Jack Dorsey napisał na Twitterze, że przeprowadza się do Afryki. Który kraj powinien wybrać?<div _ngcontent-c17 = "" innerhtml = "

To był tweet słyszany na całym świecie … a może na całym kontynencie. Grupy Whatsapp zajmujące się przedsiębiorczością i technologią w Afryce tętniły emocjami. Jack wracał. „Smutne, że opuszczam kontynent … na razie. Afryka określi przyszłość (szczególnie bitcoin!). Nie jestem pewien, gdzie jeszcze, ale będę mieszkał tutaj przez 3-6 miesięcy w połowie 2020 r. Wdzięczny, że mogłem doświadczyć niewielkiej części ”, napisał na Twitterze z międzynarodowego lotniska Addis Abeba Bole w Etiopii. Twórca Twittera i Square podsumował miesięczną podróż odwiedzając przedsiębiorców w Nigerii, Ghanie, Afryce Południowej i Etiopii.

Ma sens, że Dorsey byłaby bardziej zainteresowana i podejmowała więcej działań, wykorzystując możliwości biznesowe na kontynencie, niż typowy amerykański dyrektor generalny. Twitter odegrał kluczową rolę w arabskiej wiośnie w Afryce Północnej. Square obsługuje małe firmy, które według IFC stanowią 90% PKB Afryki. Dorsey nie może uniknąć potęgi tych technologii na kontynencie, który utrzyma połowę ludności świata do 2050 r.

Pytanie nie brzmi: „Dlaczego miałby się przeprowadzić do Afryki?”. Pytanie brzmi: „Który kraj wybierze?”. Mając 54 kraje na kontynencie, ma wiele możliwości. Tacy przedsiębiorcy uzasadniają swoje rynki krajowe.


Nigeria

Zacznijmy od tego, co wielu może nazwać oczywistym wyborem. Damilola Anwo-Ade jest łatwa do zrobienia.

„Afrykański duch jest pełen energii, ale duch Nigru nie ma sobie równych. Ducha i pasji, którą musimy tworzyć w zakresie zrównoważonych rozwiązań technologicznych, pomimo licznych wyzwań, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Ludzie zawsze zastanawiają się, jak to robimy. Niepewna łączność i energia elektryczna, a nawet słaba infrastruktura nie były w stanie zatrzymać przepływu naszych kreatywnych soków, ale faktycznie je napędza ”- powiedziała.

Anwo-Ade jest jednym z tych twórców. Jest partnerem zarządzającym w Kiełkować, cyfrowa firma dostarczająca ICT dla rozwiązań programistycznych w całej Afryce.

Gwinea

Nietypowy wybór, Wiatta Thomas uważa, że ​​Gwinea powinna być tymczasowym domem Dorsey, ponieważ mniej znaczy więcej. Chociaż w Gwinei zrobiono mniej, oznacza to, że jest więcej okazji.

„Gwinea jest jednym z najmniej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej i Afryki, ale ma niewiarygodną ilość zasobów. Mają głodną populację młodzieży, która jest na 71% bezrobociu i są na początku boomu w rozwoju zasobów i polityk wspierających przedsiębiorczość. W ciągu następnych 5 lat w Gwineę zainwestuje się około pół miliarda dolarów w przedsiębiorczość młodzieży. W innych krajach, mimo że rosną i wciąż istnieje wiele możliwości, wiele już zostało zrobione. Gwinea to sklep ze słodyczami dla przedsiębiorcy ”- powiedziała.

Thomas jest współzałożycielem Odważ się na innowacje, oparty na Gwinei ruch młodzieżowy, aby położyć kres przedsiębiorczości w Afryce Zachodniej poprzez inwestycje w ekosystem przedsiębiorczości.

Ghana

Prowadząc firmę carpooling, Karen Gyan-Davies zna Ghanę. Jej firma, Raba Rides, wprowadził nowy sposób dzielenia się jazdą w Ghanie poprzez wspólne przejazdy i usługi autobusowe w celu oczyszczenia systemu transportu publicznego, ograniczenia ruchu i walki z zanieczyszczeniem powietrza.

„Ghana szybko staje się miejscem rozrywki, biznesu i stylu życia. Mamy rosnącą gospodarkę pełną innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie technologii, i pojawiają się one wszędzie. Ghana to jednak nie tylko biznes. Jesteśmy miejscem narodzin panafrykanizmu i przewodzimy fali afrocentryzmu, który powoli rozprzestrzenia się na całym świecie w muzyce, tańcu, ubraniach i jedzeniu (szczególnie ten słynny Jollof, o którym tyle słyszałeś) – powiedziała.

Sierra Leone

W Sierra Leone Dorsey może pomóc w tworzeniu rodzącego się ekosystemu.

„Kiedy Innovate Salone uruchomiło Laboratorium Innowacji we Freetown dla uczniów szkół średnich, aby opracować rozwiązania problemów w Sierra Leone, było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie. To, co sprawia, że ​​Sierra Leone jest jednym z najlepszych w zakresie innowacji, to wiele możliwości innowacyjnych w każdym sektorze; z miejsc takich jak Sensi Hub i Oś innowacji, tworząc akceleratory i inkubatory dla przedsiębiorców skupionych na rolnictwie i modzie, budowany jest ekosystem ”- powiedziała Janice Williams, innowator społeczny z Freetown.

Ona jest założycielką & amp; Dyrektor wykonawczy Sudu, jedyna w swoim rodzaju organizacja, która znajduje domy dla wysiedlonych i osieroconych dzieci przy użyciu nowych metod, takich jak aktywne kontakty ze społecznością i osobiste sprawdzenie przeszłości.

Kenia

To było dość zaskakujące, że Kenia nie zatrzymała się na listopadowej trasie Dorsey. Jako założyciel & amp; Prezes Zarządu TulaaHillary Miller-Wise zna wiele korzyści wynikających z innowacji w Silicon Savannah.

„Istnieje kilka miejsc na całym kontynencie, gdzie eksplodują innowacje i przedsiębiorczość. Nairobi jest jednym z nich. Kenia jest założycielem mobilnych pieniędzy, a innowacje, które tu się rodzą, rozwiązują problemy nie tylko na kontynencie, ale na całym świecie. ”

Tulaa to cyfrowy rynek dla drobnych rolników w Afryce, którzy kupują to, czego potrzebują, aby uprawiać żywność i sprzedawać swoje plony w czasie żniw.

Afryka Południowa

Zeenith Ibrahim przedstawia nieoczekiwany, ale prawdziwy przypadek Południowej Afryki, najbardziej uprzemysłowionego kraju Afryki.

„W Afryce Południowej sytuacja się pogarsza. W niektórych obszarach – takich jak centrum Kapsztadu – łatwo jest wypełnić poczucie możliwości. Ale to nie jest rzeczywistość milionów Południowoafrykańczyków uwięzionych w ubóstwie międzypokoleniowym i mentalności, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Międzypokoleniowy wpływ fykologiczny i systematyczny brak dostępu do podstawowych usług sprawiają, że nasza droga do dobrobytu gospodarczego jest trudniejsza. Twierdzę więc, że potrzebujemy, bardziej niż kiedykolwiek, pomocy i wsparcia, aby określić naszą przyszłość ”.

Jest założycielką Jamii Life który zapewnia niedrogą diagnostykę zdrowotną w domach i opiekuje się ludźmi, którzy nie mogą dbać o siebie w społecznościach o niskich dochodach, szkoląc bezrobotnych członków społeczności w zakresie świadczenia usług we własnych społecznościach.

Zimbabwe

W trakcie kryzysu gospodarczego Zimbabwe może nie być pierwszym krajem, który przychodzi na myśl, ale Thulisile Mthethwa-Skapman chce, aby Dorsey wiedział:

„Zimbabwe jest otwarte na biznes. Doceniamy wykorzystanie technologii w polepszaniu społeczeństwa i mamy system prawny otwarty dla innowatorów. Nasze inicjatywy STEM mają na celu promowanie uczenia się stosowanego poprzez faworyzowanie i sponsorowanie studentów nauk ścisłych ”.

Jest kierownikiem projektu w Fenomen technologii co sprawia, że ​​uczenie się jest zabawne i interaktywne poprzez grywalizowane platformy e-learningowe, a także zabiera uczniów na niedrogie alternatywne wycieczki edukacyjne z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej.


Niektóre z tych kobiet pracują w krajach takich jak Kenia, które zbudowały markę na innowacjach. Inni, tacy jak Sierra Leone, wciąż próbują wykreować nową tożsamość (choć mają dobry początek, mianując doktora MIT w wieku 30 lat jako dyrektor ds. Innowacji w kraju). Uwaga, jaką daje hosting jednego z najbardziej utytułowanych przedsiębiorców na świecie, może pomóc w utrzymaniu tej tożsamości, bez względu na etap rozwoju technologicznego kraju. Ale czy te kobiety wygrają?

Odpowiedź jest nieznana. Jeśli czas Dorseya w Afryce zacznie się wzmacniać jego marką, może przyjść i odejść, a żadna z cytowanych kobiet nie zauważy żadnej różnicy. Jeśli nie zniesie obecnych trendów, większość inwestycji anielskich, które mógłby zrobić, trafiłaby do mężczyzn, a wiele z nich do mężczyzn urodzonych lub wykształconych poza Afryką.

Jak więc upewnić się, że kobiety wygrywają wielki ruch Dorsey? Po pierwsze, powinien wykorzystać swoją platformę do wzmocnienia swoich historii. W chwili pisania tego artykułu ma 4,3 mln obserwujących na Twitterze, a jego tweety mają oczywiście większą wagę. Po drugie, powinien inwestować w kobiety. To nie tylko wniesie kapitał do grupy, która nie uzyska sprawiedliwego udziału, ale będzie silnym sygnałem dla innych inwestorów. A kiedy jego inwestycje kwitną, może on także wykorzystać megafon do zmiany narracji wokół kobiecej przedsiębiorczości. Po trzecie, Twitter i Square powinny skorzystać ze swoich butów w terenie, aby poszukiwać lokalnych dostawców i partnerów, którzy mogliby podłączyć się do swoich firm, stosując politykę zakupów uwzględniającą płeć. Szczególnie Square powinien współpracować z lokalnymi kobietami-innowatorami, aby opracować rozwiązania dla ogromnego afrykańskiego sektora MŚP.

Gdzie się przeprowadzi Jack? Kto skorzysta? Te pytania wciąż są w powietrzu, ale jedno jest pewne. To ekscytujący czas na afrykańską technologię.

„>

To był tweet słyszany na całym świecie … a może na całym kontynencie. Grupy Whatsapp zajmujące się przedsiębiorczością i technologią w Afryce tętniły emocjami. Jack wracał. „Smutne, że opuszczam kontynent … na razie. Afryka określi przyszłość (szczególnie bitcoin!). Nie jestem pewien, gdzie jeszcze, ale będę mieszkał tutaj przez 3-6 miesięcy w połowie 2020 r. Wdzięczny, że mogłem doświadczyć niewielkiej części ”, napisał na Twitterze z międzynarodowego lotniska Addis Abeba Bole w Etiopii. Twórca Twittera i Square podsumował miesięczną podróż odwiedzając przedsiębiorców w Nigerii, Ghanie, Afryce Południowej i Etiopii.

Ma sens, że Dorsey byłaby bardziej zainteresowana i podejmowała więcej działań, wykorzystując możliwości biznesowe na kontynencie, niż typowy amerykański dyrektor generalny. Twitter odegrał kluczową rolę w arabskiej wiośnie w Afryce Północnej. Square obsługuje małe firmy, które według IFC stanowią 90% PKB Afryki. Dorsey nie może uniknąć potęgi tych technologii na kontynencie, który utrzyma połowę ludności świata do 2050 r.

Pytanie nie brzmi: „Dlaczego miałby się przeprowadzić do Afryki?”. Pytanie brzmi: „Który kraj wybierze?”. Mając 54 kraje na kontynencie, ma wiele możliwości. Tacy przedsiębiorcy uzasadniają swoje rynki krajowe.


Nigeria

Zacznijmy od tego, co wielu może nazwać oczywistym wyborem. Damilola Anwo-Ade jest łatwa do zrobienia.

„Afrykański duch jest pełen energii, ale duch Nigru nie ma sobie równych. Ducha i pasji, którą musimy tworzyć w zakresie zrównoważonych rozwiązań technologicznych, pomimo licznych wyzwań, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. Ludzie zawsze zastanawiają się, jak to robimy. Niepewna łączność i energia elektryczna, a nawet słaba infrastruktura nie były w stanie zatrzymać przepływu naszych kreatywnych soków, ale faktycznie je napędza ”- powiedziała.

Anwo-Ade jest jednym z tych twórców. Jest partnerem zarządzającym w firmie Sprout, cyfrowej firmie dostarczającej technologie informacyjno-komunikacyjne dla rozwiązań programistycznych w całej Afryce.

Gwinea

Nietypowy wybór, Wiatta Thomas uważa, że ​​Gwinea powinna być tymczasowym domem Dorsey, ponieważ mniej znaczy więcej. Chociaż w Gwinei zrobiono mniej, oznacza to, że jest więcej okazji.

„Gwinea jest jednym z najmniej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej i Afryki, ale ma niewiarygodną ilość zasobów. Mają głodną populację młodzieży, która jest na 71% bezrobociu i są na początku boomu w rozwoju zasobów i polityk wspierających przedsiębiorczość. W ciągu następnych 5 lat w Gwineę zainwestuje się około pół miliarda dolarów w przedsiębiorczość młodzieży. W innych krajach, mimo że rosną i wciąż istnieje wiele możliwości, wiele już zostało zrobione. Gwinea to sklep ze słodyczami dla przedsiębiorcy ”- powiedziała.

Thomas jest współzałożycielem Dare to Innovate, prowadzonego przez Gwineę ruchu młodzieżowego, aby położyć kres przedsiębiorczości w Afryce Zachodniej poprzez inwestycje w ekosystem przedsiębiorczości.

Ghana

Prowadząc firmę carpooling, Karen Gyan-Davies zna Ghanę. Jej firma, Raba Rides, wprowadziła nowy sposób dzielenia się jazdą w Ghanie poprzez wspólne przejazdy i usługi autobusowe w celu oczyszczenia systemu transportu publicznego, ograniczenia ruchu i walki z zanieczyszczeniem powietrza.

„Ghana szybko staje się miejscem rozrywki, biznesu i stylu życia. Mamy rosnącą gospodarkę pełną innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie technologii, i pojawiają się one wszędzie. Ghana to jednak nie tylko biznes. Jesteśmy miejscem narodzin panafrykanizmu i przewodzimy fali afrocentryzmu, który powoli rozprzestrzenia się na całym świecie w muzyce, tańcu, ubraniach i jedzeniu (szczególnie ten słynny Jollof, o którym tyle słyszałeś) – powiedziała.

Sierra Leone

W Sierra Leone Dorsey może pomóc w tworzeniu rodzącego się ekosystemu.

„Kiedy Innovate Salone uruchomiło Laboratorium Innowacji we Freetown dla uczniów szkół średnich, aby opracować rozwiązania problemów w Sierra Leone, było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie. To, co sprawia, że ​​Sierra Leone jest jednym z najlepszych w zakresie innowacji, to wiele możliwości innowacyjnych w każdym sektorze; od przestrzeni takich jak Sensi Hub i Innovation Axis, od akceleratorów i inkubatorów dla przedsiębiorców skupionych na rolnictwie, aż po modę, budowany jest ekosystem ”- powiedziała Janice Williams, innowator społeczny z Freetown.

Jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Sudu, jedynej w swoim rodzaju organizacji, która znajduje domy dla wysiedlonych i osieroconych dzieci przy użyciu nowych metod, takich jak aktywne kontakty ze społecznością i osobista kontrola przeszłości.

Kenia

To było dość zaskakujące, że Kenia nie zatrzymała się na listopadowej trasie Dorsey. Hillary Miller-Wise, założycielka i dyrektor generalna firmy Tulaa, zna wiele korzyści wynikających z innowacji w Silicon Savannah.

„Istnieje kilka miejsc na całym kontynencie, gdzie eksplodują innowacje i przedsiębiorczość. Nairobi jest jednym z nich. Kenia jest założycielem mobilnych pieniędzy, a innowacje, które tu się rodzą, rozwiązują problemy nie tylko na kontynencie, ale na całym świecie. ”

Tulaa to cyfrowy rynek dla drobnych rolników w Afryce, którzy kupują to, czego potrzebują, aby uprawiać żywność i sprzedawać swoje plony w czasie żniw.

Afryka Południowa

Zeenith Ibrahim przedstawia nieoczekiwany, ale prawdziwy przypadek Południowej Afryki, najbardziej uprzemysłowionego kraju Afryki.

„W Afryce Południowej sytuacja się pogarsza. W niektórych obszarach – takich jak centrum Kapsztadu – łatwo jest wypełnić poczucie możliwości. Ale to nie jest rzeczywistość milionów Południowoafrykańczyków uwięzionych w ubóstwie międzypokoleniowym i mentalności, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Międzypokoleniowy wpływ fykologiczny i systematyczny brak dostępu do podstawowych usług sprawiają, że nasza droga do dobrobytu gospodarczego jest trudniejsza. Twierdzę więc, że potrzebujemy, bardziej niż kiedykolwiek, pomocy i wsparcia, aby określić naszą przyszłość ”.

Jest założycielką Jamii Life, która zapewnia niedrogą diagnostykę zdrowotną w domach i opiekuje się ludźmi, którzy nie mogą dbać o siebie w społecznościach o niskich dochodach, szkoląc bezrobotnych członków społeczności w zakresie świadczenia usług we własnych społecznościach.

Zimbabwe

W trakcie kryzysu gospodarczego Zimbabwe może nie być pierwszym krajem, który przychodzi na myśl, ale Thulisile Mthethwa-Skapman chce, aby Dorsey wiedział:

„Zimbabwe jest otwarte na biznes. Doceniamy wykorzystanie technologii w polepszaniu społeczeństwa i mamy system prawny otwarty dla innowatorów. Nasze inicjatywy STEM mają na celu promowanie uczenia się stosowanego poprzez faworyzowanie i sponsorowanie studentów nauk ścisłych ”.

Jest kierownikiem projektu w Phenomenon Technologies, która sprawia, że ​​uczenie się jest zabawne i interaktywne poprzez grywalizowane platformy e-learningowe, a także zabiera uczniów na niedrogie alternatywne wycieczki edukacyjne z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej.


Niektóre z tych kobiet pracują w krajach takich jak Kenia, które zbudowały markę na innowacjach. Inni, tacy jak Sierra Leone, wciąż próbują wykreować nową tożsamość (choć mają dobry początek, mianując doktora MIT w wieku 30 lat jako dyrektor ds. Innowacji w kraju). Uwaga, jaką daje hosting jednego z najbardziej utytułowanych przedsiębiorców na świecie, może pomóc w utrzymaniu tej tożsamości, bez względu na etap rozwoju technologicznego kraju. Ale czy te kobiety wygrają?

Odpowiedź jest nieznana. Jeśli czas Dorseya w Afryce zacznie się wzmacniać jego marką, może przyjść i odejść, a żadna z cytowanych kobiet nie zauważy żadnej różnicy. Jeśli nie zniesie obecnych trendów, większość inwestycji anielskich, które mógłby zrobić, trafiłaby do mężczyzn, a wiele z nich do mężczyzn urodzonych lub wykształconych poza Afryką.

Jak więc upewnić się, że kobiety wygrywają wielki ruch Dorsey? Po pierwsze, powinien wykorzystać swoją platformę do wzmocnienia swoich historii. W chwili pisania tego artykułu ma 4,3 mln obserwujących na Twitterze, a jego tweety mają oczywiście większą wagę. Po drugie, powinien inwestować w kobiety. To nie tylko wniesie kapitał do grupy, która nie uzyska sprawiedliwego udziału, ale będzie silnym sygnałem dla innych inwestorów. A kiedy jego inwestycje kwitną, może on także wykorzystać megafon do zmiany narracji wokół kobiecej przedsiębiorczości. Po trzecie, Twitter i Square powinny skorzystać ze swoich butów w terenie, aby poszukiwać lokalnych dostawców i partnerów, którzy mogliby podłączyć się do swoich firm, stosując politykę zakupów uwzględniającą płeć. Szczególnie Square powinien współpracować z lokalnymi kobietami-innowatorami, aby opracować rozwiązania dla ogromnego afrykańskiego sektora MŚP.

Gdzie się przeprowadzi Jack? Kto skorzysta? Te pytania wciąż są w powietrzu, ale jedno jest pewne. To ekscytujący czas na afrykańską technologię.