Kontrowersje NASA nad „Lost Tapes” Apollo 11 Moonwalk


Jako były były stażysta NASA przygotowuje się do aukcji taśm wideo, które rzekomo zawierają oryginalne nagrania pierwszego moonwalk, NASA wydała oświadczenie dotyczące roszczeń, że agencja straciła materiał z Misja Apollo 11.

Poszukiwanie „zagubionych taśm” rozpoczęło się w 2006 r., Kiedy zaczęły pojawiać się raporty, że NASA usunęła część oryginalnego materiału z pierwszego lądowania na Księżycu. Agencja przeprowadziła wtedy intensywne wyszukiwanie, ale nie mógł znaleźć taśm.

„Intensywne przeszukanie archiwów i zapisów wykazało, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem było stwierdzenie, że menedżerowie programu stwierdzili, że nie ma już potrzeby przechowywania taśm – ponieważ cały film został nagrany w innym miejscu – i zostały one usunięte i ponownie użyte” – poinformowali przedstawiciele NASA w komunikat.

Związane z: Obejrzyj NASA Apollo 11 Moonwalk Moments w tym archiwum wideo

Trzy taśmy zawierające oryginalne materiały z lądowania na księżycu są na aukcji.

Trzy taśmy zawierające oryginalne materiały z lądowania na księżycu są na aukcji.

(Źródło zdjęcia: Sotheby's)

Jednak NASA potwierdziła, że ​​nie ma brakującego materiału z Apollo 11, ponieważ transmisje wideo zostały przekazane do Manned Spacecraft Center (obecnie znanego jako Johnson Space Center) w Houston podczas misji, zgodnie z oświadczeniem. Wideo z tych taśm zostało przekonwertowane na format, który mógłby być nadawany w telewizji.

Materiał został nagrany w wolnym skanowaniu, co oznacza, że ​​miał wydajność 10 klatek na sekundę; dlatego nie można go było bezpośrednio nadawać w telewizji. Według NASA materiał filmowy został przekonwertowany na transmisję i połączony z satelitą, a następnie przesłany do Houston, zanim pojawił się w telewizji komercyjnej.

Agencja przywróciła materiał i wydał go w 2009 roku na 40 rocznicę misji księżycowej Apollo 11.

„Nie było wideo, które spowolniło skanowanie, które nie zostało przekonwertowane na żywo, nakarmione na żywo, do Houston i nakarmione światu” – powiedział inżynier NASA Dick Nafzger, który prowadził poszukiwania materiału. informacje na temat zagubionych taśm w 2009 r. „Tak więc na wypadek, gdyby ktoś myślał, że jest tam wideo, którego nie było widać, tak nie jest”.

NASA odrzuciła również roszczenia byłego stażysty w agencji, że posiada oryginalne nagrania pierwszych kroków człowieka na Księżycu.

Gary George, 65-letni inżynier mechanik, który był młodym studentem w czasie stażu w NASA, twierdzi, że kupił taśmy na aukcji nadwyżek rządowych w 1976 r. Za nieco ponad 200 USD, zgodnie z opis przedmiotu na aukcji w Sotheby's.

Przedmiot składa się z trzech metalowych szpul taśmy wideo Ampex 148 High Band 2-calowy Quadruplex, każdy o długości od 45 do 50 minut.

Niezależnie od tego, czy twierdzenia George'a o utraconych taśmach są prawdziwe, czy taśmy są naprawdę autentyczne, NASA technicznie nie utraciła żadnego materiału Apollo – tylko oryginalne taśmy z tym materiałem. Agencja twierdzi, że taśmy nie zawierają żadnych materiałów, które nie zostały jeszcze zachowane cyfrowo.

Ale to nie powstrzyma miłośników przestrzeni przed twierdzeniem, że NASA „straciła” historyczne taśmy Apollo, które mają się sprzedać za 1-2 miliony dolarów w nadchodzącą 50. rocznicę Apollo 11.

Aukcja na żywo rozpocznie się 20 lipca o godzinie 11:00 czasu polskiego.

Śledź Passant Rabie na Twitterze @passantrabie. Podążaj za nami na Twitterze @Spacedotcom i dalej Facebook.