Kosmiczne zdjęcia tygodnia: Co zobaczy sonda słoneczna Parker, gdy dotrze do Słońca


Pomimo tego, że jest źródłem wszelkiego życia na Ziemi i ostatecznym centrum Układu Słonecznego, słońce wciąż jest zagadką. Jak szybko wieje wiatr słoneczny? W jaki sposób cząsteczki wypływające z powierzchni Słońca faktycznie osiągają oderwanie? Co się dzieje w koronie, w atmosferze słońca? Sonda Parker Solar Probe firmy NASA jest na dobrej drodze, aby rzucić nieco światła na te tajemnice. W tym tygodniu naukowcy z misji opublikowali nowe wyniki w czasopiśmie Natura– kuszące, wstępne spojrzenie na naszą gwiazdę. Niektóre odpowiedzi są tam, wraz z bliska na subatomowe zdarzenia cząstek niewidoczne z Ziemi. Więcej odpowiedzi pojawi się w 2024 r., Kiedy sonda słoneczna Parker wejdzie na jej oficjalną „orbitę naukową”. Tak więc na cześć sondaży, oto podróż przez niektóre z istniejących nauk gwiezdnych. Chwyć okulary przeciwsłoneczne.

Średniej wielkości rozbłyski słoneczne, takie jak wybuch promieniowania zarejestrowany przez NASA Solar Dynamic Observatory w 2013 roku, zasadniczo nie wpływają na rzeczy z powrotem na Ziemi, ale mogą zakłócać działanie satelitów GPS i innych obiektów na orbicie. To piękna cena za piękno; te rozbłyski słoneczne są również częściowo odpowiedzialne za jonizację atmosferyczną, która powoduje zdarzenia zorzy polarnej na biegunach Ziemi.

Zdjęcie: NASA Goddard

Satelita PROBA2 Europejskiej Agencji Kosmicznej wykonał to niezwykle szczegółowe zdjęcie korony – plazma, która może być o miliony stopni wyższa niż rzeczywista powierzchnia gwiazdy.

ESA

Ta plamka słoneczna, zarejestrowana w ultrafiolecie przez Obserwatorium Dynamiczne Słońca w NASA w 2017 roku, wygląda tylko na małą. Ten ciemny obszar ubijania plazmy w polu magnetycznym Słońca jest w rzeczywistości kilka razy większy niż Ziemia.

Zdjęcie: NASA / GSFC / Solar Dynamics Observatory

To nie jest Mordor; to nasza własna gwiazda. Czasami takie plazmy, zwane włóknami, są faktycznie widoczne z powierzchni Ziemi za pomocą dobrego teleskopu. Solar Dynamic Observatory złapało to w 2017 roku.

Zdjęcie: NASA Goddard

Szczególnie aktywna faza plam słonecznych w październiku 2013 r. Nadała słońcu tak upiorny wygląd jak latarnia morska. Jaśniejsze regiony stają się cieplejsze i bardziej energetyczne, gdy oddziałują intensywniej z polem magnetycznym Słońca.

Zdjęcie: NASA Goddard

W 2018 r. Sonda Parker Solar Probe była wciąż w budowie w czystym pokoju w pobliżu centrum kosmicznego Kennedyego. Sonda niedawno dotarła w odległości 15 milionów mil od Słońca, a teraz jest już tylko dwa tygodnie od drugiego przelotu planety Wenus, która ponownie ją obróci – co oznacza, że ​​musiała być zbudowana, aby wytrzymać palące temperatury. Jego osłona termiczna, specjalnie wykonany kompozyt z lekkiej przegrzanej pianki węglowej, wytrzyma siłę uderzenia, utrzymując instrumenty po drugiej stronie w temperaturze zbliżonej do pokojowej.

Zdjęcie: Leif Heimbold / NASA

Rozsądek z kolekcją zdjęć kosmicznych WIRED tutaj.


Więcej wspaniałych opowieści przewodowych