób” to jeden ze sposobów „przekazania korzyści z badań przesiewowych” osobom najbardziej narażonym na ryzyko.

Często Rak, ale jak to zrobić?

Eeles wskazał, że rak prostaty jest „najczęstszym litym rakiem u mężczyzn w Wielkiej Brytanii”. U jednego na ośmiu mężczyzn zdiagnozowano tę chorobę w ciągu ich życia.

Jednak badania przesiewowe w kierunku raka prostaty u zdrowych mężczyzn przy użyciu testu PSA były kontrowersyjne – i nie są rutynowo przeprowadzane w Wielkiej Brytanii – ponieważ wykrywa chorobę, która może nigdy nie mieć znaczenia klinicznego. Nie rozróżnia między agresywnym rakiem, który wymaga leczenia, a niestabilnymi zmianami, które mogą nigdy się nie rozwijać.

Eeles zauważył, że pojedyncze badanie PSA może spowodować, że biopsje zostaną wykonane „u 11%” mężczyzn, ale większość (81%) nowotworów, które „odkryjesz, to Gleason 6, tzn. Będą leniwi”.

Pytanie brzmi, jak znaleźć 19% mężczyzn z agresywnymi guzami, ale jednocześnie „zostaw tych leniwych w spokoju, ze względu na potencjalne skutki uboczne leczenia”, które obejmują impotencję i nietrzymanie moczu.

Eeles powiedział, że wcześniejsze badania, w tym jedno opublikowane niedawno, wykazały, że „męscy nosiciele mutacji w genach predysponujących do raka piersi”, w tym BRCA2, mają zwiększone ryzyko raka prostaty „i wiemy z innych danych, że rak prostaty ma większe szanse na przerzuty”.

Szczegóły wyników IMPACT

Badanie IMPACT objęło mężczyzn w wieku od 40 do 69 lat z rodzin o znanej patogenności BRCA1 lub BRCA2 mutacje Pacjentów rekrutowano podczas 2-letniego okresu w 65 ośrodkach w 20 krajach.

W sumie wzięło udział 2932 osoby, w tym 919 BRCA1 przewoźnicy, 709 BRCA1 noncarriers, 902 BRCA2 przewoźników i 497 BRCA2 przewoźnicy.

Mediana wieku w chwili włączenia wynosiła 54 lata, a 97% było białych. Objawy dotyczące moczu zgłosiło 24%, a 36% wcześniej przeszło co najmniej jeden test PSA. W wywiadzie rodzinnym rak prostaty zgłoszono o 31%.

W czterech badaniach przesiewowych PSA przeprowadzonych w ciągu 3 lat 527 (17,9%) osób miało poziom PSA> 3,0 ng / ml, a 112 nowotworów (3,8%) zdiagnozowano na podstawie 357 biopsji.

w BRCA2 kohorta, raka prostaty zdiagnozowano u 5,2% nosicieli i 3,0% u nosicieli. w BRCA1 kohorty, odpowiednie odsetki wyniosły 3,4% i 2,7%.

Analiza wykazała, że ​​częstość występowania raka prostaty była wyższa u BRCA2 przewoźników niż przewoźników, przy 19,4 vs 12,0 na 1000 osobolat (P. = .03).

Eeles powiedział, że wśród BRCA2 nosiciele, biopsje miały dodatnią wartość predykcyjną 31%, w porównaniu z tylko 18% wśród osób nienoszących (P. = .025).

BRCA2 nosicieli zdiagnozowano w młodszym wieku niż osoby nienośne, w wieku 61 lat vs 64 lat (P. = .04), a częściej występowały u nich klinicznie istotne choroby o średnim lub wysokim ryzyku, na poziomie 77% w porównaniu z 40% (P. = .01).

Przewoźnicy częściej niż nosiciele mieli chorobę o skali Gleasona> 6, przy 62% vs 27%.

Nie było istotnych różnic między żadnym z tych parametrów BRCA1 przewoźnicy i przewoźnicy.

Polecam regularne badania przesiewowe

W dyskusji po prezentacji Eeles powiedziała, że ​​ona i jej koledzy zalecili komitetowi wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Urologii, że to BRCA2 przewoźnicy rozpoczynają badania PSA w wieku 40 lat.

Komisja zakwestionowała to, ale Eeles wyjaśnił, że „sugerujemy zacząć od 40, ponieważ mamy bardzo dużo spraw na bardzo szerokim końcu przedziałów ufności w BRCA2 przewoźników, w wieku 41 i 42 lat.

„Co ciekawe, nie widzimy bardzo starych przypadków BRCA2 mutacje – dodała – więc może być tak, że postrzegasz to zwiększone ryzyko jako rodzaj bańki między wiekiem około 45 a 67 lat.

W swoich komentarzach do badania Ahmed powiedział, że jednym zastrzeżeniem było to, że uczestnicy „nie mieli skanu MRI” po tym, jak stwierdzono podwyższenie poziomu PSA.

„Może to jeszcze bardziej poprawić wyniki i poprawić zgodność w grupie kontrolnej, w której więcej mężczyzn odmawia natychmiastowej biopsji”, zasugerował.

Podczas dyskusji Eeles powiedział, że przegląda swoje dane MRI, ponieważ inne badania wykazały, że niektóre osoby, które miały rodzinną historię choroby lub innych mutacji genetycznych, mają „pozornie normalne MRI”.

„Niepokój polega na tym, że osoby te nie mają tego samego profilu MRI, co widzisz w populacji ogólnej, gdzie używałbyś MRI do badań przesiewowych, więc w przyszłości możesz skończyć z algorytmem, w którym identyfikujesz osoby o podwyższonym ryzyku z ich genetyki. ”

Dodała: „Najpierw pójdą ścieżką potencjalnie nawet biopsji, ale w tej chwili po prostu nie mamy danych”.

W chwili opublikowania artykułu naukowca Shirley Hodgson, MD, profesor genetyki raka, St. George's, University of London, opisał odkrycia jako „ważne”.

„Ponieważ ryzyko raka prostaty znacznie wzrasta u mężczyzn, którzy noszą (BRCA2) mutacji, wartość predykcyjna wyniku dodatniego testu przesiewowego jest zwiększona, dzięki czemu test jest bardziej szczegółowy niż w populacji ogólnej, w której wcześniejsze ryzyko choroby jest mniejsze ”- powiedziała w oświadczeniu.

James Green, MD, konsultant urologiczny w Barts Health NHS Trust, dodał: „To bardzo mile widziane badanie, ponieważ wiele osób chciałoby sprawdzić, czy badania przesiewowe są bardziej przydatne w podgrupie populacji, która jest bardziej narażona na raka .

„Chociaż niektóre metody badań przesiewowych mogą być niepraktyczne w całej populacji, mogą być do zaakceptowania u osób z markerami genetycznymi predysponującymi je do raka lub u osób z silną historią konkretnego raka w przeszłości”.

Green podsumował: „Oczywiście ważne jest, aby sprawdzić, czy wyższy odsetek diagnoz stwierdzony w tym dobrze zaprojektowanym badaniu w młodszym wieku prowadzi do wyleczenia większej liczby osób, ale mam nadzieję, że tak będzie”.

Badanie zostało sfinansowane w Wielkiej Brytanii przez Cancer Research UK oraz darowiznę na rzecz ICR od Fundacji Ronalda i Rity McAulay. Zostało to również wsparte przez Centrum Badań Biomedycznych NIHR w Royal Marsden i Instytut Badań nad Rakiem. Eeles otrzymał honorową mowę, w tym wsparcie od Janssena.

National Cancer Research Institute (NCRI) 2019 Konferencja na temat raka: streszczenie 2530, przedstawiona 5 listopada 2019 r.

Aby uzyskać więcej informacji od Medscape Oncology, śledź nas na Twitterze: @MedscapeOnc