Jak uzyskać dźwięk przestrzenny na słuchawkach z systemem Windows 10 i Xbox One


Witamy w TNW Basics, zbiorze porad, przewodników i porad, jak w łatwy sposób wykorzystać swoje gadżety, aplikacje i inne rzeczy.

Zakup zestawu głośników dźwięku przestrzennego może być kosztownym przedsięwzięciem, zwykle wymagającym odbiornika A / V i przynajmniej głośników (ale prawdopodobnie więcej). Alternatywnie można wyłożyć ciasto na słuchawki dźwięku przestrzennego, takie jak Audeze Mobius. Ale co, jeśli chcesz słyszeć dźwięk przestrzenny za pomocą słuchawek, które już masz?

W 2017 r. Microsoft dodał obsługę „dźwięku przestrzennego” w systemie Windows 10 i Xbox One, otwierając możliwości dźwięku przestrzennego na słuchawki, od tanich słuchawek po audiofilskie produkty o wartości 3,000 USD. Użytkownicy mają wybór między technologią „Windows Sonic” Microsoftu lub popularną technologią Dolby Atmos (dodatek 15 USD). Trzecia opcja, DTS Sound Unbound, jest w drodze.

Technologie te wykorzystują właściwości naszego systemu słuchowego.

Jak to działa

Dźwięk, który uderza w bębenki bębenkowe, musi najpierw przejść przez nasze ciała. Twój mózg jest w stanie zinterpretować różnicę w czasie pomiędzy dźwiękami docierającymi do każdego ucha, a także sposób ich modyfikacji przez płatki uszu, głowę i tułów, aby określić źródło dźwięku. Sposób, w jaki dźwięk zmienia się, gdy przechodzi przez twoje ciało, nazywa się funkcja przenoszenia związana z głowąlub w skrócie HRTF.

Ponieważ słuchawki i wkładki douszne leżą tak blisko naszych uszu, dźwięk nie jest modyfikowany w taki sam sposób, jak podczas słuchania pary głośników lub muzyki na żywo. Celem wirtualnych systemów surround jest zatem próba naśladowania naszego HRTF, aby „oszukać” nasz mózg w myślenie, że dźwięki dochodzą z różnych kierunków (w przeciwieństwie do zwykłego „w głowie” uczucia słuchawek).

Aby dowiedzieć się, o ile więcej przestrzennie przekonujących słuchawek może brzmieć, wykorzystując nasze HRTF, możesz słuchać dobrze nagranych „obuusznych” nagrań. W tych nagraniach mikrofony są umieszczane w parze uszu – albo rzeczywistej osoby, albo sztucznej głowy. W ten sposób nagrany dźwięk, który słuchasz, został już zmodyfikowany przez głowę.

Realizm dema „wirtualnego barbershopu” zawsze sprawia, że ​​się męczę. Słuchaj swoich najlepszych słuchawek, aby uzyskać najbardziej przekonujący efekt – nie będzie działał przez głośniki:

To nie będzie idealne, ponieważ mikrofony nie zostały umieszczone Twój głowa, ale efekt przestrzenny nadal powinien być przekonujący niż zwykła stara muzyka stereo odtwarzana w typowych słuchawkach.

Systemy wirtualnego dźwięku przestrzennego wykorzystują algorytmy oparte na średnich głowach i płatkach uszu, dlatego rzadko brzmią idealnie i generalnie mają pewne trudności z prezentowaniem dźwięku bezpośrednio przed sobą. Mimo to mogą sprawić, że oglądanie filmów będzie bardziej wciągające.

Jak tego użyć

Włączanie dźwięku przestrzennego w systemie Windows 10 wymaga kilku kliknięć. Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę audio na pasku zadań, najedź na „dźwięk przestrzenny” i wybierz „Windows Sonic na słuchawki” lub „Dolby Atmos na słuchawki”.

Na Xbox One przejdź do ustawień audio konsoli, przechodząc do System> Ustawienia> Wyświetlacz i dźwięk> Wyjście audio. Stąd możesz wybrać jedną z technologii dźwięku przestrzennego.

Zostaniesz poproszony o zapłacenie 15 dolarów za korzystanie z technologii Dolby, choć możesz spróbować przez 30 dni. DTS pojawi się również jako opcja, w momencie publikacji aplikacja Windows Store nie jest jeszcze dostępna do zainstalowania.

Pamiętaj, że funkcje nie robią zbyt wiele dla dźwięku stereo – będziesz musiał słuchać dźwięku otaczającego lub Atmos, aby docenić bardziej wciągające wrażenia. Upewnij się, że wszystkie oglądane filmy lub gry, które odtwarzasz, generują sygnał surround.

Co do technologii, która jest lepsza, to kwestia preferencji. Czasami myślę, że Windows Sonic brzmi lepiej, innym razem myślę, że Atmos ma przewagę. Oczywiście Atmos ma tę zaletę, że współpracuje z filmami i grami zakodowanymi w Atmosie oprócz zwykłego starego dźwięku przestrzennego 5.1 lub 7.1. Będziemy musieli sprawdzić, jak DTS mierzy, gdy tylko stanie się dostępny.

Aby uzyskać więcej informacji i opinii na temat sprzętu, gadżetów i sprzętu, kliknij opcję Podłączony
Świergot i
            Flipboard.

Opublikowano 12 lipca 2019 – 22:03 UTC