Jak ekstremalne ciepło przytłacza twoje ciało i staje się śmiertelne


Fala upałów ta spalona Europa w zeszłym tygodniu poczuła się jak czerwony alarm zmian klimatycznych. Dolina Śmierci była chłodniejsza niż południowa Francja, gdzie temperatury osiągnęły rekordowe 114,6 stopni Fahrenheita.

Ale gdy upał pękł i powrócił do stosunkowo umiarkowanych lat 80-tych, pojawiło się kolejne ostrzeżenie. Cywilizacje muszą się przystosować i chronić przed ekstremalnym upałem.

Bardziej niż ktokolwiek inny Francuzi są świadomi tego, jak śmiertelnie ekstremalne ciepło może być. W 2003 r. Fala upałów trwająca dwa tygodnie zabiła około 15 000 osób we Francji – i 70 000 w całej Europie. Dla porównania, ta czerwcowa fala upałów trwała zaledwie cztery dni. Władze będą potrzebowały czasu, aby określić „nadmierną śmiertelność”, jaką spowodowały, ale środki ostrożności, w tym centra chłodzenia i maszyny zaparowujące, wydają się zapobiegać katastrofom.

Ludzie mają wbudowane mechanizmy wytrzymujące ciepło i utrzymujące temperaturę rdzenia w granicach zaledwie kilku stopni normalnej, ale ich ciała potrzebują niewielkiej pomocy.

Oto, co się dzieje, gdy słońce zachodzi, a temperatura wzrasta: Ciepło ogrzewa naczynia krwionośne blisko skóry, a cieplejsza krew przenosi się do rdzenia, podnosząc temperaturę ciała. To wyzwala procesy termoregulacyjne – system chłodzenia twojego ciała.

Zaczynasz się pocić. „Pocenie się to nasza największa droga utraty ciepła” – mówi Lacy Alexander, fizjolog i kinezjolog z Pennsylvania State University.

Ale jeśli jest wilgotno i ociekasz potem, twój pot nie odparowuje i nie potrzebujesz chłodzenia. To wtedy twoje serce zaczyna bić szybciej, próbując przepompować więcej krwi do skóry, aby wypchnąć ciepło budynku w rdzeniu na powierzchnię. Twoja skóra zaczerwienia się.

U osób starszych, nawet zdrowych, naczynia krwionośne mogą nie rozszerzać się skutecznie. Ciepło powoduje dodatkowy stres dla serca, co stwarza ryzyko dla osób z przewlekłymi chorobami. Niektóre leki, takie jak leki moczopędne, beta-blokery i leki przeciwdepresyjne, jeszcze bardziej utrudniają organizmowi radzenie sobie z gorącem.

Musisz zastąpić swój pot wodą pitną lub zostaniesz odwodniony. Odwodnienie jest kolejnym ważnym czynnikiem stresowym, ponieważ krew staje się gęstsza, a serce jeszcze ciężej pompuje. Dodaj trochę elektrolitów, ponieważ tracisz sól.

Aby dowiedzieć się, ile płynu potrzebujesz, Alexander sugeruje zważenie, kiedy jesteś fajny i nawodniony, a następnie ważenie się po tym, jak wyszedłeś w upalną pogodę. Musisz wypić jeden litr wody na każde 2,2 kg utraconej masy wody.

Jeśli temperatura wynosi 95 stopni lub więcej, nie zawracaj sobie głowy wentylatorem. Ogrzeje cię jak piec konwekcyjny. I nie pij alkoholu. To także utrudnia organizmowi regulację jego temperatury wewnętrznej.

Wyczerpanie ciepła może nastąpić nagle, ze skurczami (w wyniku odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej), obfitym poceniem się i gwałtownym pulsem. Możesz czuć zawroty głowy, gdy spadnie Ci ciśnienie krwi.

„To są absolutnie czerwone flagi”, mówi Alexander. „Używaj wszelkich możliwych środków, aby chłodzić”.

Może to być zimny prysznic, kąpiel w basenie lub lód na głowie, pachach i pachwinie (gdzie znajduje się więcej naczyń krwionośnych blisko powierzchni skóry).

Jeśli nie otrzymasz ulgi, ekstremalne ciepło dociera do niebezpiecznego punktu, gdy temperatura twojego ciała wzrośnie do 103 lub więcej. Udar cieplny lub hipertermia pojawia się nagle w postaci pulsującego bólu głowy, szybkiego pulsu i czerwonej, gorącej i suchej skóry. (Już się nie pocisz.) Twoje ciało nie może się już ochłodzić, a temperatura ciała może wzrosnąć do 106 lub więcej w ciągu 10 lub 15 minut.

Możesz odczuwać zawroty głowy, mdłości i dezorientację. Bez natychmiastowego leczenia, w tym IV nawodnienia, tracisz przytomność, a narządy zaczynają zawodzić.

Około 600 osób umiera w Stanach Zjednoczonych każdego roku na choroby związane z gorącem. Ciepło uderza w osoby bezbronne – osoby starsze, niemowlęta, osoby cierpiące na choroby – ale zgony zdarzają się również wśród sportowców i pracowników terenowych. Dwóch francuskich rowerzystów zmarło w zeszłym tygodniu, z których jeden startował w wyścigu u podnóża Pirenejów. Wyścig został odwołany, ponieważ inni rowerzyści zachorowali również z powodu upału.

Śmiertelna europejska fala upałów w 2003 r. Jest ostrzeżeniem. Pierwszymi, którzy zginęli, byli robotnicy ręczni, tacy jak dekarze, mówi Richard Keller, historyk medycyny z University of Wisconsin Madison, który napisał książkę o wydarzeniu ekstremalnym o nazwie Śmiertelna izolacja: Niszczycielska parowa fala upałów w 2003 roku.

„Zawsze łatwo jest zracjonalizować te zgony, ale mogą one być zwiastunem przyszłych wydarzeń”, mówi.

Kolejne ofiary były izolowane, biedne i starsi Paryżanie mieszkający w mieszkaniach bez klimatyzacji. Gdy upał osiągnął swój szczyt i trwał nieprzerwanie, ciała dosłownie się gromadziły. 12 sierpnia 2003 r. Około 2200 osób zginęło, a śmiertelność wzrosła o tydzień po śmierci.

Gdy w zeszłym tygodniu śledził wiadomości o fali upałów, Keller mógł się tylko zastanawiać: „W czerwcu ludzie umierają z powodu upałów. Co wydarzy się w sierpniu? ”

W ocenie klimatu i zdrowia amerykańskiego programu badań zmian globalnych przewiduje się, że zmiany klimatu spowodują tysiące lub dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie pod koniec tego wieku. „Fale upałów są coraz dłuższe i bardziej dotkliwe i częstsze. Jest to nieunikniony wniosek, że zobaczymy więcej zgonów w miarę zmian klimatycznych – mówi Juanita Constible, starszy rzecznik ds. Klimatu i zdrowia w Radzie Obrony Zasobów Naturalnych.

W miarę jak świat staje się coraz gorętszy, wszystko musi się zmienić: zachowanie ludzi, projektowanie budynków, systemy reagowania kryzysowego. Europejska fala upałów pokazuje, jak pilnie musi to nastąpić.


Więcej świetnych opowiadań