Instagram, aby przetestować ukrywanie się Jak się liczy w USA, co może zranić wpływowych – TechCrunch


„Podejmiemy decyzje, które zaszkodzą firmie, jeśli przyczynią się do dobrego samopoczucia i zdrowia ludzi” – mówi Instagram CEO Adam Mosseri. W tym celu w przyszłym tygodniu Instagram rozszerzy swój test ukrywania policzków od wszystkich oprócz twórców postów na niektórych użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Ale są poważne pytania, czy zmiana zaszkodzi wpływom.

Mosseri ujawnił dziś plan na konferencji Wired25, mówiąc na Instagramie „My muszę zobaczyć, jak wpływa to na to, jak ludzie myślą o platformie, jak wpływa na to, jak korzystają z platformy, jak wpływa na ekosystem twórcy. ”

Prezes Instagram wyjaśnił, że „Chodzi o to, aby spróbować obniżyć ciśnienie na Instagramie, uczynić go mniej konkurencyjnym i dać ludziom więcej miejsca na skupienie się na kontaktach z ludźmi, których kochają i rzeczami, które ich inspirują. ” „Zmniejszają lęk” i „zmniejszają porównania społeczne”.

W innym miejscu podczas rozmowy z udziałem aktora i dyrektora generalnego Tracie Ellisa Rossa Mosseri omówiła rosnące zainteresowanie Instagramem zakupami oraz to, w jaki sposób może zapewnić nowe źródła dochodów wpływowym. Opisał także trzyetapowe podejście Instagrama do dobrego samopoczucia, w którym identyfikuje i rozwiązuje ostre problemy, takie jak mowa nienawiści, znajduje pozycje, do których może prowadzić, podobnie jak w przypadku walki z zastraszaniem, i przemyśla podstawy funkcjonowania platformy, podobnie jak ukrywanie lajków Like.

Instagram zaczął testować to w kwietniu w Kanadzie i rozszerzył ją na Irlandię, Włochy, Japonię, Brazylię, Australię i Nową Zelandię w lipcu. Facebook rozpoczął podobny eksperyment w Australii we wrześniu.

Chociaż wydaje się prawdopodobne, że uczynienie z Instagrama mniejszego konkursu na popularność może pomóc przeciętnemu użytkownikowi, Instagram musi pamiętać, że nie zmniejsza to znacząco zaangażowania twórców i wpływowych osób oraz sukcesu w biznesie. Ci twórcy treści są niezbędni do sukcesu Instagramu, ponieważ nieustannie powracają do swoich fanów, nawet jeśli znajomi użytkowników stają się przestarzali.

Nowe badanie przeprowadzone przez HypeAuditor, opublikowane przez Social Media Today, wykazało, że osoby wpływające na różne poziomy liczby obserwujących niemal jednogłośnie odnotowały spadek liczby podobnych w krajach, w których aktywny był test ukrytej liczby podobnych. Liczba trafień spadła o 3% do 15% we wszystkich krajach w przypadku osób wpływowych z 5 000 do 20 000 obserwujących.

Tylko w Japonii i tylko dla influencerów z 1000 do 5000 lub 100 000 do 1 miliona obserwujących zmiana spowodowała wzrost liczby ocen pozytywnych – o około 6% w obu grupach. Tymczasem osoby wpływowe odnotowały największą utratę polubień na rynku brazylijskim. Trendy te mogą odnosić się do tego, jak użytkownicy w niektórych krajach mogą czuć się bardziej komfortowo. Lubić coś, jeśli nie wiedzą, kto jeszcze jest kimś innym, podczas gdy w innych krajach użytkownicy mogą polegać na większej mentalności stada, aby wiedzieć, co lubić.

Jeśli Instagram uzna, że ​​wpływ testu jest zbyt negatywny na osoby wpływające, może nie wprowadzić zmiany. Podczas gdy Mosseri stwierdził, że firma nie bała się zranić własnych zysków, pogarszanie kariery wpływowych osób może być nie do przyjęcia, chyba że pozytywny wpływ na samopoczucie jest wystarczająco znaczący.

n

n

NA ŻYWO: Chris Cox, były dyrektor ds. Produktu, Facebook, w rozmowie z Lauren Goode z WIRED & # 039;

n

NA ŻYWO: Mieszkamy na żywo z Chrisem Coxem, byłym dyrektorem ds. Produktu na Facebooku, ze szczytu # WIRED25 w rozmowie z starszą pisarką WIRED, Lauren Goode.

n

Wysłane przez PRZEWODOWE w piątek, 8 listopada 2019 r

n

n

n

Co do tego, co konkretnie skłoniło go do odejścia, Cox wyjaśnił, że „nie czułem, że chcę spędzić kolejne 13 lat w mediach społecznościowych. Mark i ja widzieliśmy rzeczy trochę inaczej. . . ja myśleć my nadal śledztwo u00a0tak jak na przemysł, w jaki sposób zrobić ty saldo ochrona Prywatność z narody Informacja i kontynuując u00a0do trzymać ludzie bezpieczne - powiedział Cox.

n

O tym, czy przejście na szyfrowanie było częścią tego, powiedział, że uważa szyfrowanie za „świetne: i że„ Zapewnia ogromną ochronę ”, ale zauważył, że„ iz pewnością sprawia, że ​​niektóre z tych rzeczy są bardziej skomplikowane ”w kwestii równowagi między prywatnością a bezpieczeństwem. Uzupełniał wysiłki Facebooka, aby stworzyć sposoby łapania złych aktorów, nawet jeśli są chronieni przez szyfrowanie. Obejmuje to inicjatywy w zakresie alfabetyzacji cyfrowej w Brazylii i Indiach przed wyborami oraz oferowanie systemów przekazywania w celu wysyłania wątpliwych informacji do kontrolerów faktów. „Myślę, że z tymi systemami są plusy i minusy i nie jestem twardym liniowcem na żadnym z nich”, powiedział Cox i zauważył, że to, co buduje Facebook, „rezonuje z tym, czego ludzie chcą”.

n

Cox został zapytany o główną debatę na temat tego, czy Facebook powinien pozwolić na reklamę polityczną. „Uważamy, że reklama polityczna może być dobra i pomocna. Często sprzyja to i przychodzi kontra zasiedziałe. ”Mimo to, sprawdzając fakty, powiedział:„ Jestem wielkim fanem ”, mimo że Facebook nie stosuje tego do reklam politycznych. Zauważył, że „ja myśleć firma powinien zbadać i jest śledztwo mikro celowanie. . . Jeśli jest setki z warianty istota biegać z twórczy następnie u00a0jego zdradliwy do otrzymać Twój ramiona na około co jest istota powiedział. ”Opowiadał się również za szerszym kontekstem w interfejsie użytkownika rozróżniającym reklamy polityczne. u00a0

n

Chris Cox przemawia w Wired25

n

Następne projekty Coxa

n

Od czasu opuszczenia Facebooka Cox dołączył do rady doradczej grupy o nazwie Akronim, co pomaga w tworzeniu stosu kampanii i technologii przesyłania wiadomości dla postępowych kandydatów. „To jest na powierzchnia gdzie mój postrzeganie jest że postępowe mieć, posiadać być za na umiejętność do rozwijać się i posługiwać się tak jak za zespół infrastruktura że pomaga ty mieć, posiadać za dobry wyborca plik, jak to zrobić rozwijać się wiadomości - u00a0właśnie podstawowy Polityka w 2019. ”

n

Lauren Goode z Wired zapytał, czy dostosowuje się do postępowców, zajmuje stanowisko polityczne i czy może to zrobić, będąc jeszcze na Facebooku. „Absolutnie nie - odpowiedział Cox.I dlaczego jest że ja myśleć kiedy Jesteś w za bardzo u00a0senior rola w za Platforma, masz obowiązek być bardziej neutralny w swojej polityce. ”

n

Następnie wyszedł z odważnym oświadczeniem, które umożliwiła jego niezależność. „Myślę, że Trump nie powinien być naszym prezydentem. Inną sprawą, na której mi teraz zależy, są zmiany klimatu i on nam tam nie pomoże. ”

n

n

Doprowadziło to do dyskusji Coxa, że ​​pracuje również nad doradztwem dla startupów w San Francisco Planet Labs, który wykorzystuje zdjęcia satelitarne do śledzenia zmian klimatu. „The wizja był do budować te mały, o butpudełko-rozmiar satelity z słoneczny płyta płyta skrzydełka i mieć, posiadać za flota z im w przestrzeń, który jest real-czas obrazowanie Ziemia."

n

Na podstawie tych danych Cox wyjaśnił, że możesz śledzić pożary, wylesianie, elektrownie węglowe, metan i wiele innych. Następnie, "ty mogą początek do przyczynić się do mający za zdrowie system, gdzie tygruntownie obrazowanie Ziemia każdy godzina, i następnie Jesteś tworzenie trochę publiczny dane zestaw z przybory że wtyczka w decyzja twórcy, banki, ubezpieczenie firmy, decydenci, inwestorzy, dziennikarze, studenci… ”

n

Zapytany o odpowiedzialność wielkich technologii za przeciwdziałanie zmianom klimatu, Cox powiedział:ja myśleć w bardzo najmniej jego zrobienie za zaangażowanie do istota węgiel negative. ”

n

Akronim i praca Planet Labs przeplatają się, ponieważ Cox wierzy, że dane klimatyczne dowodzą potrzeby kogoś nowego w Owalnym Biurze. Podczas gdy Cox nie rozmawiał o tym na scenie, Wired wymienił go jako część Shasta Group, która jest własnym pojazdem Coxa za wkład w te projekty. Mimo to nie jest gotowy, by założyć własną, pełnoprawną firmę w dziedzinie polityki i klimatu. „Ja jestem nadal więc młody u00a0w to pole że ja nie mieć, posiadać dość pewność siebie w mój posiadać psychiczny Model z świat."

n

Cox doszedł do wniosku, że poprzez wykorzystanie pracowników dużej firmy i zwrócenie większej uwagi kierowników zespołów na zmiany klimatu, „ja zrobić myśleć tech mogą ołów. ” u00a0

n "," protected ": false}," excerpt ": {" rendered ":"

Motywacyjne przemówienia Chrisa Coxa były centralnym punktem nowej orientacji pracowników na Facebooku. Ale po 14 latach spędzonych w sieci społecznościowej główny menedżer ds. Produktu odszedł w marcu podczas wstrząsu wykonawczego i nowego planu Facebooka, aby nadać priorytet prywatności, przenosząc się do szyfrowania aplikacji do przesyłania wiadomości. Nie ujawniono żadnych szczegółów na temat jego kolejnych projektów. Teraz (…)

n ",„ chroniony ": fałsz},„ autor ”: 1603003,„ featured_media ”: 1596651,„ comment_status ”:„ otwarty ”,„ ping_status ”:„ zamknięty ”,„ lepki ”: fałszywy,„ szablon ”:„ ”,„ format ”:„ standard ”,„ meta ”: {„ score ”:„ ”,„ status ”:„ ”,„ crunchbase_tag ”: 0,„ amp_status ”:„ ”,„ relegenceEntities ”:(),„ relegenceSubjects ":()," jetpack_publicize_message ":" Ex-Facebook CPO Chris Cox doradza teraz w sprawie klimatu i technologii kampanii https: / / tcrn.ch / 34Dg68q przez @joshconstine "}," kategorie ":( 449557068,449557102 , 15986864,1102388,449162627,3457,174,17396), „tagi” 🙁 2516794,6474,81819,178484889), „crunchbase_tag” :(), „tc_stories_tax” :(), „tc_event” :(), „ jetpack_featured_media_url ":" https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg "," jetpack_publicize_connections ":()," shortlink ":" https: / / tcrn.ch / 34Dg68q "," rapidData ": {" pt ":" "," pct ":" "}," featured ": false," subtitle ":" "," ufundowanie " : false, "seoTitle": "", "seoDescription": "", "premiumContent": false, "premiumCutoffPercent": 1, "tc_cb_mapping": ({"slug": "chris-cox", "cb_name": " Chris Cox ”,„ cb_s lug ":" chris-cox-person "," cb_link ":" https: / / crunchbase.com / person / chris-cox "}, {" slug ":" facebook "," cb_name ":" Facebook ”,„ cb_slug ”:„ facebook-organization ”,„ cb_link ”:„ https: / / crunchbase.com / organization / facebook ”}),„ relatedEvent ”: null,„ event ”: null,” autorzy ":( 1603003)," hideFeaturedImage ": false," _ links ": {" self ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 /posts/1906732"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about " : ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / types / post"}), "odpowiedzi": ({"embeddable": true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / comments? post = 1906732”}), „wersja-historia”: ({„count”: 12, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts / 1906732 / revisions"}), „wersja poprzednia”: ({"id": 1910162, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts / 1906732 / revisions / 1910162"}), "autorzy": ({" embeddable ": true," href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users / 1603003 "})," https: / / techcrun ch.com / edit ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-admin /post.php? post = 1906732 & action = edit "})," autor ": ({ „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users / 1603003”}), „wp: featuredmedia”: ({ embeddable ": true," href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / media / 1596651 "})," wp: załącznik ": ({" href „:” https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / media? parent = 1906732 ”}),„ wp: term ”: ({„ taksonomia ”:„ kategoria ”, „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories? post = 1906732"}, {"taksonomia": "post_tag", „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags? post = 1906732"}, {"taksonomia": "_ tc_cb_tag_taxonomy", „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / crunchbase_tag? post = 1906732"}, {"taksonomia": "tc_stories_tax", „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_stories_tax? post = 1906732"}, {"taksonomia": "tc_event", „embeddable”: true, „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_event? p ost = 1906732 „}),„ curies ”: ({„ name ”:„ wp ”,„ href ”:„ https: / / api.w.org / {rel} ”,„ templated ”: true} )}, „_ embedded”: {„autorzy”: ({„id”: 1603003, „name”: „Josh Constine”, „url”: „”, „description”: „”, „link”: „https: / / techcrunch.com / autor / josh-constine / "," slug ":" josh-constine "," avatar_urls ": {" 24 ":" https: / / secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d? s = 24 & d = identicon & r = g "," 48 ":" https: / / secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d? ":" https: / / secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d? s = 96 & d = identicon & r = g "}," links ": {" homepage ":" http: / / www.JoshConstine .com ”,„ facebook ”:„ http: / / www.facebook.com / JoshConstine ”,„ twitter ”:„ https: / / twitter.com / joshconstine ”,„ linkedin ”:„ https : / / www.linkedin.com / in / joshconstine / "," crunchbase ":" https: / / www.crunchbase.com / person / josh-constine "}," position " : „Editor-At-Large”, „cbDescription”: „

Josh Constine jest dziennikarzem technologicznym, który specjalizuje się w głębokiej analizie produktów społecznościowych. Obecnie jest redaktorem naczelnym TechCruncha i jest dostępny do mówienia.

n n

Wcześniej Constine była głównym pisarzem Inside Facebooka dzięki przejęciu przez WebMediaBrands, obejmującym wszystko o sieci społecznościowej.

n n

Constine ukończyła Uniwersytet Stanforda w 2009 r., Uzyskując tytuł magistra w dziedzinie cyberberologii, badając wpływ technologii na interakcje społeczne. Zbadał wpływ kontroli prywatności na socjalizację dzieci, cykle popularności memów i to, co wpływa na współczynnik klikalności linków publikowanych na Twitterze.

n n

Constine otrzymała również tytuł Bachelor of Arts z wyróżnieniem na Uniwersytecie Stanforda w 2007 r., Koncentrując się na psychologii społecznej i procesach interpersonalnych.

n n

Josh Constine jest doświadczonym mówcą i moderował ponad 120 wywiadów na scenie w 15 krajach z liderami, w tym dyrektorem generalnym Facebooka Markiem Zuckerbergiem, demaskatorem Edwardem Snowdenem (za pośrednictwem wideokonferencji na scenie) oraz senatorem USA Cory Bookerem. Jest dostępny do moderowania paneli i czatów przy kominku, wygłasza keynotes oraz ocenia konkursy hackathon i pitch.

n n

Constine był cytowany przez The Wall Street Journal, CNN Money, The Atlantic, BBC World Magazine, Slate i wiele innych, a także był prezentowany w telewizji w Good Morning, America, The Today Show, China Central Television i Fox News. Constine jest najczęściej cytowanym dziennikarzem technologicznym w prestiżowym serwisie agregującym wiadomości Techmeme.

n n

(Ujawnienia: Josh Constine tymczasowo doradził znajomemu startupowi, dzieląc się lokalizacjami społecznościowymi o kryptonimie „Signal”, który miał siedzibę w San Francisco przed rozwiązaniem w 2015 roku. Ta rola doradcza została wyjaśniona przez redaktorów AOL i TechCruncha i zakończyła się. Narzeczony Constine Andee Gardiner współzałożyciel akceleratora startupów Ambasada założycieli Kuzyn Constine, Darren Lachtman, jest założycielem niszowej firmy reklamowej, która została przejęta przez Twittera, i od tego czasu odszedł z założonego studia dla nastolatków Brat. Constine nie pisze o założycielu ambasadzie ani Bracie. Constine ma osobiste znajomości wywodzące się z mieszkań studenckich około 2007 r. z założycielami Skybox Imaging (obecnie Terra Bella), Hustle, Snapchat i Robinhood, ale nie utrzymuje z nimi bliskich więzi społecznych ani nie ma to wpływu na jego pisarstwo. Constine od czasu do czasu odpłaca się na konferencjach, ale tylko te finansowane przez firmy, których nie obejmuje. Constine ma niewielką pozycję w Ethereum i Kryptowaluty Bitcoin, nie handlują w dzień i ujawniają swoje pozycje bezpośrednio w artykułach, w stosownych przypadkach. Constine nie zajmuje się doradztwem, inwestowaniem aniołów ani publicznym obrotem akcjami poza publicznymi inwestycjami giełdowymi dokonywanymi przez majątek jego rodziców, których nie ma roli w zarządzaniu ani doradzaniu.)

”,„ cbAvatar ”:„ https: / / crunchbase-production-res.cloudinary.com / image / upload / v1415412437 /xje35licfau9iewxnf44.png ”,„ twitter ”:„ joshconstine ”,„ _ links ”: {"self": ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users / 1603003"}), "collection": ({"href „:” https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users ”})}}),„ autor ”: ({„ id ”: 1603003,„ name ”:” Josh Constine ”,„ url ”:„ ”,„ description ”:„ ”,„ link ”:„ https: / / techcrunch.com / autor / josh-constine / ”,„ slug ”:„ josh -constine "," avatar_urls ": {" 24 ":" https: / / secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d? s = 24 & d = identicon & r = g "," 48 ":" https: / /secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d? s = 48 & d = identicon & r = g "," 96 ":" https: / / secure.gravatar.com / avatar / fd3b857e7f0024396cdddddd = 96 identicon & r = g "}," links ": {" homepage ":" http: / / www.JoshConstine.com "," facebook ":" http: / / www.facebook.com / JoshConstine ", „twitter”: „https: / / twitter.com / joshconstine”, „linkedin”: „https: / / www.linkedin.com / in / joshconstine /”, „crun chbase ":" https: / / www.crunchbase.com / person / josh-constine "}," position ":" Editor-At-Large "," cbDescription ":"

Josh Constine jest dziennikarzem technologicznym, który specjalizuje się w głębokiej analizie produktów społecznościowych. Obecnie jest redaktorem naczelnym TechCruncha i jest dostępny do mówienia.

n n

Wcześniej Constine była głównym pisarzem Inside Facebooka dzięki przejęciu przez WebMediaBrands, obejmującym wszystko o sieci społecznościowej.

n n

Constine ukończyła Uniwersytet Stanforda w 2009 r., Uzyskując tytuł magistra w dziedzinie cyberberologii, badając wpływ technologii na interakcje społeczne. Zbadał wpływ kontroli prywatności na socjalizację dzieci, cykle popularności memów i to, co wpływa na współczynnik klikalności linków publikowanych na Twitterze.

n n

Constine otrzymała również tytuł Bachelor of Arts z wyróżnieniem na Uniwersytecie Stanforda w 2007 r., Koncentrując się na psychologii społecznej i procesach interpersonalnych.

n n

Josh Constine jest doświadczonym mówcą i moderował ponad 120 wywiadów na scenie w 15 krajach z liderami, w tym dyrektorem generalnym Facebooka Markiem Zuckerbergiem, demaskatorem Edwardem Snowdenem (za pośrednictwem wideokonferencji na scenie) oraz senatorem USA Cory Bookerem. Jest dostępny do moderowania paneli i czatów przy kominku, wygłasza keynotes oraz ocenia konkursy hackathon i pitch.

n n

Constine był cytowany przez The Wall Street Journal, CNN Money, The Atlantic, BBC World Magazine, Slate i wiele innych, a także był prezentowany w telewizji w Good Morning, America, The Today Show, China Central Television i Fox News. Constine jest najczęściej cytowanym dziennikarzem technologicznym w prestiżowym serwisie agregującym wiadomości Techmeme.

n n

(Ujawnienia: Josh Constine tymczasowo doradził znajomemu startupowi, dzieląc się lokalizacjami społecznościowymi o kryptonimie „Signal”, który miał siedzibę w San Francisco przed rozwiązaniem w 2015 roku. Ta rola doradcza została wyjaśniona przez redaktorów AOL i TechCruncha i zakończyła się. Narzeczony Constine Andee Gardiner współzałożyciel akceleratora startupów Ambasada założycieli Kuzyn Constine, Darren Lachtman, jest założycielem niszowej firmy reklamowej, która została przejęta przez Twittera, i od tego czasu odszedł z założonego studia dla nastolatków Brat. Constine nie pisze o założycielu ambasadzie ani Bracie. Constine ma osobiste znajomości wywodzące się z mieszkań studenckich około 2007 r. z założycielami Skybox Imaging (obecnie Terra Bella), Hustle, Snapchat i Robinhood, ale nie utrzymuje z nimi bliskich więzi społecznych ani nie ma to wpływu na jego pisarstwo. Constine od czasu do czasu odpłaca się na konferencjach, ale tylko te finansowane przez firmy, których nie obejmuje. Constine ma niewielką pozycję w Ethereum i Kryptowaluty Bitcoin, nie handlują w dzień i ujawniają swoje pozycje bezpośrednio w artykułach, w stosownych przypadkach. Constine nie zajmuje się doradztwem, inwestowaniem aniołów ani publicznym obrotem akcjami poza publicznymi inwestycjami giełdowymi dokonywanymi przez majątek jego rodziców, których nie ma roli w zarządzaniu ani doradzaniu.)

”,„ cbAvatar ”:„ https: / / crunchbase-production-res.cloudinary.com / image / upload / v1415412437 /xje35licfau9iewxnf44.png ”,„ twitter ”:„ joshconstine ”,„ _ links ”: {"self": ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users / 1603003"}), "collection": ({"href „:” https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users ”})}}),„ wp: featuredmedia ”: ({„ id ”: 1596651,„ date ” : „2018-02-09T06: 40: 08”, „ślimak”: „facebook-chris-cox-2”, „typ”: „załącznik”, „link”: „https: / / techcrunch.com / 2018 / 02 / 09 / facebook-community-grants / facebook-chris-cox-2 / "," title ": {" rendered ":" Facebook Chris Cox "}," autor ": 1603003, „licencja”: „”, „autorzy” 🙁 1603003), „caption”: {„rendered”: „”}, „alt_text”: „”, „media_type”: „image”, „mime_type”: „image /jpeg","media_details":{"width":1800,"height":944,"file":"2018/02/facebook-chris-cox.jpg","sizes":{"thumbnail ": {„file”: „facebook-chris-cox.jpg? resize = 150,79”, „width”: 150, „height”: 79, „mime_type”: „image / jpeg”, „source_url”: „https : / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 150 "}," medium ": {" file ":" facebook-chris-cox.jpg? Resize = 300,157 "," width ": 300," height ": 157," mime_type ":" image / jpeg " , "source_url": "https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 300"}, "medium_large": { „file”: „facebook-chris-cox.jpg? resize = 768,403”, „width”: 768, „height”: 403, „mime_type”: „image / jpeg”, „source_url”: „https: / /techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 1024 "}," large ": {" file ":" facebook-chris-cox .jpg? resize = 680,357 ”,„ szerokość ”: 680,„ wysokość ”: 357,„ typ mime ”:„ image / jpeg ”,„ source_url ”:„ https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 680 "}," guest-autor-32 ": {" file ":" facebook-chris-cox.jpg? resize = 32 , 32 ”,„ szerokość ”: 32,„ wysokość ”: 32,„ typ_impa ”:„ image / jpeg ”,„ source_url ”:„ https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads /2018/02/facebook-chris-cox.jpg?w=32&h=32&crop=1"},"guest-author-50":{"file":"facebook-chris-cox.jpg?resize=50 , 50 ”,„ width ”: 50,„ height ”: 50,„ mime_type ”:„ image / jpeg ”,„ source_url ”:„ http s: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 50 & h = 50 & crop = 1 "}," guest-author-64 " : {"file": "facebook-chris-cox.jpg? resize = 64,64", "width": 64, "height": 64, "mime_type": "image / jpeg", "source_url": " https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 64 & h = 64 & crop = 1 "}," guest-author-96 " : {"file": "facebook-chris-cox.jpg? resize = 96,96", "width": 96, "height": 96, "mime_type": "image / jpeg", "source_url": " https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 96 & h = 96 & crop = 1 "}," guest-author-128 " : {"file": "facebook-chris-cox.jpg? resize = 128,128", "width": 128, "height": 128, "mime_type": "image / jpeg", "source_url": "https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 128 & h = 128 & crop = 1 "}," concierge-thumb ": {" file „:” facebook-chris-cox.jpg? resize = 50,26 ”,„ width ”: 50,„ height ”: 26,„ mime_type ”:„ image / jpeg ”,„ source_url ”:„ https: / /techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg? w = 50 "}," full " : {„file”: „facebook-chris-cox.jpg”, „width”: 1024, „height”: 537, „mime_type”: „image / jpeg”, „source_url”: „https: / / techcrunch.com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg "}}," image_meta ": {" aperture ":" 0 "," credit ":" Jennifer Leahy ”,„ camera ”:„ ”,„ caption ”:„ ”,„ Created_timestamp ”:„ 0 ”,„ copyright ”:„ Jennifer Leahy ”,„ focal_length ”:„ 0 ”,„ iso ”:„ 0 ”,„ shutter_speed ":" 0 "," tytuł ":" "," orientacja ":" 1 "," słowa kluczowe ":()}," rozmiar pliku ": 187781}," source_url ":" https: / / techcrunch. com / wp-content / uploads / 2018 / 02 /facebook-chris-cox.jpg "," _ links ": {" self ": ({" href ":" https: / / techcrunch. com / wp-json / wp / v2 / media / 1596651 "})," collection ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / media "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / types / załącznik "}) , „odpowiedzi”: ({"embeddable": true, "href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / comments? post = 1596651"}), " autor ": ({" embeddable ": true," href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / tc / v1 / users / 1603003 "})}}))," wp: term ": (({" id ": 4495570 68, „link”: „https: / / techcrunch.com / Advertising-tech /”, „name”: „Advertising Tech”, „slug”: „Advertising-tech”, „taksonomia”: „kategoria” "," parent ": 0," rapidData ": {" pt ":" "," pct ":" "}," submenu_categories ":()," _ links ": {" self ": ({" href ": „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories / 449557068”}), „kolekcja”: ({„href”: ”https: / / techcrunch. com / wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taksonomie / category "})," wp: post_type ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? category = 449557068 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? category = 449557068 "}, {" href ":" https : / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 449557068 "})," curies ": ({" name ":" wp "," href ":" https : / / api.w.org / {rel} ”,„ templated ”: true})}}, {„ id ”: 449557102,„ link ”:„ https: / / techcrunch.com / aplikacje / ”,„ nazwa ”:„ Aplikacje ”,„ ślimak ”:„ aplikacje ”,„ taksonomia ”:„ kategoria ”,„ rodzic ”: 0,„ rapidData ”: {„ pt ”:„ ”,„ pct ” : „”}, „submenu_categories” :(), „_ links”: {”self ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories / 449557102 "})," kolekcja ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp -json / wp / v2 / taxonomies / category "}),„ wp: post_type ”: ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? Categories = 449557102 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? category = 449557102 "} , {"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 449557102"}), "curies": ({"name": "wp "," href ":" https: / / api.w.org / {rel} "," templated ": true})}}, {" id ": 15986864," link ":" https: //techcrunch.com/government-2/","name":"Government","slug":"government-2","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData " : {"pt": "", "pct": ""}, "submenu_categories" :(), "_ links": {"self": ({"href": "https: / / techcrunch.com /wp-json/wp/v2/categories/15986864"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/ v2 / kategorie "})," about ": ({" href ":" https: / / tech crunch.com / wp-json / wp / v2 / taxonomies / category "}),„ wp: post_type ”: ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp- json / wp / v2 / posts? Categories = 15986864 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery ? kategorie = 15986864 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? kategorie = 15986864 "})," curies ": ({ „name”: „wp”, „href”: „https: / / api.w.org / {rel}”, „templated”: true})}}, {„id”: 1102388, „link „:” https: / / techcrunch.com / greentech / ”,„ name ”:„ GreenTech ”,„ slug ”:„ greentech ”,„ taksonomia ”:„ kategoria ”,„ rodzic ”: 0,„ rapidData ": {" pt ":" "," pct ":" "}," submenu_categories ":()," _ links ": {" self ": ({" href ":" https: / / techcrunch. com / wp-json / wp / v2 / Categories / 1102388 "})," kolekcja ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taxonomies / category "}) , "wp: post_type": ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? category = 1102388"}, {"href": " https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-m edia-gallery? kategorie = 1102388 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 1102388 "})," curies " : ({"name": "wp", "href": "https: / / api.w.org / {rel}", "templated": true})}}, {"id": 449162627 , „link”: „https: / / techcrunch.com / staff /”, „name”: „Personnel”, „ślimak”: „personel”, „taksonomia”: „kategoria”, „rodzic”: 0, „rapidData”: {„pt”: „”, „pct”: „”}, „submenu_categories” :(), „_ links”: {„self”: ({„href”: „https: / /techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/449162627"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taxonomies / category "})," wp: post_type ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? category = 449162627 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? kategorie = 449162627 "}, {" href ":" https: / / techcrunch .com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 449162627 „}),„ curies ”: ({„ name ”:„ wp ”,„ href ”:„ https: / / api .w.org / {rel} ”,„ templated ”: true})}}, {„id”: 3457, „link”: „https: / / techcrunch.com / social /”, „name”: „Social”, „slug”: „social”, „taksonomia”: „kategoria” "," parent ": 0," rapidData ": {" pt ":" "," pct ":" "}," submenu_categories ":()," _ links ": {" self ": ({" href ": „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories / 3457”}), „kolekcja”: ({„href”: „https: / / techcrunch. com / wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taksonomie / category "})," wp: post_type ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? Categories = 3457 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? category = 3457 "}, {" href ":" https : / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 3457 "})," curies ": ({" name ":" wp "," href ":" https : / / api.w.org / {rel} ”,„ templated ”: true})}}, {„ id ”: 174,„ link ”:„ https: / / techcrunch.com / spacja / ”,„ nazwa ”:„ spacja ”,„ ślimak ”:„ spacja ”,„ taksonomia ”:„ kategoria ”,„ rodzic ”: 0,„ rapidData ”: {„ pt ”:„ ”,„ pct ” : ""}, "submenu_categories" :(), "_ links": {"self": ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories / 174 "})," collection ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories „}),„ about ”: ({„ href ”:„ https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taxonomies / category ”}),„ wp: typ_typu ” : ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? Categories = 174"}, {"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? category = 174 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? Categories = 174 "})," curies ": ({" name ":" wp "," href ":" https: / / api.w.org / {rel} ”,„ templated ”: true})}}, {„ id ”: 17396,„ link ”:„ https: / / techcrunch.com / tc / ”,„ name ”:„ TC ”,„ slug „:„ tc ”,„ taksonomia ”:„ kategoria ”,„ rodzic ”: 0,„ rapidData ”: {„ pt ”:„ ”,„ pct ”:„ ”},„ submenu_categories ”:(),„ _ links ” : {"self": ({"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories / 17396"}), "kolekcja": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / Categories "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch. com / wp-json / wp / v2 / taksonomies / category "})," wp: post_type ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com /wp-json/wp/v2/posts?categories=17396"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc- media-gallery? kategorie = 17396 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? category = 17396 "})," curies " : ({"name": "wp", "href": "https: / / api.w.org / {rel}", "templated": true})}}), ({"id" : 2516794, „link”: „https: / / techcrunch.com / tag / chris-cox /”, „name”: „Chris Cox”, „slug”: „chris-cox”, „taksonomia ":" post_tag "," _ links ": {" self ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags / 2516794 "} ), „kolekcja”: ({„href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags"}), „about”: ({„href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / taksonomies / post_tag”}), „wp: post_type”: ({„href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? tags = 2516794 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / battlefield-company? tags = 2516794 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? tags = 2516794 " }, {"href": "https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_topic? tags = 251679 4 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc_video? Tags = 2516794 "})," curies ": ({" name " : „wp”, „href”: „https: / / api.w.org / {rel}”, „templated”: true})}}, {„id”: 6474, „link”: „ https: / / techcrunch.com / tag / encryption / ”,„ name ”:„ encryption ”,„ slug ”:„ encryption ”,„ taksonomy ”:„ post_tag ”,„ _ links ”: {„ self „: ({„ href ”:„ https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags / 6474 ”}),„ kolekcja ”: ({„ href ”:” https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags "})," about ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp -json / wp / v2 / taksonomies / post_tag "})," wp: post_type ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / posts? tags = 6474 "}, {" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / battlefield-company? tags = 6474 "}, { „href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tc-media-gallery? tags = 6474”}, {„href”: „https: / /techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=6474"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/ v2 / tc_video? tags = 6474 "})," curies ": ({" name ":" wp "," href ":" https: / / api.w.org / {rel} "," szablonowy ” : true})}}, {„id”: 81819, „link”: „https: / / techcrunch.com / tag / facebook /”, „name”: „Facebook”, „slug”: „facebook”, „taksonomia”: „post_tag”, „_ links”: {„self”: ({„href”: „https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tagi / 81819 "})," kolekcja ": ({" href ":" https: / / techcrunch.com / wp-json / wp / v2 / tags "})," about ": ({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":" https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=81819"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json /wp/v2/battlefield-companies?tags=81819"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media- gallery?tags=81819"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=81819"},{"href":" https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=81819"}),"curies":({"name":"wp","href":" https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":178484889,"link":"https://techcrunch.com /tag/planet-labs/","name":"Planet Labs","slug":"planet-labs","taxonomy":"post_tag","_link s":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/178484889"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=178484889"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=178484889"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=178484889"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=178484889"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=178484889"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}}),(),(),())}},{"id":1910061,"date":"2019-11-08T12:23:23","date_gmt":"2019-11-08T20:23:23","guid":{"rendered":"https://techcrunch.com/?p=1910061"},"modified":"2019-11-08T13:14:44","modified_gmt":"2019-11-08T21:14:44","slug":"vape-lung-breakthrough-sugg ests-lethal-culprit-in-thc-products-could-be-vitamin-e-acetate","status":"publish","type":"post","link":"https://techcrunch.com/2019/11/08/vape-lung-breakthrough-suggests-lethal-culprit-in-thc-products-could-be-vitamin-e-acetate/","title":{"rendered":"Vape lung ‘breakthrough’ suggests lethal culprit in THC products could be vitamin E acetate"},"content":{"rendered":"

Official word has come down from federal authorities on one potential cause of the mystery illness affecting vape users: Vitamin E acetate, a chemical found in some vaping products that has been demonstrated to linger in the lungs long afterwards. The finding has been called a “breakthrough” but is far from the last word on the situation.

n

Sadly, the condition has already claimed the lives of at least 39 people, and more than 2,000 cases have been reported collectively from every state but Alaska. At present the only advice offered has been to stop vaping altogether.

n

In a media teleconference, the heads of the investigation from the Centers for Disease Control and Prevention explained the basis for pointing the finger at Vitamin E acetate. The substance was cited as a possible problem early on but only recent testing has established it as a bona fide suspect, the team explained.

n

Samples taken from the lungs of 29 victims of the condition were sent in from 10 different states, and vitamin E acetate was found in all of them. “These findings provide direct evidence of vitamin E acetate as the primary site of injury within the lungs,” said Anne Schuchat, principal deputy director of the CDC .

n

Although she agreed that this evidence is a “breakthrough,” she noted that it is at present merely a correlative finding u2014 more research is required to establish causation, namely the mechanism of harm, though other work has been done in that area.

n

“Previous non-CDC research suggests that when vitamin E acetate is inhaled, it may interfere with normal lung function,” she said.

n

“It’s important to note that these findings do not rule out other possible compounds or ingredients that may be causing these lung injuries,” she continued. “There may be more than one cause of the outbreak.”

n

n

Equally important are the statistics involved with the sources of the substances in question. As mentioned earlier in the investigation, a huge proportion of those suffering from this condition were using THC products, and specifically ones acquired through unregulated channels like street dealers.

n

The vitamin E acetate may have been added for the purpose of essentially cutting the product, Schuchat mentioned in response to a question on the call.

n

“That may be done for the illicit purpose, or the profit purpose, of diluting the materials, making it look nice and perhaps not having to use as much THC or other active ingredients,” she said.

n

Other potentially dangerous chemicals have been identified in vape products when heated and aerosolized, including many that even the creators might not have predicted.

n

Knowing a potential culprit doesn’t get at the heart of the problem, which would be that this chemical (perhaps among others) has already built up over months or years in the lungs of frequent vape users. Treatment is a parallel line of research, but knowing at least one substance responsible should be helpful.

n

The CDC’s previous advice still stands, the officials noted: They advise avoiding vaping altogether, as there are very few controls at present over which ingredients are allowed in vape products, and what must be declared on the packaging, or indeed whether those declarations are in any way accurate.

n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

Official word has come down from federal authorities on one potential cause of the mystery illness affecting vape users: Vitamin E acetate, a chemical found in some vaping products that has been demonstrated to linger in the lungs long afterwards. The finding has been called a “breakthrough” but is far from the last word on (…)

n","protected":false},"author":12084691,"featured_media":1878651,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Vape lung ‘breakthrough’ suggests lethal culprit in THC products could be vitamin E acetate https://tcrn.ch/2pTyfAc"},"categories":(449557086,15986864,337),"tags":(103047,576693032,449551952),"crunchbase_tag":(),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2pTyfAc","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":false,"premiumCutoffPercent":1,"tc_cb_mapping":({"slug":"cdc","cb_name":"CDC","cb_slug":"cdc-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/cdc"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(12084691),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910061"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1910061"}),"version-history":({"count":3,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910061/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1910091,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910061/revisions/1910091"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/12084691"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1910061&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/12084691"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1878651"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1910061"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1910061"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1910061"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1910061"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1910061"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1910061"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":12084691,"name":"Devin Coldewey","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/devin-coldewey/","slug":"devin-coldewey","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://techcrunch.com/author/tcdevin","twitter":"http://twitter.com/techcrunch","linkedin":"http://www.linkedin.com/company/techcrunch","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/devin-coldewey"},"position":"Writer & Photographer","cbDescription":"

Devin Coldewey is a Seattle-based writer and photographer. He first wrote for TechCrunch in 2007. He has also written for MSNBC.com, NBC News, DPReview, The Economist/GE's Look Ahead, and others.

nn

His personal website is coldewey.cc.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1458774381/r4iwkrm6qsw3n2ximghe.jpg","twitter":"techcrunch","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/12084691"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":12084691,"name":"Devin Coldewey","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/devin-coldewey/","slug":"devin-coldewey","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/69fae9a8a3933fa91e81c086b8eee14a?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://techcrunch.com/author/tcdevin","twitter":"http://twitter.com/techcrunch","linkedin":"http://www.linkedin.com/company/techcrunch","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/devin-coldewey"},"position":"Writer & Photographer","cbDescription":"

Devin Coldewey is a Seattle-based writer and photographer. He first wrote for TechCrunch in 2007. He has also written for MSNBC.com, NBC News, DPReview, The Economist/GE's Look Ahead, and others.

nn

His personal website is coldewey.cc.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1458774381/r4iwkrm6qsw3n2ximghe.jpg","twitter":"techcrunch","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/12084691"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1878651,"date":"2019-09-06T16:37:09","slug":"getty-vaping-vape-pen","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/09/06/cdc-says-stop-vaping-as-mystery-lung-condition-spreads/getty-vaping-vape-pen/","title":{"rendered":"getty vaping vape pen"},"author":12084691,"license":{"source_key":"getty images","person":"Rapeepong Puttakumwong"},"authors":(12084691),"caption":{"rendered":"

A vape pen exuding vapor.

n"},"alt_text":"getty vaping vape pen","media_type":"image","mime_type":"image/jpeg","media_details":{"width":3000,"height":2000,"file":"2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg","sizes":{"thumbnail":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=150,100","width":150,"height":100,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=150"},"medium":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=300,200","width":300,"height":200,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=300"},"medium_large":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=768,512","width":768,"height":512,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=1024"},"large":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=680,453","width":680,"height":453,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=680"},"guest-author-32":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=32,32","width":32,"height":32,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=32&h=32&crop=1"},"guest-author-50":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=50,50","width":50,"height":50,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=50&h=50&crop=1"},"guest-author-64":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=64,64","width":64,"height":64,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=64&h=64&crop=1"},"guest-author-96":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=96,96","width":96,"height":96,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=96&h=96&crop=1"},"guest-author-128":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=128,128","width":128,"height":128,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=128&h=128&crop=1"},"concierge-thumb":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg?resize=50,33","width":50,"height":33,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg?w=50"},"full":{"file":"getty-vaping-vape-pen.jpg","width":1024,"height":683,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg"}},"image_meta":{"aperture":"0","credit":"","camera":"","caption":"","created_timestamp":"0","copyright":"","focal_length":"0","iso":"0","shutter_speed":"0","title":"","orientation":"0","keywords":()},"filesize":566785},"source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/09/getty-vaping-vape-pen.jpg","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1878651"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/attachment"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1878651"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/12084691"})}}),"wp:term":(({"id":449557086,"link":"https://techcrunch.com/gadgets/","name":"Gadgets","slug":"gadgets","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/449557086"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=449557086"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=449557086"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=449557086"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":15986864,"link":"https://techcrunch.com/government-2/","name":"Government","slug":"government-2","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/15986864"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=15986864"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=15986864"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=15986864"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":337,"link":"https://techcrunch.com/health/","name":"Health","slug":"health","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/337"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=337"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=337"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=337"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}}),({"id":103047,"link":"https://techcrunch.com/tag/cdc/","name":"cdc","slug":"cdc","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/103047"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=103047"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=103047"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=103047"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=103047"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=103047"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":576693032,"link":"https://techcrunch.com/tag/vape-lung/","name":"vape lung","slug":"vape-lung","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/576693032"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=576693032"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=576693032"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=576693032"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=576693032"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=576693032"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":449551952,"link":"https://techcrunch.com/tag/vaping/","name":"vaping","slug":"vaping","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/449551952"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=449551952"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=449551952"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=449551952"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=449551952"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=449551952"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}}),(),(),())}},{"id":1900747,"date":"2019-10-22T06:29:50","date_gmt":"2019-10-22T13:29:50","guid":{"rendered":"https://techcrunch.com/?p=1900747"},"modified":"2019-10-22T10:57:51","modified_gmt":"2019-10-22T17:57:51","slug":"learn-how-to-win-customers-and-influence-consumers-at-disrupt-berlin","status":"publish","type":"post","link":"https://techcrunch.com/2019/10/22/learn-how-to-win-customers-and-influence-consumers-at-disrupt-berlin/","title":{"rendered":"Learn how to win customers and influence consumers at Disrupt Berlin"},"content":{"rendered":"

Every startup is a story and every startup’s success depends — on some level — on how well they can either tell that story or get that story told.

n

The best stories are the ones that create an instant brand. One that sparks a relationship or a moment of inspiration with customers and consumers alike. Those are the stories that transform industries and re-contextualize how businesses think of themselves and their competition.

n

On the Extra Crunch Stage at Disrupt Berlin three of the finest practitioners of the dark arts of branding, public relations, marketing and communications will share their tips and tricks on how to get coverage for a company and how to use that coverage to get at the strategic objectives that companies need to fulfill as they grow.

n

These alchemists of allusive include Collette Ballou, the founder of the eponymous Ballou PR; Katy Turner, the managing director of Multiple; and longtime public relations pro, Joanna Kirk.

n

Ballou began her career in European public relations in the aftermath of the dot-com collapse in the U.S. in 2001. Both an investor and an entrepreneur, Ballou has worked with startups and investment firms including 83 North, Accel Partners, Box, Criteo, Eventbrite, Facebook, GoEuro (now Omio), Lakestar, Pinterest, Stack Overflow, Stripe, TransferWise, Twilio, Waze, WhatsApp and Zendesk. She also is an investor in venture funds, including Cavalry Ventures and Connect Ventures.

n

Before founding Multiple, Turner worked in several different roles across the tech industry in the U.K. and Europe. She began her career at Orange (in a time when it was actually cool to work for a mobile operator, she says). That role led to positions at Eden Ventures, Videoplaza and as the chief marketing officer at Tech City UK. In addition to her work at Multiple, Turner also serves as a mentor for Seedcamp and Techstars and sits on the investment committee for the University of Bristol’s Enterprise Fund.

n

n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

Every startup is a story and every startup’s success depends — on some level — on how well they can either tell that story or get that story told. The best stories are the ones that create an instant brand. One that sparks a relationship or a moment of inspiration with customers and consumers alike. (…)

n","protected":false},"author":59254947,"featured_media":1900803,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Learn how to win customers and influence consumers at Disrupt Berlin https://tcrn.ch/35Y4FJQ by @jshieber"},"categories":(426985170,20429,17396),"tags":(8260,576707912,576707913,576686966,175),"crunchbase_tag":(),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(576608071),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/10/turner-kirk-ballou-disrupt.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/35Y4FJQ","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":false,"premiumCutoffPercent":1,"tc_cb_mapping":({"slug":"katy-turner","cb_name":"Katy Turner","cb_slug":"katy-turner-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/katy-turner"},{"slug":"joanna-kirk","cb_name":"Joanna Kirk","cb_slug":"joanna-kirk-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/joanna-kirk"}),"associatedEvent":{"ad":{"display":true,"title":"Early bird savings expires on Friday - join TechCrunch in Berlin and save u20ac500","override_link":""},"date":1576022400,"link":"https://techcrunch.com/events/disrupt-berlin-2019/","status":"pre","title":"Disrupt Berlin 2019","termID":576608071},"event":1697845,"authors":(59254947),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1900747"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1900747"}),"version-history":({"count":7,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1900747/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1900985,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1900747/revisions/1900985"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/59254947"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1900747&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/59254947"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1900803"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1900747"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1900747"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1900747"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1900747"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1900747"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1900747"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"replies":(({"id":677110,"parent":0,"author":0,"author_name":"Carmen B. Miranda","author_url":"","date":"2019-10-22T15:17:10","content":{"rendered":"

Earning more dollars from home easily just by working 0nline j0b from home. Makes every month extra $20k or more from this easy h0me j0b. Last month i have made $22759 from this just in my spare time. Every person can now get this and start earning 0nline from the instructions given to this web page.. visit This Site ———->>> http://www.Buzz-Work.com

n"},"link":"https://techcrunch.com/2019/10/22/learn-how-to-win-customers-and-influence-consumers-at-disrupt-berlin/#comment-677110","type":"comment","author_avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/9501dc94fa113cf78b67098bd3622179?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/9501dc94fa113cf78b67098bd3622179?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/9501dc94fa113cf78b67098bd3622179?s=96&d=identicon&r=g"},"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments/677110"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments"}),"up":({"embeddable":true,"post_type":"post","href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1900747"})}},{"id":677097,"parent":0,"author":0,"author_name":"Rashaverick Overlord","author_url":"","date":"2019-10-22T14:42:22","content":{"rendered":"

Will this be as poorly attended as SF Disrupt and essentially a series of agendaed and scripted press conferences?

n"},"link":"https://techcrunch.com/2019/10/22/learn-how-to-win-customers-and-influence-consumers-at-disrupt-berlin/#comment-677097","type":"comment","author_avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/b754eef8128d0724750c038787218fa9?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/b754eef8128d0724750c038787218fa9?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/b754eef8128d0724750c038787218fa9?s=96&d=identicon&r=g"},"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments/677097"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments"}),"up":({"embeddable":true,"post_type":"post","href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1900747"})}})),"authors":({"id":59254947,"name":"Jonathan Shieber","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/jonathan-shieber/","slug":"jonathan-shieber","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/jshieber","linkedin":"https://www.linkedin.com/pub/jonathan-shieber/0/baa/b27","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/jonathan-shieber"},"position":"Writer","cbDescription":"

Jonathan is an editor at TechCrunch. Previously he worked as a senior reporter for Dow Jones & Co., covering venture capital and private equity investment from New York and Shanghai. He can be reached via email at shieber@techcrunch.com.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1397186400/66d6a050b319ebf66c9f305da0d6bf2b.png","twitter":"jshieber","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/59254947"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":59254947,"name":"Jonathan Shieber","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/jonathan-shieber/","slug":"jonathan-shieber","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/a81fccb1686f7db1afd1c14a019b5bc1?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/jshieber","linkedin":"https://www.linkedin.com/pub/jonathan-shieber/0/baa/b27","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/jonathan-shieber"},"position":"Writer","cbDescription":"

Jonathan is an editor at TechCrunch. Previously he worked as a senior reporter for Dow Jones & Co., covering venture capital and private equity investment from New York and Shanghai. He can be reached via email at shieber@techcrunch.com.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1397186400/66d6a050b319ebf66c9f305da0d6bf2b.png","twitter":"jshieber","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/59254947"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1900803,"date":"2019-10-22T07:29:31","slug":"turner-kirk-ballou-disrupt","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/10/22/learn-how-to-win-customers-and-influence-consumers-at-disrupt-berlin/turner-kirk-ballou-disrupt/","title":{"rendered":"turner-kirk-ballou-disrupt"},"author":24273062,"license":"","authors":(24273062),"caption":{"rendered":"

turner kirk ballou disrupt



To learn more about the next wave of consumer startup investment outside Silicon Valley, Iu2019m speaking to leading B2C-focused investors in various hubs about the trends they’re excited about right now.u00a0

n

Recently, I shared the responses from several London-based investors; today, we spoke to eight of New Yorku2019s top consumer VCs:

n

  n

 • Rebecca Kaden, Partner at Union Square Ventures
 • n

 • David Tisch, Founding Partner at BoxGroup
 • n

 • Anu Duggal, Founding Partner at Female Founders Fund
 • n

 • Craig Shapiro, Partner at Collaborative Fund
 • n

 • Jeremy Levine, Partner at Bessemer
 • n

 • Beth Ferreira, Partner at Firstmark Capital
 • n

 • Graham Brown, Partner at Lerer Hippeau Ventures
 • n

 • Eric Reiner, Partner at Sinai Ventures
 • n

 • Chris Paik, Partner at Pace Capital
 • n

n

Consumer health and banking startups were recurring areas of interest, and there’s a sense that apps and product brands which provide a deeper sense of community are an untapped opportunity.

n

Rebecca Kaden, Partner at Union Square Ventures

n

At USV, we are focused on opportunities that broaden access by leveraging technology to increase value and decrease cost in big buckets of consumer spend. In doing so, we are looking for ways to make products and services previously available to a select segment available to many more. In particular, we have been investing in areas of consumer health where the delivery mechanism not only makes the care more convenient but also more affordable and higher quality; products and platforms in financial services that change the traditional underlying model to drive financial health for a mass customer; and opportunities that create new access to education both for kids and lifelong learners.u00a0

n

Within each of these segments, I’ve been very interested in how new communities are forming inside products–users that come for a specific offering are forming allegiance and increasing engagement by interacting with other users. I think that is a trend we will only see accelerate.

n

David Tisch, Founding Partner at BoxGroup

n

People are bored on their phones, not of their phones. I am most excited to meet founders working on consumer apps that bring happiness and fun to a mass consumer audience, as I continue to believe we are in the early days of mobile and the app store is not dead.

n

These apps may look like a game, they may be a game, or they may be a new feed, but TikTok, Twitch, HQ, Yolo and other Snap app kit apps, Tinder and others have shown consumers want new apps, the barrier for adoption and retention isu00a0 just very high. All apps and games have a half-life, creating something with a very long one is really hard, but the demand is sitting on the phone scrolling thorough feeds, waiting for some new fun. We are excited about apps that allow people to interact with others in different ways, in new worlds, using new hardware, or new interfaces.

n

n

Anu Duggal, Founding Partner at Female Founders Fund

n

With the rise of the sober curious movement, we invested in Kin Euphorics, offering consumers a sexy option to an alcoholic drink, creating a social experience around a non-alcoholic beverage that doesnu2019t exist in the market today. With beer sales decreasing five years in a row, brands like Heineken are offering alcohol-free alternatives catering to this growing audience.

n

With the decline of religion, we have seen the rise of what we call the u201crise of the alternate community.u201d Consumers are looking for ways to connect online and offline based on specific interests. Examples of this in our portfolio include The Wonder, a membership model for familyhood, Peanut, a social network for modern motherhood, and Co-Star, an astrology app.

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

To learn more about the next wave of consumer startup investment outside Silicon Valley, Iu2019m speaking to leading B2C-focused investors in various hubs about the trends they’re excited about right now.u00a0 Recently, I shared the responses from several London-based investors; today, we spoke to eight of New Yorku2019s top consumer VCs: Rebecca Kaden, Partner at (…)

n","protected":false},"author":133574219,"featured_media":1907549,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"A look at the top trends exciting NYC’s consumer VCs https://tcrn.ch/34DJOtS by @epeckham"},"categories":(17396,35394854),"tags":(291,935795,89854068,63110633,49781465,49781466,54663532,145415998,304713875,79653369,395465,576620785,233422464,1182,576660531,110854,7434380,752915,813462),"crunchbase_tag":(576652156),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/GettyImages-1059195650.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/34DJOtS","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.48,"tc_cb_mapping":({"slug":"union-square-ventures","cb_name":"Union Square Ventures","cb_slug":"union-square-ventures-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/union-square-ventures"},{"slug":"boxgroup","cb_name":"BoxGroup","cb_slug":"boxgroup-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/boxgroup"},{"slug":"female-founders-fund","cb_name":"Female Founders Fund","cb_slug":"female-founders-fund-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/female-founders-fund"},{"slug":"bessemer-venture-partners","cb_name":"Bessemer Venture Partners","cb_slug":"bessemer-venture-partners-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/bessemer-venture-partners"},{"slug":"collaborative-fund","cb_name":"Collaborative Fund","cb_slug":"collaborative-fund-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/collaborative-fund"},{"slug":"sinai-ventures","cb_name":"Sinai Ventures","cb_slug":"sinai-ventures-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/sinai-ventures"},{"slug":"heineken","cb_name":"Heineken","cb_slug":"heineken-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/heineken"},{"slug":"twitch","cb_name":"Twitch","cb_slug":"twitch-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/twitch"},{"slug":"netflix","cb_name":"Netflix","cb_slug":"netflix-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/netflix"},{"slug":"apple","cb_name":"Apple","cb_slug":"apple-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/apple"},{"slug":"snap","cb_name":"Snap","cb_slug":"sn-ap-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/sn-ap"},{"slug":"k-health","cb_name":"K Health","cb_slug":"kang-health-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/kang-health"},{"slug":"craig-shapiro","cb_name":"Craig Shapiro","cb_slug":"craig-shapiro-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/craig-shapiro"},{"slug":"tinder","cb_name":"Tinder","cb_slug":"tinder-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/tinder"},{"slug":"david-tisch","cb_name":"David Tisch","cb_slug":"david-tisch-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/david-tisch"},{"slug":"beth-ferreira","cb_name":"Beth Ferreira","cb_slug":"beth-ferreira-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/beth-ferreira"},{"slug":"doctor-on-demand","cb_name":"Doctor On Demand","cb_slug":"doctor-on-demand-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/doctor-on-demand"},{"slug":"goodrx","cb_name":"GoodRx","cb_slug":"goodrx-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/goodrx"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(133574219),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1906265"}),"version-history":({"count":13,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1907546,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265/revisions/1907546"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1906265&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1907549"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1906265"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1906265"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1906265"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1906265"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1906265"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1906265"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1907549,"date":"2019-11-04T02:15:13","slug":"aerial-views-of-manhattan","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/08/a-look-at-the-top-trends-exciting-nycs-consumer-vcs/aerial-views-of-manhattan/","title":{"rendered":"Aerial Views Of Manhattan"},"author":133574325,"license":{"source_key":"getty images","person":"Christopher Furlong / Staff","person_url":"https://www.gettyimages.com/search/photographer?family=editorial&photographer=Christopher+Furlong"},"authors":(133574325),"caption":{"rendered":"

NEW YORK, NEW YORK – OCTOBER 19: An aerial view of scenes around Manhattan from a Royal Navy helicopter on October 19, 2018 in New York City. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)



W zeszłym miesiącu, Andreessen Horowitz (a16z) general partner Chris Dixon announced at TechCrunch Disrupt that the VC firm would run a free crypto startup school. A firma oficjalnie rozpoczyna dziś szkołę. Applications are now open and you have four weeks to apply.

n

Dzięki tej inicjatywie a16z chce zdemokratyzować kryptowaluty. Dixon and the a16z team has been involved in the cryptocurrency/blockchain space for seven years, and the firm now wants to share some of its learnings with entrepreneurs.

n

This way, it could give a boost to the crypto community, which could create investment opportunities for a16z down the road u2014 a16z says clearly that participating in the crypto startup school doesn’t mean you’ll receive an investment from a16z. It also positions a16z as a thoughtful investor when it comes to crypto startup investments u2014 not just for participants of the crypto startup school but for the crypto community at large.

n

The a16z Crypto Startup School will be a seven-week program that starts February 21, 2020. The program is free and a16z doesnu2019t take any equity.

n

Wykłady odbędą się w Menlo Park, więc musisz być w Dolinie Krzemowej lub chcieć spędzić tam kilka miesięcy. A ponieważ a16z wie, że przeprowadzka do innego kraju może być trudna, aby wziąć udział w tym programie, firma nagrywa również wszystkie wykłady. Każdy będzie mógł później oglądać filmy i pobierać materiały programowe.

n

Hereu2019s a sneak peek of the course outline:

n

n

  n

 • Co to są sieci kryptograficzne i dlaczego mają one znaczenie?
 • n

 • Blockchain Computing Primitive: Kryptografia i konsensus
 • n

 • Przegląd narzędzi do tworzenia aplikacji
 • n

 • Aplikacje: dziś i 2025 r
 • n

 • Modele biznesowe Crypto
 • n

 • Cryptoeconomics
 • n

 • UX, rozwój produktu i bezpieczeństwo
 • n

 • Strategia wejścia na rynek i relacje z programistami
 • n

 • Udział i zarządzanie w społeczności
 • n

 • Krajobraz i uwarunkowania prawne
 • n

 • Przewodnik po zbieraniu funduszy
 • n

n

n

As you can, itu2019s a mix of lectures purely focused on cryptocurrencies as well as broader startup 101 lessons (fundraising, go-to-market strategy, etc.).

n

Program poszukuje od 20 do 25 zespołów, które powinny reprezentować około 40 uczestników. You should have prior experience when it comes to building software products, but you donu2019t need to be a crytpo expert. Uczestnicy mogą spodziewać się od 12 do 15 godzin wykładów, warsztatów, mentoringu i możliwości nawiązywania kontaktów tygodniowo.

n

Na koniec kursu uczestnicy zaprezentują pomysł na projekt lub prototyp podczas dnia demonstracyjnego.

n

ntt

nttntt

n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

W zeszłym miesiącu, główny partner Andreessen Horowitz (a16z), Chris Dixon, ogłosił na TechCrunch Disrupt, że firma VC będzie prowadzić bezpłatną szkołę uruchamiania kryptografii. A firma oficjalnie rozpoczyna dziś szkołę. Wnioski są teraz otwarte i masz cztery tygodnie na złożenie wniosku. Dzięki tej inicjatywie a16z chce zdemokratyzować kryptowaluty. Dixon and the (…)

n","protected":false},"author":7636871,"featured_media":1890986,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Andreessen Horowitz launches free crypto startup school https://tcrn.ch/2qxv1SU by @romaindillet"},"categories":(576602837,576601119,576603525,1342,20429),"tags":(34024015,22350935,10967208,576712567),"crunchbase_tag":(),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/10/Chris-Dixon-DSC02396.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2qxv1SU","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":false,"premiumCutoffPercent":1,"tc_cb_mapping":({"slug":"andreessen-horowitz","cb_name":"Andreessen Horowitz","cb_slug":"andreessen-horowitz-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/andreessen-horowitz"},{"slug":"chris-dixon","cb_name":"Chris Dixon","cb_slug":"chris-dixon-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/chris-dixon"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(7636871),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909898"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1909898"}),"version-history":({"count":6,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909898/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1909931,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909898/revisions/1909931"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/7636871"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1909898&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/7636871"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1890986"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1909898"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1909898"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1909898"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1909898"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1909898"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1909898"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":7636871,"name":"Romain Dillet","url":"https://twitter.com/romaindillet","description":"Romain Dillet is a Senior Writer at TechCrunch.rnrnOriginally from France, Romain attended EMLYON Business School, a leading French business school specialized in entrepreneurship. He covers many things from mobile apps with great design to fashion, Apple, AI and complex tech achievements. He also speaks at major tech conferences. He likes pop culture more than anything in the world.rnrnHe now lives in Paris when heu2019s not on the road. He used to live in New York and loved it.","link":"https://techcrunch.com/author/romain-dillet/","slug":"romain-dillet","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/romaindillet","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/romaindillet/","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/romain-dillet"},"position":"Senior Writer","cbDescription":"

Romain Dillet is a Senior Writer at TechCrunch.

nn

Originally from France, Romain attended EMLYON Business School, a leading French business school specialized in entrepreneurship. He covers many things from mobile apps with great design to privacy, security, fintech, Apple, AI and complex tech achievements. He also speaks at major tech conferences. He likes pop culture more than anything in the world.

nn

He now lives in Paris when he's not on the road. He used to live in New York and loved it.

nn

He owns small amounts of various cryptocurrencies.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1474198996/bdaopvsaapmuniwou7l2.jpg","twitter":"romaindillet","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/7636871"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":7636871,"name":"Romain Dillet","url":"https://twitter.com/romaindillet","description":"Romain Dillet is a Senior Writer at TechCrunch.rnrnOriginally from France, Romain attended EMLYON Business School, a leading French business school specialized in entrepreneurship. He covers many things from mobile apps with great design to fashion, Apple, AI and complex tech achievements. He also speaks at major tech conferences. He likes pop culture more than anything in the world.rnrnHe now lives in Paris when heu2019s not on the road. He used to live in New York and loved it.","link":"https://techcrunch.com/author/romain-dillet/","slug":"romain-dillet","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/2e71de62bf8a99d74a58f1546494fe82?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/romaindillet","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/romaindillet/","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/romain-dillet"},"position":"Senior Writer","cbDescription":"

Romain Dillet is a Senior Writer at TechCrunch.

nn

Originally from France, Romain attended EMLYON Business School, a leading French business school specialized in entrepreneurship. He covers many things from mobile apps with great design to privacy, security, fintech, Apple, AI and complex tech achievements. He also speaks at major tech conferences. He likes pop culture more than anything in the world.

nn

He now lives in Paris when he's not on the road. He used to live in New York and loved it.

nn

He owns small amounts of various cryptocurrencies.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1474198996/bdaopvsaapmuniwou7l2.jpg","twitter":"romaindillet","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/7636871"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1890986,"date":"2019-10-02T15:13:38","slug":"chris-dixon-dsc02396","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/chris-dixon-dsc02396/","title":{"rendered":"Chris-Dixon-DSC02396"},"author":5302483,"license":"","authors":(5302483),"caption":{"rendered":"

Chris Dixon DSC02396



To learn more about the next wave of consumer startup investment outside Silicon Valley, Iu2019m speaking to leading B2C-focused investors in various hubs about the trends they’re excited about right now.u00a0

n

Recently, I shared the responses from several London-based investors; today, we spoke to eight of New Yorku2019s top consumer VCs:

n

  n

 • Rebecca Kaden, Partner at Union Square Ventures
 • n

 • David Tisch, Founding Partner at BoxGroup
 • n

 • Anu Duggal, Founding Partner at Female Founders Fund
 • n

 • Craig Shapiro, Partner at Collaborative Fund
 • n

 • Jeremy Levine, Partner at Bessemer
 • n

 • Beth Ferreira, Partner at Firstmark Capital
 • n

 • Graham Brown, Partner at Lerer Hippeau Ventures
 • n

 • Eric Reiner, Partner at Sinai Ventures
 • n

 • Chris Paik, Partner at Pace Capital
 • n

n

Consumer health and banking startups were recurring areas of interest, and there’s a sense that apps and product brands which provide a deeper sense of community are an untapped opportunity.

n

Rebecca Kaden, Partner at Union Square Ventures

n

At USV, we are focused on opportunities that broaden access by leveraging technology to increase value and decrease cost in big buckets of consumer spend. In doing so, we are looking for ways to make products and services previously available to a select segment available to many more. In particular, we have been investing in areas of consumer health where the delivery mechanism not only makes the care more convenient but also more affordable and higher quality; products and platforms in financial services that change the traditional underlying model to drive financial health for a mass customer; and opportunities that create new access to education both for kids and lifelong learners.u00a0

n

Within each of these segments, I’ve been very interested in how new communities are forming inside products–users that come for a specific offering are forming allegiance and increasing engagement by interacting with other users. I think that is a trend we will only see accelerate.

n

David Tisch, Founding Partner at BoxGroup

n

People are bored on their phones, not of their phones. I am most excited to meet founders working on consumer apps that bring happiness and fun to a mass consumer audience, as I continue to believe we are in the early days of mobile and the app store is not dead.

n

These apps may look like a game, they may be a game, or they may be a new feed, but TikTok, Twitch, HQ, Yolo and other Snap app kit apps, Tinder and others have shown consumers want new apps, the barrier for adoption and retention isu00a0 just very high. All apps and games have a half-life, creating something with a very long one is really hard, but the demand is sitting on the phone scrolling thorough feeds, waiting for some new fun. We are excited about apps that allow people to interact with others in different ways, in new worlds, using new hardware, or new interfaces.

n

n

Anu Duggal, Founding Partner at Female Founders Fund

n

With the rise of the sober curious movement, we invested in Kin Euphorics, offering consumers a sexy option to an alcoholic drink, creating a social experience around a non-alcoholic beverage that doesnu2019t exist in the market today. With beer sales decreasing five years in a row, brands like Heineken are offering alcohol-free alternatives catering to this growing audience.

n

With the decline of religion, we have seen the rise of what we call the u201crise of the alternate community.u201d Consumers are looking for ways to connect online and offline based on specific interests. Examples of this in our portfolio include The Wonder, a membership model for familyhood, Peanut, a social network for modern motherhood, and Co-Star, an astrology app.

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

To learn more about the next wave of consumer startup investment outside Silicon Valley, Iu2019m speaking to leading B2C-focused investors in various hubs about the trends they’re excited about right now.u00a0 Recently, I shared the responses from several London-based investors; today, we spoke to eight of New Yorku2019s top consumer VCs: Rebecca Kaden, Partner at (…)

n","protected":false},"author":133574219,"featured_media":1907549,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"A look at the top trends exciting NYC’s consumer VCs https://tcrn.ch/34DJOtS by @epeckham"},"categories":(17396,35394854),"tags":(291,935795,89854068,63110633,49781465,49781466,54663532,145415998,304713875,79653369,395465,576620785,233422464,1182,576660531,110854,7434380,752915,813462),"crunchbase_tag":(576652156),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/GettyImages-1059195650.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/34DJOtS","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.48,"tc_cb_mapping":({"slug":"union-square-ventures","cb_name":"Union Square Ventures","cb_slug":"union-square-ventures-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/union-square-ventures"},{"slug":"boxgroup","cb_name":"BoxGroup","cb_slug":"boxgroup-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/boxgroup"},{"slug":"female-founders-fund","cb_name":"Female Founders Fund","cb_slug":"female-founders-fund-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/female-founders-fund"},{"slug":"bessemer-venture-partners","cb_name":"Bessemer Venture Partners","cb_slug":"bessemer-venture-partners-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/bessemer-venture-partners"},{"slug":"collaborative-fund","cb_name":"Collaborative Fund","cb_slug":"collaborative-fund-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/collaborative-fund"},{"slug":"sinai-ventures","cb_name":"Sinai Ventures","cb_slug":"sinai-ventures-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/sinai-ventures"},{"slug":"heineken","cb_name":"Heineken","cb_slug":"heineken-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/heineken"},{"slug":"twitch","cb_name":"Twitch","cb_slug":"twitch-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/twitch"},{"slug":"netflix","cb_name":"Netflix","cb_slug":"netflix-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/netflix"},{"slug":"apple","cb_name":"Apple","cb_slug":"apple-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/apple"},{"slug":"snap","cb_name":"Snap","cb_slug":"sn-ap-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/sn-ap"},{"slug":"k-health","cb_name":"K Health","cb_slug":"kang-health-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/kang-health"},{"slug":"craig-shapiro","cb_name":"Craig Shapiro","cb_slug":"craig-shapiro-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/craig-shapiro"},{"slug":"tinder","cb_name":"Tinder","cb_slug":"tinder-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/tinder"},{"slug":"david-tisch","cb_name":"David Tisch","cb_slug":"david-tisch-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/david-tisch"},{"slug":"beth-ferreira","cb_name":"Beth Ferreira","cb_slug":"beth-ferreira-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/beth-ferreira"},{"slug":"doctor-on-demand","cb_name":"Doctor On Demand","cb_slug":"doctor-on-demand-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/doctor-on-demand"},{"slug":"goodrx","cb_name":"GoodRx","cb_slug":"goodrx-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/goodrx"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(133574219),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1906265"}),"version-history":({"count":13,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1907546,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1906265/revisions/1907546"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1906265&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1907549"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1906265"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1906265"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1906265"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1906265"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1906265"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1906265"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1907549,"date":"2019-11-04T02:15:13","slug":"aerial-views-of-manhattan","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/08/a-look-at-the-top-trends-exciting-nycs-consumer-vcs/aerial-views-of-manhattan/","title":{"rendered":"Aerial Views Of Manhattan"},"author":133574325,"license":{"source_key":"getty images","person":"Christopher Furlong / Staff","person_url":"https://www.gettyimages.com/search/photographer?family=editorial&photographer=Christopher+Furlong"},"authors":(133574325),"caption":{"rendered":"

NEW YORK, NEW YORK – OCTOBER 19: An aerial view of scenes around Manhattan from a Royal Navy helicopter on October 19, 2018 in New York City. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)



Recently reelected, Indonesian President Joko Widodou00a0announced a desire to move the nation’s capital from Jakarta to the East Kalimantan region, citing environmental concerns, the most exigent of these being the fact that Jakarta is literally sinking due to the uncontrolled extraction of groundwater. Widodo said he wished to separate Indonesiau2019s government from its business and economic hub in Jakarta.

n

However, what would a move from Jakarta do to Indonesiau2019s burgeoning startup economy?

n

Shifting administrative governmental hubs

n

According to Widodo, studies have determined that the best site for the proposed new capital is between North Penajam Paser and Kutai Kertanegara, both located in East Kalimantan. The basis of this selection is due to studies highlighting the regionu2019s relative protection from natural disasters, especially when compared to other regions. This would definitely be a benefit for the governmental heart of Indonesia, ensuring continuous administrative functions in a disaster-prone region. Other governments have separated administrative centers from their economic hubs with varying degrees of success, with some examples being Brazilu2019s creation of Brasu00edlia, as well as Koreau2019s projected move from Seoul to Sejong.

n

What is most interesting to note from prior examples is that these newer branched-out cities are non-surprisingly, heavily government-centric. In Brasu00edlia, roles tied to the government make up nearly 40% of all jobs, while in Sejong, a lack of facilities like public transit and commercial mall space cause many to commute into Sejong for government work, instead of permanently settling in the area. Given the semi-undeveloped nature of East Kalimantan, these anecdotes are quite troubling if the government is actually moving to North Penajam Paser or Kutai Kertanegara.

n

These facts raise the question of economic impacts of such governmental moves. In fact, one may even opine that while these moves do allow for governmental growth, ultimately, they may hurt the country economically due to a divestment between both government and economic hubs. In this specific instance, it is most important to analyze the impact of such a move on Indonesiau2019s startup economy, as the nation is one the worldu2019s leaders in startup growth.

n

Indonesiau2019s startup economy

n

Indonesia has emerged as a startup hub within Southeast Asia in recent years, with its population of over 260 million marking it as the worldu2019s fourth-most populous country. Additionally, Indonesiau2019s mobile-first population has enabled the full embrace of the internet era, with 95% of all internet users in Indonesia connected to the web via a mobile device.

n

Similarly, startup growth has boomed in the island archipelago, with several Indonesian-based unicorns disrupting local, regional, and global economies. Softbank-backed ecommerce giant Tokopedia is currently in talksu00a0for a pre-IPO funding round, while emerging super-app Gojek controls significant portions of the ride-sharing industry in Asia, simultaneously expanding intou00a0separate industriesu00a0to include digital payments, food delivery, and evenu00a0video-streaming. Additionally, online travel portal Traveloka (in which Expedia has a minority stake) has recentlyu00a0entered the financial services space, furthering its impact within Asia. These specific examples of high-growth startups demonstrate a population hungry for innovation, further driving the developing startup economy.

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

A move to East Kalimantan would allow for further development in the startup industry, with a focus on ecommerce and sustainability-focused enterprises.

n","protected":false},"author":133574325,"featured_media":1910129,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":""},"categories":(449557111,25515,17396),"tags":(4390,45606466,478323,122,18122,374837,23500373,576596525),"crunchbase_tag":(220783506),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/GettyImages-1179097553.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2WYbs24","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.53,"tc_cb_mapping":({"slug":"east-ventures","cb_name":"East Ventures","cb_slug":"east-ventures-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/east-ventures"},{"slug":"traveloka","cb_name":"Traveloka","cb_slug":"traveloka-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/traveloka"},{"slug":"softbank","cb_name":"SoftBank","cb_slug":"softbank-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/softbank"},{"slug":"tokopedia","cb_name":"Tokopedia","cb_slug":"tokopedia-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/tokopedia"},{"slug":"expedia","cb_name":"Expedia","cb_slug":"expedia-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/expedia"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(1301516),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909589"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1909589"}),"version-history":({"count":6,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909589/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1910132,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909589/revisions/1910132"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/guest-authors/hugh-harsono"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1909589&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574325"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1910129"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1909589"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1909589"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1909589"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1909589"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1909589"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1909589"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":1301516,"name":"Hugh Harsono","link":"https://techcrunch.com/author/hugh-harsono/","description":"Hugh Harsono is a former financial analyst currently serving as a U.S. Army officer.","slug":"hugh-harsono","links":{"crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/hugh-harsono"},"position":"Contributor","cbDescription":"

Hugh Harsono writes about emerging technologies and economics in developing Asia nations. He is currently a US Army officer, and previously worked in finance for Monsanto. Hugh holds a BA in Economics from the University of California, Berkeley.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1495464712/js7kfbrb5pfbygo078ec.jpg","twitter":""}),"author":({"id":133574325,"name":"Walter Thompson","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/walter-thompson/","slug":"walter-thompson","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/yourprotagonist"},"position":"","cbDescription":"","cbAvatar":"","twitter":"yourprotagonist","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574325"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1910129,"date":"2019-11-08T15:02:19","slug":"indonesia-economy-3","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/08/relocating-indonesian-capital-will-impact-nations-startup-ecosystem/indonesia-economy-3/","title":{"rendered":"INDONESIA-ECONOMY"},"author":133574325,"license":{"source_key":"getty images","person":"BAY ISMOYO","person_url":"https://www.gettyimages.com/search/photographer?family=editorial&photographer=BAY+ISMOYO"},"authors":(133574325),"caption":{"rendered":"

Vehicles commute next to a construction site of the LRT (light rapid transit) in Jakarta on October 31, 2019. (Photo by BAY ISMOYO / AFP) (Photo by BAY ISMOYO/AFP via Getty Images)



The crowded landscape of programs teaching non-technical people to become software developers has been a proving ground for a new model of education financing: income share agreements (ISAs). With an ISA, students avoid paying tuition upfront or taking out private loans, instead paying a percentage of their income for a time after graduation after they’re earning a minimum income.

n

The model aligns education providers with students’ career outcomes, and one startup is staking a claim to be the leader in the space; Kenzie Academy, a year-long program with a physical campus in Indianapolis u2014 and a student body that’s 66 percent online u2014 announced a partnership with Community Investment Management (CIM) earlier this week that provides $100 million in debt to cover the operating costs associated with students who defer payment through ISAs.

n

Kenzie co-founder and CEO Chok Ooi says that core to Kenzie’s mission is the goal that its graduates “can stay in the heartland and attract more jobs so that someone coming out of the Midwest no longer has to move to Silicon Valley or New York to have a successful career in tech.” This $100 million is one of the largest commitments yet to financing ISAs and Kenzie is using it to recruit a more diverse population of students who may not be able to afford tuition or qualify for student loans otherwise.

n

I interviewed Ooi to understand how Kenzie differentiates itself from competitors, how it has iterated its model to improve retention and job placement and how he expects the ISA market to evolve over the next couple years. Here’s the transcript of our conversation, edited for length and clarity:

n

Eric Peckham: The landscape of software developer training programs is crowded. Where did you see an opportunity to do something different, and how do you position Kenzie relative to others in the market?

n

Chok Ooi: My co-founder came from Galvanize, so we observed firsthand the proliferation of tech and coding boot camps. These are typically short-term, three-to-five month programs and they tend to do well serving people with college degrees. I would say that they are disrupting the masters’ program space. We saw a major gap in programs that serve a much larger demographic of people who are much earlier in their development. People who never went to college, or did a little bit of college and dropped out, or just never had a professional work experience. A three-month training is insufficient to get them to a point where they could land a technical job and be successful.

n

We saw an opportunity to bring high-quality tech education to the American heartland that is 12 months in length. For about two-thirds of our students, this is their first post-secondary credential training.

n

We are giving them not just the technical skills, but elements from a traditional four-year college as well, like critical thinking, problem-solving and communication skills.

n

Compared to those other bootcamps or training programs, is Kenzie targeting different job outcomes for its graduates?

n

We did a survey of our students that asked them to name the top five tech companies they desired to work for. None of the Silicon Valley companies made the list other than Salesforce. Indianapolis is the second largest Salesforce office outside of San Francisco. The rest of the companies our students named were companies like DMI and Zylo that people in Silicon Valley don’t hear about but are doing very well in the Midwest. Their friends work there. They’re a fabric of the community. If we really want to create job opportunities for the rest of America, we cannot adopt the Silicon Valley mindset.

n

Kenzie Academy co-Founder and CEO Chok Ooi.

Kenzie Academy co-founder and CEO Chok Ooi.

n

So how do you evaluate technical aptitude and critical thinking in the admissions process? What’s that process look like, and how has it evolved over the last couple of years? What have you learned in order to make that more effective?

n

Prior to founding Kenzie, I started a company nine years ago called AglityIO. The model for AgilityIO was similar to companies like Andela. We were trying to solve the talent crunch in the Bay Area by recruiting and training people with the raw talent in Vietnam. Today, that company works with Google, Uber, NerdWallet, Meetup.com and 150 other tech companies. So Iu2019ve experience in developing processes to identify raw talent in this context.

n

As people are doing the online assessments, we collect data points of how long it takes for them to solve the problem, what their different decision points are and things like that. Then as they get enrolled in Kenzie, we continue to collect attendance data, grades, and then placement data and use that to look at success and failure cases. We constantly refine our assessment.

n

Are you seeing any particular pattern or cluster in the applications youu2019re receiving or the candidates youu2019re accepting in terms of prior field of employment or aspect of their background?

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

The crowded landscape of programs teaching non-technical people to become software developers has been a proving ground for a new model of education financing: income share agreements (ISAs). With an ISA, students avoid paying tuition upfront or taking out private loans, instead paying a percentage of their income for a time after graduation after they’re (…)

n","protected":false},"author":133574219,"featured_media":1910065,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Kenzie Academy is scaling up a coding program for ‘the heartland’ https://tcrn.ch/2Cnz1YW by @epeckham"},"categories":(1342,576602978,17396),"tags":(576712665,449559349,576712664),"crunchbase_tag":(),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2Cnz1YW","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":true,"subtitle":"Co-founder/CEO Chok Ooi hopes to bring more tech jobs to the midwest","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.46,"tc_cb_mapping":({"slug":"kenzie-academy","cb_name":"Kenzie Academy","cb_slug":"kenzie-academy-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/kenzie-academy"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(133574219),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910063"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1910063"}),"version-history":({"count":13,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910063/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1910089,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910063/revisions/1910089"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1910063&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1910065"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1910063"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1910063"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1910063"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1910063"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1910063"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1910063"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":133574219,"name":"Eric Peckham","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/eric-peckham/","slug":"eric-peckham","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/19ed60d94ee0ead84d080f16c9cf9f71?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://monetizingmedia.com","twitter":"https://twitter.com/epeckham","linkedin":"https://linkedin.com/in/epeckham","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/eric-peckham"},"position":"Media Columnist","cbDescription":"

Eric Peckham is TechCrunch's Media Columnist. He focuses on analysis of interactive media, non-interactive media, content creation platforms, communications tools, and education. Separate from TechCrunch, he writes the popular Monetizing Media newsletter.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/mdvjguhwsa5ycxpmnicd","twitter":"epeckham","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1910065,"date":"2019-11-08T12:01:40","slug":"class-1","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/08/kenzie-academy-is-scaling-up-a-coding-program-for-the-heartland/class-1/","title":{"rendered":"Class 1"},"author":133574219,"license":{"source_key":"other","person":"Kenzie Academy"},"authors":(133574219),"caption":{"rendered":"

Photos: Kenzie Academy

n"},"alt_text":"kenzie academy","media_type":"image","mime_type":"image/jpeg","media_details":{"width":3000,"height":2000,"file":"2019/11/Class-1.jpg","sizes":{"thumbnail":{"file":"Class-1.jpg?resize=150,100","width":150,"height":100,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=150"},"medium":{"file":"Class-1.jpg?resize=300,200","width":300,"height":200,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=300"},"medium_large":{"file":"Class-1.jpg?resize=768,512","width":768,"height":512,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=1024"},"large":{"file":"Class-1.jpg?resize=680,453","width":680,"height":453,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=680"},"guest-author-32":{"file":"Class-1.jpg?resize=32,32","width":32,"height":32,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=32&h=32&crop=1"},"guest-author-50":{"file":"Class-1.jpg?resize=50,50","width":50,"height":50,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=50&h=50&crop=1"},"guest-author-64":{"file":"Class-1.jpg?resize=64,64","width":64,"height":64,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=64&h=64&crop=1"},"guest-author-96":{"file":"Class-1.jpg?resize=96,96","width":96,"height":96,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=96&h=96&crop=1"},"guest-author-128":{"file":"Class-1.jpg?resize=128,128","width":128,"height":128,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=128&h=128&crop=1"},"concierge-thumb":{"file":"Class-1.jpg?resize=50,33","width":50,"height":33,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg?w=50"},"full":{"file":"Class-1.jpg","width":1024,"height":683,"mime_type":"image/jpeg","source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg"}},"image_meta":{"aperture":"0","credit":"","camera":"","caption":"","created_timestamp":"1564537743","copyright":"","focal_length":"0","iso":"0","shutter_speed":"0","title":"","orientation":"0","keywords":()},"filesize":4844045},"source_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Class-1.jpg","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1910065"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/attachment"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1910065"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574219"})}}),"wp:term":(({"id":1342,"link":"https://techcrunch.com/education/","name":"Education","slug":"education","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/1342"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=1342"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=1342"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=1342"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":576602978,"link":"https://techcrunch.com/funding/","name":"Funding","slug":"funding","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/576602978"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=576602978"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=576602978"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=576602978"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":17396,"link":"https://techcrunch.com/tc/","name":"TC","slug":"tc","taxonomy":"category","parent":0,"rapidData":{"pt":"","pct":""},"submenu_categories":(),"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories/17396"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/category"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?categories=17396"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?categories=17396"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?categories=17396"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}}),({"id":576712665,"link":"https://techcrunch.com/tag/community-investment-management/","name":"Community Investment Management","slug":"community-investment-management","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/576712665"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=576712665"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=576712665"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=576712665"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=576712665"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=576712665"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":449559349,"link":"https://techcrunch.com/tag/income-share-agreements/","name":"Income Share Agreements","slug":"income-share-agreements","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/449559349"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=449559349"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=449559349"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=449559349"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=449559349"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=449559349"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}},{"id":576712664,"link":"https://techcrunch.com/tag/kenzie-academy/","name":"Kenzie Academy","slug":"kenzie-academy","taxonomy":"post_tag","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags/576712664"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/taxonomies/post_tag"}),"wp:post_type":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts?tags=576712664"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/battlefield-companies?tags=576712664"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc-media-gallery?tags=576712664"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_topic?tags=576712664"},{"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_video?tags=576712664"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})}}),(),(),())}},{"id":1909002,"date":"2019-11-07T13:52:30","date_gmt":"2019-11-07T21:52:30","guid":{"rendered":"https://techcrunch.com/?p=1909002"},"modified":"2019-11-07T13:52:30","modified_gmt":"2019-11-07T21:52:30","slug":"how-microsoft-is-trying-to-become-more-innovative","status":"publish","type":"post","link":"https://techcrunch.com/2019/11/07/how-microsoft-is-trying-to-become-more-innovative/","title":{"rendered":"How Microsoft is trying to become more innovative"},"content":{"rendered":"

Microsoft Research is a globally distributed playground for people interested in solving fundamental science problems.

n

These projects often focus on machine learning and artificial intelligence, and since Microsoft is on a mission to infuse all of its products with more AI smarts, it’s no surprise that it’s also seeking ways to integrate Microsoft Research’s innovations into the rest of the company.

n

Across the board, the company is trying to find ways to become more innovative, especially around its work in AI, and it’s putting processes in place to do so. Microsoft is unusually open about this process, too, and actually made it somewhat of a focus this week at Ignite, a yearly conference that typically focuses more on technical IT management topics.

n

At Ignite,u00a0Microsoft will for the first time present these projects externally at a dedicated keynote. That feels similar to what Google used to do with its ATAP group at its I/O events and is obviously meant to showcase the cutting-edge innovation that happens inside of Microsoft (outside of making Excel smarter).

n

To manage its AI innovation efforts, Microsoft created the Microsoft AI group led by VP Mitra Azizirad, who’s tasked with establishing thought leadership in this space internally and externally, and helping the company itself innovate faster (Microsoft’s AI for Good projects also fall under this group’s purview). I sat down with Azizirad to get a better idea of what her team is doing and how she approaches getting companies to innovate around AI and bring research projects out of the lab.

n

“We began to put together a narrative for the company of what it really means to be in an AI-driven world and what we look at from a differentiated perspective,” Azizirad said. “What we’ve done in this area is something that has resonated and landed well. And now we’re including AI, but we’re expanding beyond it to other paradigm shifts like human-machine interaction, future of computing and digital responsibility, as more than just a set of principles and practices but an area of innovation in and of itself.”

n

Currently, Microsoft is doing a very good job at talking and thinking about horizon one opportunities, as well as horizon three projects that are still years out, she said. “Horizon two, we need to get better at, and that’s what we’re doing.”

n

It’s worth stressing that Microsoft AI, which launched about two years ago, marks the first time there’s a business, marketing and product management team associated with Microsoft Research, so the team does get a lot of insights into upcoming technologies. Just in the last couple of years, Microsoft has published more than 6,000 research papers on AI, some of which clearly have a future in the company’s products.

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

Microsoft Research is a globally distributed playground for people interested in solving fundamental science problems. These projects often focus on machine learning and artificial intelligence, and since Microsoft is on a mission to infuse all of its products with more AI smarts, it’s no surprise that it’s also seeking ways to integrate Microsoft Research’s innovations (…)

n","protected":false},"author":34511731,"featured_media":1909051,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"How Microsoft is trying to become more innovative https://tcrn.ch/2pQpxTh by @fredericl"},"categories":(424613844,449557044,17396),"tags":(449554092,25366,81,449554051,40978,637,94985,827),"crunchbase_tag":(201340698),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/00100lPORTRAIT_00100_BURST20191106093518663_COVER.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2pQpxTh","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.38,"tc_cb_mapping":({"slug":"microsoft-research","cb_name":"Microsoft Research","cb_slug":"microsoft-research-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/microsoft-research"},{"slug":"google","cb_name":"Google","cb_slug":"google-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/google"},{"slug":"google","cb_name":"Google","cb_slug":"google-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/google"},{"slug":"harry-shum","cb_name":"Harry Shum","cb_slug":"harry-shum-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/harry-shum"},{"slug":"microsoft","cb_name":"Microsoft","cb_slug":"microsoft-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/microsoft"},{"slug":"microsoft-research","cb_name":"Microsoft Research","cb_slug":"microsoft-research-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/microsoft-research"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(34511731),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909002"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1909002"}),"version-history":({"count":11,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909002/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1909700,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1909002/revisions/1909700"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/34511731"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1909002&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/34511731"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1909051"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1909002"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1909002"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1909002"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1909002"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1909002"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1909002"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":34511731,"name":"Frederic Lardinois","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/frederic-lardinois/","slug":"frederic-lardinois","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://www.siliconfilter.com","facebook":"https://www.facebook.com/frederic","twitter":"https://twitter.com/fredericl","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/fredericlardinois","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/frederic-lardinois"},"position":"Writer","cbDescription":"

Before he joined TechCrunch in 2012, he founded SiliconFilter and wrote for ReadWriteWeb (now ReadWrite). Frederic covers enterprise, cloud, developer tools, Google, Microsoft, gadgets, transportation and anything else he finds interesting. He owns just over a 50th of a bitcoin.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1475769824/k1kkyeeoiyvoajpzbtgv.png","twitter":"fredericl","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/34511731"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":34511731,"name":"Frederic Lardinois","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/frederic-lardinois/","slug":"frederic-lardinois","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/55542aa717199728948f628edc1170b1?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://www.siliconfilter.com","facebook":"https://www.facebook.com/frederic","twitter":"https://twitter.com/fredericl","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/fredericlardinois","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/frederic-lardinois"},"position":"Writer","cbDescription":"

Before he joined TechCrunch in 2012, he founded SiliconFilter and wrote for ReadWriteWeb (now ReadWrite). Frederic covers enterprise, cloud, developer tools, Google, Microsoft, gadgets, transportation and anything else he finds interesting. He owns just over a 50th of a bitcoin.

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1475769824/k1kkyeeoiyvoajpzbtgv.png","twitter":"fredericl","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/34511731"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1909051,"date":"2019-11-06T09:27:42","slug":"00100lportrait_00100_burst20191106093518663_cover","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/07/how-microsoft-is-trying-to-become-more-innovative/00100lportrait_00100_burst20191106093518663_cover/","title":{"rendered":"Microsoft logo at Ignite 2019"},"author":34511731,"license":{"source_key":"other","source":"TechCrunch"},"authors":(34511731),"caption":{"rendered":"

Microsoft logo at Ignite 2019



Securing a green card can feel overwhelming for people in Silicon Valley who were born in India and China. But with the right help and guidance from a skilled immigration attorney, the process can be simpler, smoother and more successful.

n

Limits written into existing immigration laws on both the number of green cards issued each year, as well as the number of green cards available based on country of origin, leave some waiting half a century or more for a green card, with people from India and China facing the longest wait times for employment-based green cards.

n

In this fiscal year, which ended on October 31, 226,000 family-sponsored green cards and 141,918 employment-based green cards were available. And the per-country cap, which is the maximum number of green cards available to individuals born in a particular country, was 25,754.u00a0

n

Although these U.S. laws pose an extra challenge for people born in countries with the highest demand for green cards, if you were born in India or China, there are some things you can do to mitigate this wait.

n

Differentiate yourself

n

The EB-1 green card is considered the u201cfirst preferenceu201d for those who’ll receive offers for employment-based green cards. It offers three unique and accelerated sub-paths:u00a0

n

  n

 • EB-1A green card for individuals of extraordinary abilityu00a0
 • n

 • EB-1B green card for outstanding researchers and professors
 • n

 • EB-1C green card for multinational managers and executives
 • n

n

The EB-1A green card for extraordinary ability does not require an employer sponsor or even a job offer, which means itu2019s one of the few self-petition green cards. To demonstrate eligibility,u00a0you must be able to show you have extraordinary ability in the sciences, arts, education, business, or athletics and that you and your work have received national or international acclaim.u00a0

n

Individuals who apply for the EB-1A do not need to obtain labor certification (as required of employers). That means the process is simpler and can be much faster than typical employment-based green cards. Also, an individual applicant may have more flexibility to change jobs than if an employer applied on their behalf.

n

The EB-1B green card for outstanding researchers and professors requires an employer to sponsor you. Candidates for the EB-1B green card must demonstrate great achievements in their academic field.u00a0

n

And finally, the EB-1C green card for multinational managers and executives enables an employer to bring an executive or manager who has been working abroad over to the U.S. to live and work. The EB-1C candidate must have worked outside the U.S. for the employer for at least one year.

n

This Cato Institute analysis estimates individuals born in China and India face waiting eight and nine years, respectively, for an EB-1 green card.u00a0Despite the small and growing backlog for EB-1 green cards for individuals born in China and India, it still remains one of the quicker options.
n

n

Invest in a project that creates jobs

","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

Securing a green card can feel overwhelming for people in Silicon Valley who were born in India and China. But with the right help and guidance from a skilled immigration attorney, the process can be simpler, smoother and more successful.

n","protected":false},"author":133574325,"featured_media":1908824,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Immigrants from China and India can accelerate the green card process https://tcrn.ch/2NLarX9"},"categories":(25515,17396),"tags":(8055,449557076,3054,146155),"crunchbase_tag":(),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/GettyImages-1085801142.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2NLarX9","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":true,"premiumCutoffPercent":0.57,"tc_cb_mapping":({"slug":"lawyer","cb_name":"Lawyer","cb_slug":"lawyer-com-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/lawyer-com"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(1851211),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1908747"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1908747"}),"version-history":({"count":4,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1908747/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1908999,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1908747/revisions/1908999"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/guest-authors/sophie-alcorn"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1908747&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574325"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1908824"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1908747"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1908747"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1908747"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1908747"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1908747"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1908747"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":1851211,"name":"Sophie Alcorn","link":"https://techcrunch.com/author/sophie-alcorn/","description":"Sophie Alcorn is the founder of Alcorn Immigration Law in Silicon Valley and 2019 Global Law Experts Awardsu2019 u201cLaw Firm of the Year in California for Entrepreneur Immigration Services.u201d She connects people with the businesses and opportunities that expand their lives.","slug":"sophie-alcorn","links":{"twitter":"Sophie_Alcorn"},"position":"Contributor","cbDescription":"Sophie Alcorn is the founder of Alcorn Immigration Law in Silicon Valley and 2019 Global Law Experts Awardsu2019 u201cLaw Firm of the Year in California for Entrepreneur Immigration Services.u201d She connects people with the businesses and opportunities that expand their lives.","cbAvatar":"","twitter":"Sophie_Alcorn"}),"author":({"id":133574325,"name":"Walter Thompson","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/walter-thompson/","slug":"walter-thompson","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/c48baf5e713b4021e7aa245ebd096727?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"twitter":"https://twitter.com/yourprotagonist"},"position":"","cbDescription":"","cbAvatar":"","twitter":"yourprotagonist","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/133574325"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"wp:featuredmedia":({"id":1908824,"date":"2019-11-05T22:08:15","slug":"speed-120","type":"attachment","link":"https://techcrunch.com/2019/11/06/immigrants-from-china-and-india-can-accelerate-the-green-card-process/speed-120/","title":{"rendered":"Speed 120"},"author":133574325,"license":{"source_key":"getty images","person":"picture alliance","person_url":"https://www.gettyimages.com/search/photographer?family=editorial&photographer=picture+alliance"},"authors":(133574325),"caption":{"rendered":"

21 January 2019, Brandenburg, Jacobsdorf: The speedometer of a car indicates the speed of 120 kilometers per hour. Photo: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)



“We will make decisions that hurt the business if they help people’s well-being and health” says Instagram’s CEO Adam Mosseri. To that end, next week Instagram will expand its test of hiding Like counts from everyone but a post’s creator to some users in the United States. But there are major questions about whether the change will hurt influencers.

n

Mosseri revealed the plan at the Wired25 conference today, saying Instagram “We have to see how it affects how people feel about the platform, how it affects how they use the platform, how it affects the creator ecosystem.”

n

Instagram’s CEO explained that “The idea is to try to depressurize Instagram, make it less of a competition, and give people more space to focus on connect ing with the people they love and things that inspire them.” The intention is tou00a0“reduce anxiety” and “reduce social comparison”.

n

Elsewhere during the talk that also featured actor and CEO Tracie Ellis Ross, Mosseri discussed Instagram’s growing interest in shopping, and how it can provide new revenue streams to influencers. He also described Instagram’s three-pronged approach to well-being where it identifies and addresses acute problems such as hate speech, finds positions where it can lead as with fighting bullying, and rethinks fundamentals of how the platform works as with Like count hiding.

n

n

Instagram began testing this in April in Canada and expanded it to Ireland, Italy, Japan, Brazil, Australia, and New Zealand in July. Facebook started a similar experiment in Australia in September.

n

While it seems likely that making Instagram less of a popularity contest might aid the average user, Instagram has to be mindful that it doesn’t significantly decrease creators’ or influencers’ engagement and business success. These content makers are vital to Instagram’s success, since they keep their fan bases coming back day after day, even Ifu00a0 users’ friends are growing stale.

n

A new study by HypeAuditor reported by Social Media Today found that influencers across tiers of follower counts almost unanimously saw their Like counts fall in countries where the hidden Like count test was active. Likes fell 3% to 15% in all the countries for influencers with 5,000 to 20,000 followers.

n

n

Only in Japan, and only for influencers with 1,000 to 5,000 or 100,000 to 1 million followers did the change lead to a boost in Likes — of about 6% in both groups. Meanwhile, influencers saw the biggest loss of Likes in the Brazilian market. Those trends could relate to how users in certain countries might feel more comfortable Liking something if they don’t know who else is too, while in other nations users might rely on more herd mentality to know what to Like.

n

n

If Instagram finds the impact of the test to be too negative on influencers, it may not roll out the change. While Mosseri stated the company wasn’t afraid to hurt its own bottom line, impairing the careers of influencers may not be acceptable unless the positive impacts on well-being are significant enough.

n

n

n

n

n

Instagram CEO Announces Platform Will Test Hiding Likes in the US

n

WATCH: Instagram CEO Adam Mosseri announces that the platform will start hiding likes for US audiences starting next week. It's the latest step in Instagramu2019s quest to become the safest place on the internet. Learn more: https://wired.trib.al/nbNQ7nb

n

Posted by WIRED on Friday, November 8, 2019

n

n

n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

“We will make decisions that hurt the business if they help people’s well-being and health” says Instagram’s CEO Adam Mosseri. To that end, next week Instagram will expand its test of hiding Like counts from everyone but a post’s creator to some users in the United States. But there are major questions about whether the (…)

n","protected":false},"author":1603003,"featured_media":1910143,"comment_status":"open","ping_status":"closed","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"outcome":"","status":"","crunchbase_tag":0,"amp_status":"","relegenceEntities":(),"relegenceSubjects":(),"jetpack_publicize_message":"Instagram to test hiding Like counts in the US next week https://tcrn.ch/2pWr8XB by @joshconstine"},"categories":(449557102,449557028,3457,17396),"tags":(449551930,81819,42653521,576658558),"crunchbase_tag":(449551943),"tc_stories_tax":(),"tc_event":(),"jetpack_featured_media_url":"https://techcrunch.com/wp-content/uploads/2019/11/Hidden-Instagram-Likes.jpg","jetpack_publicize_connections":(),"shortlink":"https://tcrn.ch/2pWr8XB","rapidData":{"pt":"","pct":""},"featured":false,"subtitle":"","fundingRound":false,"seoTitle":"","seoDescription":"","premiumContent":false,"premiumCutoffPercent":1,"tc_cb_mapping":({"slug":"instagram","cb_name":"Instagram","cb_slug":"instagram-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/instagram"},{"slug":"facebook","cb_name":"Facebook","cb_slug":"facebook-organization","cb_link":"https://crunchbase.com/organization/facebook"},{"slug":"adam-mosseri","cb_name":"Adam Mosseri","cb_slug":"adam-mosseri-person","cb_link":"https://crunchbase.com/person/adam-mosseri"}),"associatedEvent":null,"event":null,"authors":(1603003),"hideFeaturedImage":false,"_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910140"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts"}),"about":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/types/post"}),"replies":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/comments?post=1910140"}),"version-history":({"count":15,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910140/revisions"}),"predecessor-version":({"id":1910167,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/posts/1910140/revisions/1910167"}),"authors":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/1603003"}),"https://techcrunch.com/edit":({"href":"https://techcrunch.com/wp-admin/post.php?post=1910140&action=edit"}),"author":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/1603003"}),"wp:featuredmedia":({"embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media/1910143"}),"wp:attachment":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/media?parent=1910140"}),"wp:term":({"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/categories?post=1910140"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tags?post=1910140"},{"taxonomy":"_tc_cb_tag_taxonomy","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/crunchbase_tag?post=1910140"},{"taxonomy":"tc_stories_tax","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_stories_tax?post=1910140"},{"taxonomy":"tc_event","embeddable":true,"href":"https://techcrunch.com/wp-json/wp/v2/tc_event?post=1910140"}),"curies":({"name":"wp","href":"https://api.w.org/{rel}","templated":true})},"_embedded":{"authors":({"id":1603003,"name":"Josh Constine","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/josh-constine/","slug":"josh-constine","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://www.JoshConstine.com","facebook":"http://www.facebook.com/JoshConstine","twitter":"https://twitter.com/joshconstine","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/joshconstine/","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/josh-constine"},"position":"Editor-At-Large","cbDescription":"

Josh Constine is a technology journalist who specializes in deep analysis of social products. He is currently an Editor-At-Large for TechCrunch and is available for speaking engagements.

nn

Previously, Constine was the Lead Writer of Inside Facebook through its acquisition by WebMediaBrands, covering everything about the social network.

nn

Constine graduated from Stanford University in 2009 with a Master's degree in Cybersociology, examining the influence of technology on social interaction. He researched the impact of privacy controls on the socialization of children, meme popularity cycles, and what influences the click through rate of links posted to Twitter.

nn

Constine also received a Bachelor of Arts degree with honors from Stanford University in 2007, with a concentration in Social Psychology & Interpersonal Processes.

nn

Josh Constine is an experienced public speaker, and has moderated over 120 on-stage interviews in 15 countries with leaders including Facebook CEO Mark Zuckerberg, whistleblower Edward Snowden (via on-stage video conference), and U.S. Senator Cory Booker. He is available to moderate panels and fireside chats, deliver keynotes, and judge hackathon and pitch competitions.

nn

Constine has been quoted by The Wall Street Journal, CNN Money, The Atlantic, BBC World Magazine, Slate, and more, plus has been featured on television on Good Morning, America, The Today Show, China Central Television, and Fox News. Constine is ranked as the #1 most cited tech journalist on prestigious news aggregator Techmeme.

nn

(Disclosures: Josh Constine temporarily advised a college friend's social location-sharing startup codenamed 'Signal' that was based in San Francisco before dissolving in 2015. This advising role was cleared with AOL and TechCrunch's editors and has concluded. Constine's fiancu00e9e Andee Gardiner co-founded startup accelerator Founders Embassy. Constine's cousin Darren Lachtman is the founder of influencer advertising startup Niche that was acquired by Twitter, and he's since left and founded teen content studio Brat. Constine does not write about Founders Embassy or Brat. Constine has personal acquaintances stemming from college housing circa 2007 with founders at Skybox Imaging (now Terra Bella), Hustle, Snapchat, and Robinhood, but does not maintain close social ties with them nor does that influence his writing. Constine occasionally does paid speaking engagements at conferences, but only those funded by companies he does not cover. Constine owns a small position in Ethereum and Bitcoin cryptocurrencies, does not day-trade, and discloses his positions directly in articles where appropriate. Constine does not do consulting, angel investing, or public stock trading beyond public stock invesments by his parents' estate that he has no role in managing or advising.)

","cbAvatar":"https://crunchbase-production-res.cloudinary.com/image/upload/v1415412437/xje35licfau9iewxnf44.png","twitter":"joshconstine","_links":{"self":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users/1603003"}),"collection":({"href":"https://techcrunch.com/wp-json/tc/v1/users"})}}),"author":({"id":1603003,"name":"Josh Constine","url":"","description":"","link":"https://techcrunch.com/author/josh-constine/","slug":"josh-constine","avatar_urls":{"24":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=24&d=identicon&r=g","48":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=48&d=identicon&r=g","96":"https://secure.gravatar.com/avatar/fd3b857e7f0024396cdbd36c4c102a5d?s=96&d=identicon&r=g"},"links":{"homepage":"http://www.JoshConstine.com","facebook":"http://www.facebook.com/JoshConstine","twitter":"https://twitter.com/joshconstine","linkedin":"https://www.linkedin.com/in/joshconstine/","crunchbase":"https://www.crunchbase.com/person/josh-constine"},"position":"Editor-At-Large","cbDescription":"

Josh Constine is a technology journalist who specializes in deep analysis of social products. He is currently an Editor-At-Large for TechCrunch and is available for speaking engagements.

nn

Previously, Constine was the Lead Writer of Inside Facebook through its acquisition by WebMediaBrands, covering everything about the social network.

nn

Constine graduated from Stanford University in 2009 with a Master's degree in Cybersociology, examining the influence of technology on social interaction. He researched the impact of privacy controls on the socialization of children, meme popularity cycles, and what influences the click through rate of links posted to Twitter.

nn

Constine also received a Bachelor of Arts degree with honors from Stanford University in 2007, with a concentration in Social Psychology & Interpersonal Processes.

nn

Josh Constine is an experienced public speaker, and has moderated over 120 on-stage interviews in 15 countries with leaders including Facebook CEO Mark Zuckerberg, whistleblower Edward Snowden (via on-stage video conference), and U.S. Senator Cory Booker. He is available to moderate panels and fireside chats, deliver keynotes, and judge hackathon and pitch competitions.

nn

Constine has been quoted by The Wall Street Journal, CNN Money, The Atlantic, BBC World Magazine, Slate, and more, plus has been featured on television on Good Morning, America, The Today Show, China Central Television, and Fox News. Constine is ranked as the #1 most cited tech journalist on prestigious news aggregator Techmeme.

nn

(Disclosures: Josh Constine temporarily advised a college friend's social location-sharing startup codenamed 'Signal' that was based in San Francisco before dissolving in 2015. This advising role was cleared with AOL and TechCrunch's editors and has concluded. Constine's fiancu00e9e Andee Gardiner co-founded startup accelerator Founders Embassy. Constine's cousin Darren Lachtman is the founder of influencer advertising startup Niche that was acquired by Twitter, and he's since left and founded teen content studio Brat. Constine does not write about Founders Embassy or Brat. Constine has personal acquaintances stemming from college housing circa 2007 with founders at Skybox Imaging (now Terra Bella), Hustle, Snapchat, and Robinhood, but does not maintain close social ties with them nor does that influence his writing. Constine occasionally does paid speaking engagements at conferences, but only those funded by companies he does not cover. Constine owns a small position in Ethereum and Bitcoin cryptocurrencies, does not day-trade, and discloses his positions directly in articles where appropriate. Constine does not do consulting, angel investing, or public stock trading beyond public stock invesments by his parents' estate that he has no role in managing or advising.)


/* ))> */