Jak ten ogromny, superszybki asteroid pozostał ukryty na orbicie bliskiej ziemi


Jak ten ogromny, superszybki asteroid pozostał ukryty na orbicie bliskiej ziemi

Asteroida „2019 LF6” krąży blisko Słońca, ale na innej płaszczyźnie niż nasze planety.

Credit: California Institute of Technology

Rok mija szybko dla tej nowo odkrytej asteroidy. Tak zwana asteroida 2019 LF6 okrąża słońce co 151 dni, najkrótszą orbitę jakiejkolwiek znanej asteroidy.

Ta szybko poruszająca się skała przylega bliżej słońca niż nasza planeta, która trwa 365 dni, aby wykonać wędrówkę słoneczną. LF6 jest jednym z 20 innych, nazywanych wspólnie asteroidami Atira, które poruszają się w kosmicznym uścisku naszej planety, zgodnie z oświadczeniem California Institute of Technology.

Chociaż ten meteor jest dość duży – około 0,6 mili (1 km) – pozostał do tej pory ukryty przed ciekawskimi oczami astronomów. „LF6 jest bardzo nietypowy zarówno pod względem orbity, jak i rozmiaru – jego wyjątkowa orbita wyjaśnia, dlaczego tak duża asteroida wymykała się kilkudziesięcioletnim starannym poszukiwaniom”, powiedział w oświadczeniu Quanzhi Ye, student podoktorancki z Caltech.

Eliptyczna orbita asteroidy sprowadza kosmiczną skałę daleko poza płaszczyznę, na której krążą planety naszego Układu Słonecznego, i zbliża się ona bardziej niż Merkury do Słońca. (Merkury jest najbliższym planetarnym sąsiadem Słońca.) Ta asteroida mogła być procą z płaszczyzny, gdy zbliżyła się zbyt blisko grawitacyjnych zakłóceń Wenus lub Merkurego, zgodnie z oświadczeniem. [10 Interesting Places in the Solar System We’d Like to Visit]

Odkryłeś kawałek skały za pomocą Zwicky Transient Facility (ZTF) Palomara Observatory, aparatu, który szybko skanuje nocne niebo w poszukiwaniu sygnałów eksplodujących lub migających gwiazd i poruszających się asteroid.

Ale Ye i jego zespół co noc mają krótkie okno do wykrywania tych obiektów. Ponieważ są tak blisko słońca, najlepszy czas na ich znalezienie to około 20 do 30 minut przed wschodem słońca lub po zachodzie słońca.

Wcześniej ten sam zespół, we współpracy z innymi w ramach kampanii obserwacyjnej o nazwie Zmierzch, odkrył kolejną asteroidę za pomocą tego systemu. Asteroida okazała się również orbitować wokół Słońca poza płaszczyzną Układu Słonecznego. Kosmiczna skała, nazwana 2019 AQ3, krążyła wokół Słońca co 165 dni i nosiła tytuł na najkrótszy rok asteroidowy, aż do teraz.

Znalezienie tak dużej asteroidy jest dość rzadkie. „Często nie można znaleźć asteroid o wielkości kilometra” – powiedziałeś. „Trzydzieści lat temu ludzie zaczęli organizować metodyczne poszukiwania asteroid, najpierw znajdując większe obiekty, ale teraz, gdy większość z nich została znaleziona, większe są rzadkimi ptakami”.

Pierwotnie opublikowane na Live Science.