Jak stworzyć bardziej satysfakcjonujące wakacje wykorzystując wgląd w biznes i inwestycje<div _ngcontent-c14 = "" innerhtml = "

Byłem tam, zrobiłem to. Odwiedziłeś tropik, góry, jezioro. Popłynąłeś w rejs i odbyłeś pielgrzymkę do Disneya, być może dwa lub więcej razy. Większość była zabawna, spokojna – może nawet regenerująca lub pamiętna.

Ale czegoś brakowało. Brakowało czegoś. Gdy marzysz o swoich następnych wakacjach, trudno znaleźć coś wystarczająco kuszącego, ponad to samo. Tak, to dobry problem, ale mimo to problem.

W obliczu tej zagadki osobiście znalazłem wgląd w mało prawdopodobne miejsce: doradztwo korporacyjne od Bain and Co. oraz koncepcję inwestycyjną ryzyka i nagrody.

Wyjście z bańki & nbsp;

Playa Santana

Tim Maurer

„Proszę, bądźcie ostrożni!” Większość naszych przyjaciół i rodziny odwołała się do tego uczucia, gdy wyjeżdżaliśmy na nasze ostatnie rodzinne wakacje. Do Nikaragui.

Nie miało to być wakacje w tradycyjnym sensie. Naszym głównym celem nie był odpoczynek i relaks, jakkolwiek ważne są te cele. Te elementy były rzeczywiście obecne, ale najważniejszym celem naszej podróży było poszerzenie naszych mentalnych, fizycznych i duchowych horyzontów poprzez dążenie do przygody i aktów służby.

Taka podróż stała się w ostatnich latach coraz bardziej potrzebna, ponieważ nasi zdrowi, dobrze dostosowani chłopcy, obecnie 15 i 13 lat, mają zaszczyt dorastać w jednym z wielu niesamowitych miast i dzielnic w USA, nie tak pieszczotliwie nazywanych bańką .

Mieszkamy w tych bańkach z dobrą intencją, aby osiągnąć wysoką jakość życia – dobre szkoły, ładne domy w bezpiecznych dzielnicach, bliskość kulturowa i wszystkie osobiste i profesjonalne korzyści, które zazwyczaj towarzyszą tym korzyściom.

Są to miejsca, w których występują prawdziwe trudności, ale fornir godny Instagram okrywa wiele z jego bólu. Cierpienie zewnętrzne pojawia się tutaj na tyle nieregularnie, że największym wyzwaniem, z jakim boryka się wiele dzieci w ciągu przeciętnego dnia, jest dążenie do zdobycia przewodu ładującego iPhone'a na tyle długo, aby umożliwić im podniesienie się z wygodnej kanapy bez zawieszania gry.

Nie zrozum mnie źle. Kocham bańkę. Bańka nie jest z natury zła, ale życie w jednym – a zwłaszcza dorastanie w jednym – może stworzyć poczucie uprawnień. Może również generować niezdrową odległość od bardziej kłopotliwych realiów życia, które często są ukryte wewnątrz bańki, ale zbyt widoczne w pozostałej części USA, a zwłaszcza w świecie większości.

Musieliśmy wydostać się z bańki.

Surfuj i serwuj

Dwie drogi, przez które miałem nadzieję znaleźć bardziej satysfakcjonujące wakacje, to surfowanie i obsługa oraz ta podróż, zorganizowana przez non-profit z Charleston. OneWorld Health, dostarczone na obu.

Poranna Surf

Matt Beacham

Każdego ranka główna grupa surferów spotykała się na mocną kawę nikaraguańską o 5:15 przed wyjazdem z naszej rajskiej bazy domowej, Surf Sanctuary. Para zawodowców z Christian Surfers& nbsp; podzieliłby grupę na podstawie zdolności, uzbroił nas w odpowiedni statek i popchnął nas w stronę miejsca do surfowania, które wystarczająco się rozciągnęło, ale nie przytłoczyło całkowicie naszych możliwości. W międzyczasie dwie lokalne legendy nikaraguańskiego surfingu, Jimmy i „Goose”, dały nam wskazówki w wodzie – i na czas popychają – aby upewnić się, że odeszliśmy z każdej sesji czując, że możemy chodzić po wodzie (choćby przez kilka cennych sekund ).

Po szybkim spłukaniu, nasz cały zespół zebrał się na śniadanie inspirowane lokalnie, przygotowane z miłymi rękami przez byłych właścicieli Sanktuarium na Florydzie, Tony i Nancy, zanim przejrzeli plan dnia.

OneWorld Health Clinic

Matt Beacham

Plan zazwyczaj obejmował przeskakiwanie na zepsutym autobusie szkolnym i spotkanie z mobilną jednostką medyczną OneWorld Health w pobliskim kościele lub szkole, gdzie założyliśmy całodzienną klinikę medyczną zatrudniającą Nikaraguańczyków i amerykańskich lekarzy. Niewykwalifikowani, ale chętni pomocnicy, jak moja rodzina i ja, pomogli w niemedycznym charakterze.

Po odbyciu od 110 do 145 Nikaraguańczyków każdego dnia, wielu z nich walczy o uzyskanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej, nasze napędy do domu były naznaczone satysfakcjonującym wyczerpaniem i próbami przetworzenia dnia. Mijający krajobraz był tak wyraźnie odmienny od naszego punktu widzenia wewnątrz bańki.

Wspólna kolacja każdej nocy poprzedzona była drugą sesją surfowania, czystką w basenie lub drzemką w doskonale umieszczonym hamaku. Po posiłku odbyła się runda „wykrzykiwania”, intencjonalnych afirmacji oferowanych przez członków zespołu, którzy obserwowali coś wzorowego w jednym ze swoich kolegów z zespołu oraz „historie życia”, w których dalej kultywowano szybkie przyjaźnie już przyspieszone przez jednoczący cel podróży.

Pod koniec tygodnia nasza rodzina mogła uzgodnić dwie rzeczy. Po pierwsze, to naprawdę nie było „wakacje”. Po drugie, po prostu było lepiej. Zaskakujące jest, że wyjaśnienie tego głębszego poczucia satysfakcji i spełnienia pochodzi z mało prawdopodobnego źródła – badań konsultingowych w firmach.

Elementy wartości & nbsp;

Elementy wartości

Bain & amp; Współ.

W Harvard Business Review& nbsp;artykuł na temat badań nad tym, co nazywają „elementami wartości”, Bain i Co. przedstawili spostrzeżenia, które mają zastosowanie zarówno do relacji konsument-biznes, jak i do relacji między przedsiębiorstwami oraz stopnia, w jakim wartość wymieniona przez tych partnerów może zostać zwiększona .

Wgląd został skompresowany w formie inspirowanej Maslowem czteropoziomowej piramidy infografika& nbsp; to prawie nie wymaga tłumaczenia, aby zobaczyć jego zastosowanie w budowaniu prawdziwie spełniającego osobistego doświadczenia lub wakacji. Każdy poziom uznaje elementy wartości, które odpowiadają czterem rosnącym rodzajom potrzeb:

 • Funkcjonalny – W bazie są wymagania niezbędne do pozytywnego doświadczenia. Są to „stawki stołowe”, takie jak jakość, różnorodność, atrakcyjność zmysłowa i unikanie kłopotów.
 • Emocjonalny– Jeden poziom wyżej odnosi się do elementów emocjonalnych, które motywują każde wakacje i reprezentują standardy, które większość z nas wykorzystałaby do określenia, czy doświadczenie było pozytywne. Obejmują one środki takie jak zabawa, wartość terapeutyczna, zmniejszenie lęku i generowanie nostalgii.

Ale proszę zwróć szczególną uwagę na górę piramidy Elementów Wartości, ponieważ w tym miejscu pojawia się magia:

 • Zmieniający życie– Zaczekaj, czy życie zmienia się za bardzo, by poprosić o wakacje? Myślę, że nie, i staje się jasne, dlaczego, gdy zajmujemy się każdym z odpowiednich wymagań w przedostatnim poziomie piramidy:

  • Przynależność i przynależność– Lubię być zaproszonym do grupy lub zespołu.
  • Scheda– Coś poza nostalgią, doświadczenie, którego inspiracją jest przekazanie następnemu pokoleniu.
  • Motywacja– „Pobudzanie ludzi do osiągania swoich celów”, np. Uczenie się, jak powiedzieć „proszę za mną”, być może po hiszpańsku. („Por favor s & iacute; game”, jak się okazuje.)
  • Samo-aktualizacja– „Zapewnienie poczucia osobistego spełnienia lub ulepszenia”, jak na przykład wysokiej rangi instruktor surfingu w Nikaragui, który mimo pewnej bariery językowej nauczył cię po raz pierwszy surfować „w dół”.
  • Zapewnia hope – Kiedy jesteś pełen optymizmu.
 • Wpływ społeczny– Pojedynczy, nieuchwytny wymóg leży na szczycie piramidy—"autotranscendencja," definiowany po prostu jako „pomaganie innym”.

Czy naprawdę powinniśmy być zaskoczeni? Jak Daniel Pink dzieli się w swojej książce, Napęd, podczas gdy z pewnością motywujemy się własnym interesem, poczucie zainteresowania innych osób zwiększa nasz poziom osobistej motywacji i satysfakcji. Jeśli chodzi o nasze życie zawodowe, Adam Grant udowodnił że dawanie jest większym predyktorem sukcesu niż brania, i że prowadzi do bardziej satysfakcjonującej pracy. Dlaczego nie bardziej satysfakcjonujące wakacje?

Ale co z ryzykiem?

OK, wróć do napomnień „Proszę uważaj!”. Czy istnieje większe ryzyko związane z wyjazdem do kraju rozwijającego się i bezpośrednią interakcją z jego ludźmi, jedzeniem i krajobrazem na wakacje niż w typowej alternatywie?

Tak, to prawda, że ​​bardziej ryzykowne jest podróżowanie z lotniska Managua na południowo-zachodnie wybrzeże Nikaragui niż z lotniska Jacksonville na Florydzie do Amelia Island Ritz. Ale w Nikaragui spotkaliśmy na lotnisku wykwalifikowanego kierowcę i gościnnego, dwujęzycznego gospodarza, który był w stanie przedstawić nam każde z miast i miasteczek podczas naszej trzygodzinnej podróży do ośrodka.

Nica Kids

Matt Beacham

Tak, przypuszczam, że jest możliwe nieodłączne niebezpieczeństwo w wakacjach w każdym miejscu, w którym ubóstwo jest tak systemowe, że stwarza poczucie desperacji wśród ludności zarabiającej średnio 2 dolary dziennie i która mogłaby postrzegać prawdopodobnie zamożnych turystów oportunistycznie. Byliśmy jednak dobrze wyszkoleni, aby badać obszar parami i unikać trąbienia o naszej względnej zamożności dzięki widocznym zegarkom lub biżuterii. Naszym ogromnym doświadczeniem było to, że mieszkańcy Nikaragui są gościnni, gościnni i wdzięczni za gości, których obecność pomaga napędzać rozwijający się przemysł eko-turystyki, który pobudza wzrost gospodarczy.

Największym zagrożeniem dla każdego w naszej podróży było uczucie dyskomfortu jelitowego, pozornie nieuniknionego towarzysza podróży, powszechnego wśród wycieczek do każdego kraju półkuli zachodniej, poza Kanadą i USA.

Tak, oczywiście, sprawiam, że korzyści z bardziej ryzykownej podróży z wbudowanymi elementami usługi są warte ryzyka.

Ale co ważniejsze, uważam, że mniej widoczne ryzyko życia w bańce – wyspiarskość, uprawnienia, pobłażanie – są po prostu zbyt wysokie nie & nbsp;wyjść.

Zbuduj swoją własną

Więc jak mogłaby wyglądać ta koncepcja dla ciebie? Większość ludzi, z którymi rozmawiałem przed i po naszej podróży, pomimo ich wahania, w końcu powiedzieli: „Boże, to brzmi niesamowicie” lub „Chciałem zrobić coś takiego”. w tej kategorii masz kilka opcji:

1) & nbsp; Idź za wszystko. Jako nasz gospodarz i instruktor surfingu, Tony, powiedział: „Moja rada, jak wpaść w fale, to wpaść w każdą falę”. Zbuduj swoją własną wycieczkę Surf and Serve i zastąp element „surfowania” jakimkolwiek źródłem atrakcyjnych przygód dla Ciebie i przy dowolnym preferowanym stosunku rekreacji do usługi. Buduj oczekiwania w nadchodzących miesiącach, ucząc się wcześniej o kulturze, rozmawiając z różnymi organizacjami non-profit w regionie, które służą potrzebom najbliższym Twojemu sercu i ćwicząc wystarczająco dużo języka, aby się poruszać.

W części usługowej podróży chciałbym zaoferować jedno zastrzeżenie, które szczegółowo opisuję w dalszej części ten post. Nie wszystkie formy pomocy są w rzeczywistości pomocne, a my, w szczególności Amerykanie, historycznie byliśmy winni paternalizmu i tworzenia cykli zależności w wysiłkach, aby pomóc, chociaż dobrze zaplanowane, są naprawdę bardziej o pomocnikach niż o potrzebujących . Dlatego oprócz kształcenie się o tych zróżnicowanych wyzwaniach zachęcam do współpracy tylko z organizacjami non-profit nastawionymi na tworzenie trwałych, trwałych zmian.

2) & nbsp; Zrób krok przejściowy. Jeśli nie jesteś gotowy na propozycję all-in, rozważ podjęcie jednego lub dwóch kroków, dodanie funkcji z dwóch wyższych poziomów piramidy elementów wartości i rozważenie ich wpływu. Ułatwienie przynależności przez wakacje z inną rodziną. Stwórz wycieczkę wzorcową, która stanie się rytuałem przejścia dla twoich dzieci, wnuków, siostrzenic lub bratanków. Dodaj cel do swojej podróży, który jest wystarczający, aby sprawić wrażenie spełnienia. Albo jeszcze lepiej, aby ten cel dotknął bazy lokalnej organizacji non-profit, której możesz służyć nawet przez dzień lub pół dnia. (Lub lepiej & nbsp;jeszcze trzymaj się opcji 1.)

Moc momentów (dziękuję Chip i Dan Heath)

Pod koniec naszego tygodnia wszyscy mieli całkowicie wolny dzień. Brak obsługi, tylko surfowanie – lub jazda konna, wiązanie lub leniuchowanie. Po wzięciu udziału w niektórych z tych zajęć rano moja żona i ja spędziliśmy popołudnie na spacer po plaży do innego kurortu, który odwiedziłem wcześniej, Rancho Santana.

Rancho Santana

Tim Maurer

Przeszliśmy przez ustawienie pocztówki, prawie nie mogąc zdobyć 50 stóp, zanim zatrzymaliśmy się, by upuścić szczękę lub zrobić zdjęcie. Usiedliśmy w restauracji na świeżym powietrzu nad Oceanem Spokojnym, obserwując, jak kilku surferów ściska się w ostatnich setach dnia. Zamówiliśmy jedzenie i napoje w złamanym hiszpańskim, podczas gdy nasz dwujęzyczny kelner wyraźnie docenił próbę.

„Rozumiem” – powiedziała moja żona.

Choć była to moja trzecia podróż do Nikaragui, była to pierwsza dla niej i chłopców, i oczywiście obawiała się tego. Wyznała, że ​​osiedlenie się zajęło jej kilka dni, ale jak wspomnieliśmy & nbsp; serię znaczących wspomnień, które zrobiliśmy przez cały tydzień, w tej jednej chwili zgromadzili się w głębszym sensie spełnienia, niż moglibyśmy sobie przypomnieć. jakąkolwiek podróż, którą poprzednio zrobiliśmy.

Na szczęście nie zepsułem tej chwili, mówiąc o Maslowie lub Elementach Wartości lub jakiejkolwiek innej hierarchicznej piramidzie. Uważam jednak, że spostrzeżenia uzyskane z tych źródeł mogą pomóc nam zbudować lepsze doświadczenia – wakacje, wycieczki, przygody, a nawet życiowe dążenia, które wykraczają poza odpoczynek i relaks i wskazują nam większe poczucie znaczenia.

„>

Byłem tam, zrobiłem to. Odwiedziłeś tropik, góry, jezioro. Popłynąłeś w rejs i odbyłeś pielgrzymkę do Disneya, być może dwa lub więcej razy. Większość była zabawna, spokojna – może nawet regenerująca lub pamiętna.

Ale czegoś brakowało. Brakowało czegoś. Gdy marzysz o swoich następnych wakacjach, trudno znaleźć coś wystarczająco kuszącego, ponad to samo. Tak, to dobry problem, ale mimo to problem.

W obliczu tej zagadki osobiście znalazłem wgląd w mało prawdopodobne miejsce: doradztwo korporacyjne od Bain and Co. oraz koncepcję inwestycyjną ryzyka i nagrody.

Wyjście z bańki

„Proszę, bądźcie ostrożni!” Większość naszych przyjaciół i rodziny odwołała się do tego uczucia, gdy wyjeżdżaliśmy na nasze ostatnie rodzinne wakacje. Do Nikaragui.

Nie miało to być wakacje w tradycyjnym sensie. Naszym głównym celem nie był odpoczynek i relaks, jakkolwiek ważne są te cele. Te elementy były rzeczywiście obecne, ale najważniejszym celem naszej podróży było poszerzenie naszych mentalnych, fizycznych i duchowych horyzontów poprzez dążenie do przygody i aktów służby.

Taka podróż stała się w ostatnich latach coraz bardziej potrzebna, ponieważ nasi zdrowi, dobrze dostosowani chłopcy, obecnie 15 i 13 lat, mają zaszczyt dorastać w jednym z wielu niesamowitych miast i dzielnic w USA, nie tak pieszczotliwie nazywanych bańką .

Mieszkamy w tych bańkach z dobrą intencją, aby osiągnąć wysoką jakość życia – dobre szkoły, ładne domy w bezpiecznych dzielnicach, bliskość kulturowa i wszystkie osobiste i profesjonalne korzyści, które zazwyczaj towarzyszą tym korzyściom.

Są to miejsca, w których występują prawdziwe trudności, ale fornir godny Instagram okrywa wiele z jego bólu. Cierpienie zewnętrzne pojawia się tutaj na tyle nieregularnie, że największym wyzwaniem, z jakim boryka się wiele dzieci w ciągu przeciętnego dnia, jest dążenie do zdobycia przewodu ładującego iPhone'a na tyle długo, aby umożliwić im podniesienie się z wygodnej kanapy bez zawieszania gry.

Nie zrozum mnie źle. Kocham bańkę. Bańka nie jest z natury zła, ale życie w jednym – a zwłaszcza dorastanie w jednym – może stworzyć poczucie uprawnień. Może również generować niezdrową odległość od bardziej kłopotliwych realiów życia, które często są ukryte wewnątrz bańki, ale zbyt widoczne w pozostałej części USA, a zwłaszcza w świecie większości.

Musieliśmy wydostać się z bańki.

Surfuj i serwuj

Dwie drogi, przez które miałem nadzieję znaleźć bardziej satysfakcjonujące wakacje, to surfowanie i obsługa, a ta podróż, zorganizowana przez niezależną organizację charytatywną OneWorld Health, została zrealizowana na obu.

Poranna Surf

Matt Beacham

Każdego ranka główna grupa surferów spotykała się na mocną kawę nikaraguańską o 5:15 przed wyjazdem z naszej rajskiej bazy Surf Sanctuary. Kilku zawodowców z Christian Surfers podzieliłoby grupę na podstawie umiejętności, uzbroiłoby nas w odpowiedni statek i popchnęło nas w stronę miejsca do surfowania, które wystarczająco się rozciągnęło, ale nie przytłoczyło całkowicie naszych możliwości. W międzyczasie dwie lokalne legendy nikaraguańskiego surfingu, Jimmy i „Goose”, dały nam wskazówki w wodzie – i na czas popychają – aby upewnić się, że odeszliśmy z każdej sesji czując, że możemy chodzić po wodzie (choćby przez kilka cennych sekund ).

Po szybkim spłukaniu, nasz cały zespół zebrał się na śniadanie inspirowane lokalnie, przygotowane z miłymi rękami przez byłych właścicieli Sanktuarium na Florydzie, Tony i Nancy, zanim przejrzeli plan dnia.

OneWorld Health Clinic

Matt Beacham

Plan zazwyczaj obejmował przeskakiwanie na zepsutym autobusie szkolnym i spotkanie z mobilną jednostką medyczną OneWorld Health w pobliskim kościele lub szkole, gdzie założyliśmy całodzienną klinikę medyczną zatrudniającą Nikaraguańczyków i amerykańskich lekarzy. Niewykwalifikowani, ale chętni pomocnicy, jak moja rodzina i ja, pomogli w niemedycznym charakterze.

Po odbyciu od 110 do 145 Nikaraguańczyków każdego dnia, wielu z nich walczy o uzyskanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej, nasze napędy do domu były naznaczone satysfakcjonującym wyczerpaniem i próbami przetworzenia dnia. Mijający krajobraz był tak wyraźnie odmienny od naszego punktu widzenia wewnątrz bańki.

Wspólna kolacja każdej nocy poprzedzona była drugą sesją surfowania, czystką w basenie lub drzemką w doskonale umieszczonym hamaku. Po posiłku odbyła się runda „wykrzykiwania”, intencjonalnych afirmacji oferowanych przez członków zespołu, którzy obserwowali coś wzorowego w jednym ze swoich kolegów z zespołu oraz „historie życia”, w których dalej kultywowano szybkie przyjaźnie już przyspieszone przez jednoczący cel podróży.

Pod koniec tygodnia nasza rodzina mogła uzgodnić dwie rzeczy. Po pierwsze, to naprawdę nie było „wakacje”. Po drugie, po prostu było lepiej. Zaskakujące jest, że wyjaśnienie tego głębszego poczucia satysfakcji i spełnienia pochodzi z mało prawdopodobnego źródła – badań konsultingowych w firmach.

Elementy wartości

Elementy wartości

Bain & Co.

W Harvard Business Review artykuł na temat badań nad tym, co nazywają „elementami wartości”, Bain i Co. przedstawili spostrzeżenia, które mają zastosowanie zarówno do relacji konsument-biznes, jak i do relacji między przedsiębiorstwami oraz stopnia, w jakim wartość wymieniona przez tych partnerów może zostać zwiększona .

Wgląd został skompresowany w formie inspirowanej Maslowem czteropoziomowej infografiki piramidy, która prawie nie wymaga tłumaczenia, aby zobaczyć jej zastosowanie w budowaniu prawdziwie spełniającego osobistego doświadczenia lub wakacji. Każdy poziom uznaje elementy wartości, które odpowiadają czterem rosnącym rodzajom potrzeb:

 • Funkcjonalny – W bazie są wymagania niezbędne do pozytywnego doświadczenia. Są to „stawki stołowe”, takie jak jakość, różnorodność, atrakcyjność zmysłowa i unikanie kłopotów.
 • Emocjonalny– Jeden poziom wyżej odnosi się do elementów emocjonalnych, które motywują każde wakacje i reprezentują standardy, które większość z nas wykorzystałaby do określenia, czy doświadczenie było pozytywne. Obejmują one środki takie jak zabawa, wartość terapeutyczna, zmniejszenie lęku i generowanie nostalgii.

Ale proszę zwróć szczególną uwagę na górę piramidy Elementów Wartości, ponieważ w tym miejscu pojawia się magia:

 • Zmieniający życie– Zaczekaj, czy życie zmienia się za bardzo, by poprosić o wakacje? Myślę, że nie, i staje się jasne, dlaczego, gdy zajmujemy się każdym z odpowiednich wymagań w przedostatnim poziomie piramidy:
  • Przynależność i przynależność– Lubię być zaproszonym do grupy lub zespołu.
  • Scheda– Coś poza nostalgią, doświadczenie, którego inspiracją jest przekazanie następnemu pokoleniu.
  • Motywacja– „Pobudzanie ludzi do osiągania swoich celów”, np. Uczenie się, jak powiedzieć „proszę za mną”, być może po hiszpańsku. („Por favor sígame”, jak się okazuje.)
  • Samo-aktualizacja– „Zapewnienie poczucia osobistego spełnienia lub ulepszenia”, jak na przykład wysokiej rangi instruktor surfingu w Nikaragui, który mimo pewnej bariery językowej nauczył cię po raz pierwszy surfować „w dół”.
  • Zapewnia hope – Kiedy jesteś pełen optymizmu.
 • Wpływ społeczny– Pojedynczy, nieuchwytny wymóg leży na szczycie piramidy – „autotranscendencji”, zdefiniowanej po prostu jako „pomaganie innym ludziom”.

Czy naprawdę powinniśmy być zaskoczeni? Jak Daniel Pink dzieli się w swojej książce, Napęd, podczas gdy z pewnością motywujemy się własnym interesem, poczucie zainteresowania innych osób zwiększa nasz poziom osobistej motywacji i satysfakcji. Jeśli chodzi o nasze życie zawodowe, Adam Grant udowodnił, że dawanie jest większym predyktorem sukcesu niż brania i prowadzi do bardziej satysfakcjonującej pracy. Dlaczego nie bardziej satysfakcjonujące wakacje?

Ale co z ryzykiem?

OK, wróć do napomnień „Proszę uważaj!”. Czy istnieje większe ryzyko związane z wyjazdem do kraju rozwijającego się i bezpośrednią interakcją z jego ludźmi, jedzeniem i krajobrazem na wakacje niż w typowej alternatywie?

Tak, to prawda, że ​​bardziej ryzykowne jest podróżowanie z lotniska Managua na południowo-zachodnie wybrzeże Nikaragui niż z lotniska Jacksonville na Florydzie do Amelia Island Ritz. Ale w Nikaragui spotkaliśmy na lotnisku wykwalifikowanego kierowcę i gościnnego, dwujęzycznego gospodarza, który był w stanie przedstawić nam każde z miast i miasteczek podczas naszej trzygodzinnej podróży do ośrodka.

Tak, przypuszczam, że jest możliwe nieodłączne niebezpieczeństwo w wakacjach w każdym miejscu, w którym ubóstwo jest tak systemowe, że stwarza poczucie desperacji wśród ludności zarabiającej średnio 2 dolary dziennie i która mogłaby postrzegać prawdopodobnie zamożnych turystów oportunistycznie. Byliśmy jednak dobrze wyszkoleni, aby badać obszar parami i unikać trąbienia o naszej względnej zamożności dzięki widocznym zegarkom lub biżuterii. Naszym ogromnym doświadczeniem było to, że mieszkańcy Nikaragui są gościnni, gościnni i wdzięczni za gości, których obecność pomaga napędzać rozwijający się przemysł eko-turystyki, który pobudza wzrost gospodarczy.

Największym zagrożeniem dla każdego w naszej podróży było uczucie dyskomfortu jelitowego, pozornie nieuniknionego towarzysza podróży, powszechnego wśród wycieczek do każdego kraju półkuli zachodniej, poza Kanadą i USA.

Tak, oczywiście, sprawiam, że korzyści z bardziej ryzykownej podróży z wbudowanymi elementami usługi są warte ryzyka.

Ale co ważniejsze, uważam, że mniej widoczne ryzyko życia w bańce – wyspiarskość, uprawnienia, pobłażanie – są po prostu zbyt wysokie nie wyjść.

Zbuduj swoją własną

Więc jak mogłaby wyglądać ta koncepcja dla ciebie? Większość ludzi, z którymi rozmawiałem przed i po naszej podróży, pomimo ich wahania, w końcu powiedzieli: „Boże, to brzmi niesamowicie” lub „Chciałem zrobić coś takiego”. w tej kategorii masz kilka opcji:

1) Wejdź za wszystko. Jako nasz gospodarz i instruktor surfingu, Tony, powiedział: „Moja rada, jak wpaść w fale, to wpaść w każdą falę”. Zbuduj swoją własną wycieczkę Surf and Serve i zastąp element „surfowania” jakimkolwiek źródłem atrakcyjnych przygód dla Ciebie i przy dowolnym preferowanym stosunku rekreacji do usługi. Buduj oczekiwania w nadchodzących miesiącach, ucząc się wcześniej o kulturze, rozmawiając z różnymi organizacjami non-profit w regionie, które służą potrzebom najbliższym Twojemu sercu i ćwicząc wystarczająco dużo języka, aby się poruszać.

W części usługowej podróży chciałbym przedstawić jedno zastrzeżenie, które szczegółowo omówię w tym poście. Nie wszystkie formy pomocy są w rzeczywistości pomocne, a my, w szczególności Amerykanie, historycznie byliśmy winni paternalizmu i tworzenia cykli zależności w wysiłkach, aby pomóc, chociaż dobrze zaplanowane, są naprawdę bardziej o pomocnikach niż o potrzebujących . Dlatego poza edukacją na temat tych niuansowych wyzwań, zachęcam do współpracy wyłącznie z organizacjami non-profit nastawionymi na tworzenie trwałych, trwałych zmian.

2) Zrób krok przejściowy. Jeśli nie jesteś gotowy na propozycję all-in, rozważ podjęcie jednego lub dwóch kroków, dodanie funkcji z dwóch wyższych poziomów piramidy elementów wartości i rozważenie ich wpływu. Ułatwienie przynależności przez wakacje z inną rodziną. Stwórz wycieczkę wzorcową, która stanie się rytuałem przejścia dla twoich dzieci, wnuków, siostrzenic lub bratanków. Dodaj cel do swojej podróży, który jest wystarczający, aby sprawić wrażenie spełnienia. Albo jeszcze lepiej, aby ten cel dotknął bazy lokalnej organizacji non-profit, której możesz służyć nawet przez dzień lub pół dnia. (Lub lepszy jeszcze trzymaj się opcji 1.)

Moc chwil (dziękuję Chip i Dan Heath)

Pod koniec naszego tygodnia wszyscy mieli całkowicie wolny dzień. Brak obsługi, tylko surfowanie – lub jazda konna, wiązanie lub leniuchowanie. Po wzięciu udziału w niektórych z tych zajęć rano moja żona i ja spędziliśmy popołudnie na spacerze po plaży do innego kurortu, który odwiedziłem wcześniej, Rancho Santana.

Rancho Santana

Tim Maurer

Przeszliśmy przez ustawienie pocztówki, prawie nie mogąc zdobyć 50 stóp, zanim zatrzymaliśmy się, by upuścić szczękę lub zrobić zdjęcie. Usiedliśmy w restauracji na świeżym powietrzu nad Oceanem Spokojnym, obserwując, jak kilku surferów ściska się w ostatnich setach dnia. Zamówiliśmy jedzenie i napoje w złamanym hiszpańskim, podczas gdy nasz dwujęzyczny kelner wyraźnie docenił próbę.

„Rozumiem” – powiedziała moja żona.

Choć była to moja trzecia podróż do Nikaragui, była to pierwsza dla niej i chłopców, i oczywiście obawiała się tego. Wyznała, że ​​osiedlenie się zajęło jej kilka dni, ale kiedy przypomnieliśmy sobie serię znaczących wspomnień, które zrobiliśmy przez cały tydzień, w tej jednej chwili zgromadzili się w głębszym sensie spełnienia niż moglibyśmy sobie przypomnieć podczas każdej podróży zrobiliśmy to wcześniej.

Na szczęście nie zepsułem tej chwili, mówiąc o Maslowie lub Elementach Wartości lub jakiejkolwiek innej hierarchicznej piramidzie. Uważam jednak, że spostrzeżenia uzyskane z tych źródeł mogą pomóc nam zbudować lepsze doświadczenia – wakacje, wycieczki, przygody, a nawet życiowe dążenia, które wykraczają poza odpoczynek i relaks i wskazują nam większe poczucie znaczenia.