Jak Mandalorian może widzieć przez ściany


W odcinku 3 z MandalorianinMando chce szpiegować resztki Imperium. (Nie ma tutaj spoilerów – powiem tylko, że ważne jest, aby zaplanował swój następny ruch). Podnosi się więc na pobliski dach i celuje karabinem Amban w ścianę budynku. Następnie, dostosowując swój cyfrowy celownik, jest w stanie zerknąć przez ścianę, aby zobaczyć, co się dzieje w środku.

Oczywiście to tylko przedstawienie. Ale pomyślałem o różnych sposobach patrzenia przez ścianę w prawdziwym życiu. Jeśli spojrzysz na związaną z tym fizykę, to nie jest całkowicie niemożliwy. Być może technologia tutaj jest fikcyjna, ale istnieje kilka podejść, które mógłby zastosować sprytny wynalazca z Mandalorian.

Zacznijmy od podstaw. Istnieją trzy różne sposoby widzenia, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: światło musi przemieszczać się od obiektu do oka patrzącego. Tak właśnie działa wizja. I to prawda, czy obserwujący jest osobą, czy jakimś rodzajem czujnika. Mając to na uwadze, rozważmy każdy z trzech podstawowych sposobów widzenia i przyjrzyjmy się potencjałowi każdego z nich.

Oświetlenie

Wyobraź sobie, że jesteś w ciemnej jaskini – jest całkowicie czarna. Potem włączasz latarkę i widzisz niedźwiedzia. Budzenie się nie jest przyjemne. Gdy biegniesz do wyjścia, pomyśl o tym, co się właśnie wydarzyło: światło skierowało się na zewnątrz latarki, odbiło się od niedźwiedzia i wróciło na twoją siatkówkę. To, co „widziałeś”, to światło odbite od niedźwiedzia.

Widać to poprzez oświetlenie. Używasz go cały czas. Tak widzisz swój kubek kawy na biurku. Tak widzisz drzewo w ciągu dnia lub zjazd z autostrady w nocy. Bez zewnętrznego źródła światła, czy to lampy biurkowej, słońca czy reflektorów, nie widać żadnej z tych rzeczy.

Jak by to działało, gdybyś chciał zobaczyć przez ścianę? Najpierw musisz wysłać światło przez ścianę. Chyba że ściana jest cienka jak papier (i mam na myśli cienki papier), to nie zadziała. Nawet jeśli jakieś światło przeszło, musiałoby odbić się od osoby po drugiej stronie i przejść ponownie, abyś mógł cokolwiek zobaczyć.

UCZ SIĘ WIĘCEJ

To po prostu nie zadziała dla twojej typowej ściany; w Mandalorianin scena na planecie Tatooine, ściana wygląda jakby była zrobiona z grubego Adobe. Zapomnij, że. Oczywiście, że tam materiały, które przepuszczają światło – nazywamy te okna. Jeśli resztki Imperium chowają się za oknem, zasługują na to, co do nich przyjdzie.

Ale poczekaj! Myślimy w kategoriach światła widzialnego, które jest tylko jednym rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Zasadniczo fale elektromagnetyczne powstają, gdy oscylujące pole elektryczne wytwarza oscylujące pole magnetyczne, które tworzy oscylujące pole elektryczne. Fale te poruszają się z prędkością światła (3 x 108 m / s) i może poruszać się przez pustą przestrzeń – w przeciwieństwie do innych fal (takich jak dźwięk), które potrzebują medium, przez które mogą się przemieszczać.

Co się stanie, jeśli Mando użyje innego rodzaju fali elektromagnetycznej? Jest wiele do wyboru; światło widzialne stanowi zaledwie niewielką część widma elektromagnetycznego o długości fali w zakresie od 400 nm (fiolet) do 700 nm (czerwony). Przechodząc do większego obrazu, spektrum obejmuje wszystkie inne rodzaje promieniowania, od długiego do krótkiego:

  • Radio (1 mm – 100 m): Oczywiście używane w radiach; telefony komórkowe i Wi-Fi.
  • Podczerwień (700 nm – 1 mm): Używany w obrazowaniu termicznym. Tego używa także pilot telewizora.
  • Światło widzialne (400 nm – 700 nm): Wszystkie kolory tęczy.
  • Promieniowanie ultrafioletowe (1 nm – 400 nm): To powoduje opaleniznę skóry.
  • Promienie rentgenowskie (~ 1 po południu): teraz stają się bardzo małe; pikometr ma 10–12 metrów.
  • Promienie gamma (10–12 metrów): Dlaczego wszyscy tutaj myślą o Hulku?