Mężczyźni, którzy jedzą jogurt mogą mieć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego


(Reuters Health) – Najnowsze badania sugerują, że mężczyźni, którzy jedzą co najmniej dwie porcje jogurtu tygodniowo, mogą zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 32 606 mężczyzn i 55 743 kobiet pracowników służby zdrowia, którzy przeprowadzili kolonoskopię w latach 1986–2012. Uczestnicy badania przekazywali szczegółowe informacje na temat swoich nawyków dotyczących zdrowia, stylu życia, jedzenia i ćwiczeń co cztery lata.

W tym czasie odnotowano 5811 przypadków gruczolaków jelita grubego u mężczyzn i 8 116 u kobiet.

W porównaniu z mężczyznami, którzy nie jedli żadnego jogurtu, ci, którzy mieli co najmniej dwie porcje tygodniowo, byli o 19% mniej narażeni na rozwój konwencjonalnych gruczolaków i 26% mniej prawdopodobne, aby rozwinęli gruczolaki o najwyższym potencjale złośliwym.

„Nasze dane dostarczają nowych dowodów na rolę jogurtu we wczesnym stadium rozwoju raka jelita grubego” – powiedział współautor badania dr Yin Cao z Washington University School of Medicine w St. Louis.

„Odkrycia, jeśli zostaną potwierdzone w przyszłych badaniach, sugerują, że jogurt może służyć jako powszechnie akceptowalny czynnik modyfikowalny, który może uzupełniać badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego i zmniejszać ryzyko gruczolaka wśród nieekranowanych”, powiedział Cao w e-mailu.

W poprzednich badaniach spożycie jogurtu wiązało się z niższym ryzykiem raka jelita grubego i odbytnicy, a niektórzy naukowcy uważają, że może to być spowodowane tym, że jogurt wspomaga wzrost zdrowych bakterii w jelitach. Ale mniej wiadomo o tym, jak jogurt może wpływać na potencjał rozwoju gruczolaków u ludzi.

W badaniu spożycie jogurtu nie miało wpływu na ryzyko przedrakowych polipów u kobiet.

„Uważa się, że znaczna część korzyści płynących z produktów mlecznych pochodzi z dostarczanego przez nie wapnia, który, jak wiemy, może pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy” – powiedział dr Graham Colditz, zastępca dyrektora ds. Profilaktyki i kontroli w Centrum Onkologii Alvin J. Siteman Louis, który nie brał udziału w badaniu.

„Jednak z uwagi na to, że w badaniu uwzględniono spożycie wapnia, wśród innych czynników dietetycznych, wyniki te sugerują, że jogurt może obniżać ryzyko, ale może być inny niż wapń”, powiedział Colditz w e-mailu.

Probiotyki w jogurcie mogą być pomocne.

„Chociaż nie jest jasne, czy probiotyki pomagają obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, istnieje wiele możliwych sposobów”, powiedział Colditz. „Probiotyki mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego – czynnika ryzyka raka – jak również wiązać i neutralizować niektóre czynniki rakotwórcze w okrężnicy”.

ŹRÓDŁO: https://bit.ly/2RPiGTN

Jelita 2019.