Japoński statek kosmiczny wylądował na asteroidzie po wystrzeleniu go pociskiem. Misja przywróci próbki skał na Ziemię.


Życie asteroidy jest samotne. Skały spędzają eony dryfujące przez zimną próżnię przestrzeni.

Ale w środę asteroida Ryugu powitała specjalnego gościa: japońska sonda Hayabusa-2 z powodzeniem wylądowała na powierzchni asteroidy o godzinie 9:06. ET.

Japońska Agencja Aerospace Exploration (JAXA) uruchomiła Hayabusa-2 w kosmosie w grudniu 2014 r. Jego misja: zbadanie i pobranie próbek od Ryugu, prymitywnej asteroidy o średnicy pół mili, która okrąża słońce w odległości do 131 milionów mil (211 milionów kilometrów).

Sonda dotarła do celu w czerwcu 2018 r., A następnie przystąpiła do wykonywania obserwacji, pomiaru grawitacji asteroidy i próbowania dotykania. W kwietniu wystrzelił asteroidę za pomocą miedzianej płyty i pudełka materiałów wybuchowych, aby rozluźnić skały i odsłonić materiał pod powierzchnią, a następnie z powodzeniem wylądował wczoraj na Ryugu, aby zebrać gruz skalny i glebowy.

Statek kosmiczny przechwycił obrazy poniżej, gdy opuścił powierzchnię asteroidy.

„Pierwsze zdjęcie zostało zrobione o 10:06:32 JST (czas na pokładzie) i możesz zobaczyć żwir lecący w górę. Drugi strzał był o 10:08:53, gdzie ciemniejszy region w pobliżu centrum jest spowodowany przyziemieniem”, JAXA tweetowany.

Obrazy te zostały wykonane zaraz po tym, jak Hayabusa-2 wylądował na asteroidzie Ryugu 11 lipca 2019 roku.
JAXA / Associated Press

Starożytne próbki rocka

Asteroidy są zbudowane ze skały i metalu i przyjmują wszelkiego rodzaju dziwaczne kształty, od wielkości kamyków po megality o długości 600 mil. Większość z nich spędza czas w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem, chociaż orbita Ryugu czasami zabiera go między Marsem a Ziemią.

Niektóre asteroidy pochodzą z początków naszego Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu, kiedy resztki materiałów z formowania się planet połączyły się w te kawałki skały. W tym sensie asteroidy mogą służyć jako kapsuły czasu: to, co naukowcy odkryli w tych prymitywnych skałach, mogłoby nam wiele powiedzieć o historii układu słonecznego.

Ryugu to asteroida typu C, co oznacza, że ​​jest bogata w cząsteczki węgla organicznego, wodę i prawdopodobnie aminokwasy. Aminokwasy tworzą budulec białka i były niezbędne do ewolucji życia na Ziemi. Niektóre teorie zakładają, że asteroida po raz pierwszy przywiozła tu aminokwasy, obdarzając naszą planetę ziarnami życia, choć wciąż jest to przedmiotem dyskusji.

Około trzy czwarte asteroid naszego Układu Słonecznego jest typu C. Hayabusa-2 ma być pierwszą misją, która sprowadzi próbki z takiej asteroidy na Ziemię.

Sonda początkowo wylądowała w Ryugu w lutym i zebrała płytkie próbki tuż pod powierzchnią, ale menedżerowie misji zdecydowali się również na zbieranie głębszych próbek skał, ponieważ materiał ten nie był narażony na trudne warunki atmosferyczne z kosmosu. Aby to osiągnąć, sonda musiała wycofać się z asteroidy, a następnie wydmuchać 10-metrowy krater na powierzchnię, aby uzyskać dostęp do skały poniżej.

W kwietniu Hayabusa-2 uwolnił i zdetonował pudełko materiałów wybuchowych w kosmosie, które wystrzeliło miedzianą płytę w asteroidę.

Środowe lądowanie zrobiło plusk w całym tym uwolnionym materiale.

Japońska sonda Hayabusa-2 ląduje na asteroidzie, aby zebrać próbki.
JAXA / Associated Press

„Te zdjęcia zostały zrobione przed i po przyziemieniu przez małą kamerę monitorującą (CAM-H). Pierwsza to 4 sekundy przed przyziemieniem, druga przy samym przyziemieniu, a trzecia to 4 sekundy po przyziemieniu. zobacz ilość skał, które powstają, „JAXA tweetowany.

Po dotknięciu Hayabusa-2 zebrał nowy zestaw próbek i opuścił powierzchnię Ryugu. Pod koniec tego roku rozpocznie się podróż do domu o długości 5,5 miliona kilometrów. Do tej pory wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem.

NASA ma podobną misję

NASA bada również daleką asteroidę.

Misja OSIRIS-REx agencji dotarła do znacznie mniejszej asteroidy typu C, Bennu, w sierpniu 2018 roku. Ale sonda nie wylądowała na powierzchni Bennu; zamiast tego krążyła po orbicie blisko rekordowo blisko.

Plan OSIRIS-REx ma zbliżyć się do powierzchni Bennu w lipcu 2020 r., Ale statek kosmiczny nawiąże kontakt tylko przez około pięć sekund. W tej błyskawicznej chwili wydmuchi azot, aby wymieszać kurz i kamyki i zebrać próbki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwróci ten materiał na Ziemię w 2023 roku.

Powierzchnia asteroidy okazała się bardziej szorstka niż się spodziewano, jednak szczątki lecące z kosmicznej skały mogą stanowić zagrożenie dla orbitujących statków kosmicznych. Tak więc NASA nadal wybiera swoją stronę próbkowania.

Ale Bennu już dokonał znaczącego odkrycia: w grudniu, zanim weszła na orbitę wokół Bennu, sonda odkryła, że ​​asteroida zawierała składniki wody (atomy tlenu i wodoru połączone razem). Chociaż Bennu jest zbyt mały, by pomieścić płynną wodę, możliwe, że kiedyś na macierzystej asteroidzie mogła istnieć woda, którą Bennu oderwał od 700 milionów do 2 miliardów lat temu.

Chociaż misja eksploracji asteroid przez NASA zgromadzi większą ilość materiału próbki niż w Japonii, zespół JAXA ma nadzieję, że porównanie próbek z dwóch różnych miejsc na tej samej asteroidzie da nowe informacje o tym, jak długotrwała ekspozycja na kosmos zmienia asteroidy w czasie.

Zarówno Bennu, jak i Ryugu mogą również nauczyć naukowców wiele o historii Układu Słonecznego i potencjalnie – jeśli zawierają materiały organiczne – o początkach życia na Ziemi.