Ludzie nie lubią pracować na Facebooku tak często, jak kiedyśStatus Facebooka jako jednego z najbardziej pożądanych pracodawców zanika. Jest to zgodne z najnowszymi rankingami Glassdoor najlepszych firm, w których można pracować, na podstawie anonimowych recenzji pracowników.

Glassdoor opublikował swoją coroczną listę „Najlepszych miejsc pracy” na rok 2020, która gromadzi anonimowe oceny i recenzje pracowników dotyczące Glassdoor, chociaż rzeczywiste rankingi są ustalane przez „zastrzeżony algorytm przyznawania nagród”.

W tym roku pozycja Facebooka na liście 100 najlepszych organizacji spadła na 23 miejsce, w porównaniu z 7 w 2019 r. I 1 w 2018 r. To nowy niski poziom dla firmy, która konsekwentnie plasuje się w czołówce Glassdoor's lista. W pierwszym roku portal społecznościowy dokonał cięcia, w 2011 r. Zajął pierwsze miejsce. Od tego czasu Facebook plasuje się w pierwszej dziesiątce każdego roku, z wyjątkiem 2015 roku, kiedy osiągnął 13 pozycję.

Rzecznik Glassdoor zauważył, że ogólna ocena Facebooka na poziomie 4,4 wciąż znacznie przewyższa średnią stronę (3,5), i że w ogóle lista 100 najlepszych Glassdoor to „niesamowity zaszczyt” dla pracodawców.

Spadek ten jest jednak kolejnym znakiem, że ostatnie kilka lat kontrowersji negatywnie wpłynęło na morale w firmie. Dzieje się tak nawet pomimo „legendarnych” świadczeń pracowniczych Facebooka.

„Facebook jest legendarny ze względu na swoje zalety”, napisał Glassdoor w 2017 r., Kiedy to Facebook po raz ostatni znalazł się na szczycie listy. „Bezpłatne posiłki i przekąski, lokalne ośrodki zdrowia i dentystyczne, usługi pralnicze i cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego to jedne z ich najważniejszych korzyści”.

Ale lata skandali związanych z prywatnością danych, dochodzeń i innych nieprawidłowości miały swoje żniwo. CNBC poinformował na początku tego roku, że od skandalu z Cambridge Analytica rekruterzy walczą o zwabienie kandydatów z wyższych uczelni. Według zatwierdzenia Glassdoor, ocena zatwierdzenia przez Marka Zuckerberga gwałtownie spadła w ciągu ostatniego roku, spadając z 16 w 2018 r. Do 55 w 2019 r.

Warto zauważyć, że Facebook nie jest jedyną dużą firmą technologiczną, która zmienia swoją pozycję na gorszą. Google i Apple również znalazły się na niższej pozycji niż w ubiegłym roku. Google spadł z 8 na 11, a Apple spadł z 71 na 84.

Co ciekawe, istnieje tylko kilka firm technologicznych, które zrobił dostać się na szczyt listy Glassdoor, w tym HubSpot (nr 1) i DocuSign (nr 3). Inne firmy w pierwszej dziesiątce to firma konsultingowa Bain & Company (nr 2), sieć fast food In-N-Out Burger (nr 4) i Southwest Airlines (nr 10).

Facebook ma trochę do zrobienia.