Jaki rodzaj picia może wywołać A-Fib?


PIĄTEK, 18 października 2019 r. (HealthDay News) – nowe badania wskazują, że częstsze picie alkoholu jest bardziej prawdopodobne niż częste picie, co zwiększa ryzyko wystąpienia najczęstszego zaburzenia rytmu serca.

Migotanie przedsionków (a-fib) zwiększa ryzyko udaru pięciokrotnie. Objawy obejmują przyspieszenie lub nieregularny puls, kołatanie serca, duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z 9,7 miliona osób bez a-fib podczas kontroli zdrowia w 2009 roku. Uczestnicy zostali zapytani o spożycie alkoholu i byli obserwowani do 2017 roku.

Najsilniejszym czynnikiem ryzyka dla a-fib była liczba razy w tygodniu, którą osoba wypiła. Największe ryzyko zaobserwowano u tych, którzy pili codziennie, a następnie pili dwa lub raz w tygodniu.

Badanie nie wykazało wyraźnego związku między nadmiernym piciem a ryzykiem zgonu.

Podobnie jak w poprzednich badaniach, w tym stwierdzono związek między ilością spożytego alkoholu a ryzykiem a-fib. Dla każdego grama spożywanego alkoholu tygodniowo ryzyko wystąpienia A-Fib wzrosło o 2%.

W porównaniu do osób pijących łagodnie, osoby, które nie piły alkoholu, miały o 8,6% wyższe ryzyko a-fib. Umiarkowanych pijących ryzyko było o 7,7% wyższe, a osoby pijące znacznie wzrosły o 21,5%, wynika z badania opublikowanego online 17 października w czasopiśmie PE Europace.

Poprzednie badania wykazały, że ryzyko A-Fib wzrosło o 8% na każde 12 gramów alkoholu spożywanego tygodniowo. To około jednego drinka. Nie było jednak jasne, czy całkowita ilość alkoholu czy liczba sesji picia odgrywały większą rolę w zwiększonym ryzyku.

„Zalecenia dotyczące spożywania alkoholu koncentrowały się raczej na zmniejszeniu bezwzględnej ilości niż częstotliwości”, powiedział autor badania dr Jong-Il Choi w komunikacie prasowym. „Nasze badanie sugeruje, że rzadziej picie może być również ważne dla ochrony przed migotaniem przedsionków”.

Choi jest profesorem medycyny w Korea University College of Medicine w Seulu w Korei Południowej.

„Liczba sesji picia była związana z wystąpieniem migotania przedsionków niezależnie od wieku i płci” – powiedział. „Powtarzające się epizody migotania przedsionków wywołane przez alkohol mogą prowadzić do jawnej choroby. Ponadto picie może powodować zaburzenia snu, które są znanym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków”.

Choi powiedział, że zapobieganie a-fib, a nie leczenie jego konsekwencji, powinno być priorytetem. „Spożywanie alkoholu jest prawdopodobnie najłatwiejszym do modyfikowania czynnikiem ryzyka. Aby zapobiec nowo pojawiającemu się migotaniu przedsionków, należy zmniejszyć zarówno częstotliwość, jak i tygodniowe spożycie alkoholu” – podsumował.