Jak dobrze się starzejesz? Badanie krwi może powiedzieć


CZWARTEK, 5 grudnia 2019 r. (HealthDay News) – Wyobraź sobie badanie krwi, które może wykryć, czy starzejesz się zbyt szybko.

Nowe badania sugerują, że to już nie jest science fiction.

Naukowcy przeanalizowali osocze – pozbawioną komórek płynną część krwi – od ponad 4200 osób w wieku od 18 do 95 lat, i odkryli związek między 373 białkami a starzeniem się.

„Od dawna wiemy, że pomiar niektórych białek we krwi może dostarczyć informacji o stanie zdrowia danej osoby – na przykład lipoprotein dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego” – powiedział starszy autor badania Tony Wyss-Coray. Jest dyrektorem Alzheimer's Disease Research Center na Stanford University w Kalifornii.

„Nie doceniono jednak faktu, że tak wiele różnych poziomów białek – mniej więcej jedna trzecia wszystkich, na które patrzyliśmy – zmienia się znacznie wraz z wiekiem” – dodał w komunikacie uniwersyteckim.

Badanie zostało opublikowane 5 grudnia w czasopiśmie Medycyna Przyrodnicza.

„Białka są końmi roboczymi komórek organizmu, a kiedy ich względne poziomy ulegają zasadniczym zmianom, oznacza to, że i ty się zmieniłeś” – wyjaśnił Wyss-Coray. „Patrzenie na tysiące z nich w plazmie daje migawkę tego, co dzieje się w całym ciele”.

Odkrycia sugerują, że fizyczne starzenie się nie zachodzi w stałym tempie, ale jest nierówne i ma trzy wyraźne skoki – w wieku 34, 60 i 78 lat.

Zdaniem naukowców w tych czasach występują wzrosty poziomu określonych białek we krwi z zauważalnymi zmianami.

W końcu badanie krwi na te białka może być w stanie zidentyfikować osoby starzejące się szybciej niż normalnie i narażone na zwiększone ryzyko chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera lub choroba serca.

Taki test może również pomóc w identyfikacji leków lub innych czynników spowalniających lub przyspieszających starzenie się, twierdzili autorzy badania.

Jednak naukowcy zauważyli, że każde kliniczne zastosowanie takiego badania krwi jest co najmniej za pięć do dziesięciu lat.

„Idealnie byłoby, gdybyś chciał wiedzieć, jak praktycznie wszystko, co zażyłeś lub zrobiłeś, wpływa na twój wiek fizjologiczny” – powiedział Wyss-Coray.