Legalizująca pula związana z używaniem marihuany dla nastolatków


(Reuters Health) – Przepisy dotyczące legalizacji marihuany nie wydają się zwiększać wykorzystania puli nastolatków, a zamiast tego mogą mieć odwrotny skutek, sugerują badania w USA.

Aby zobaczyć, jak porównuje się używanie marihuany przez nastolatki w stanach z takimi prawami i bez nich, naukowcy przeanalizowali dane z badań na temat używania substancji zebrane od 1,4 miliona nastolatków w latach 1993–2017. W tym okresie 27 stanów i Waszyngton zalegalizowało marihuanę medyczną, a siedem stanów zalegalizowało konopie w celach rekreacyjnych.

Wydaje się, że przepisy dotyczące marihuany medycznej nie wpływają na to, czy nastolatki używają marihuany, poinformowali autorzy badania 8 lipca w JAMA Pediatrics.

Przepisy dotyczące marihuany rekreacyjnej wiązały się jednak z 8-procentowym spadkiem prawdopodobieństwa, że ​​nastolatki zgłosiłyby próbę konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni oraz 9-procentowy spadek liczby nastolatków zgłaszających częste używanie.

Zmniejszenie podaży może wyjaśnić, dlaczego, powiedział główny autor badań Mark Anderson, profesor nadzwyczajny ekonomii rolnictwa na Montana State University w Bozeman.

„Dla nastolatków może być trudniej uzyskać marihuanę, ponieważ handlarze narkotyków są zastępowani przez licencjonowane przychodnie, które wymagają dowodu wieku”, powiedział Anderson przez e-mail. „Sprzedaż małoletnim staje się relatywnie bardziej ryzykowną propozycją po przejściu tych przepisów”.

Badanie nie było kontrolowanym eksperymentem mającym na celu udowodnienie, czy lub jak legalizacja marihuany może bezpośrednio zmienić zastosowanie nastolatków. Przepisy stanowe legalizujące marihuanę rekreacyjną zasadniczo skupiają się na użyciu przez dorosłych i nie zezwalają na sprzedaż nieletnim.

Inne badania łączą marihuanę z wieloma problemami behawioralnymi i emocjonalnymi u nastolatków. Niektóre wcześniejsze badania sugerują również, że efekty używania marihuany mogą być bardziej wyraźne u nastolatków, ponieważ dojrzewanie jest okresem szybkiego rozwoju mózgu.

Prawdopodobnie legalizacja marihuany prowadzi więcej rodziców do rozmawiania z dziećmi o ryzyku używania narkotyków, powiedziała Rebekah Levine Coley, profesor psychologii rozwojowej i edukacyjnej w Boston College, która nie była zaangażowana w badania.

Przepisy te mogą prowadzić do „zwiększonego nadzoru rodzicielskiego lub dyskusji między rodzicami i nastolatkami na temat niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem marihuany w reakcji na legalizację i wynikający z tego wzrost zainteresowania politycznego i informacyjnego oraz dostrzeżonej dostępności”, powiedział Coley e-mailem.

Aby te rozmowy przyniosły zamierzony efekt, rodzice muszą słuchać, a nie tylko wykładów – mówi dr Ellen Rome, kierownik Centrum Medycyny Młodzieżowej w Cleveland Clinic Children's w Ohio.

„Miej szczere dyskusje z nastolatkiem, gdzie najpierw zapytasz, co wierzą o nastolatkach i marihuanie przed i po legalizacji”, powiedział Rzym, który nie brał udziału w badaniu. „Następnie podziel się swoimi przekonaniami i zachęcaj do dialogu – i zapytaj, co ich zdaniem pomoże zapobiec nielegalnemu wykorzystywaniu młodzieży”.

ŹRÓDŁO: http://bit.ly/2Xzm3UN

JAMA Pediatr 2019.