GM, LG Chem zainwestuje 2,3 miliarda dolarów w spółkę joint venture zajmującą się akumulatorami EV – TechCrunch


Prezes i dyrektor generalny GM Mary Barra powiedział w czwartek rano, że producent samochodów tworzy spółkę joint venture z LG Chem masowej produkcji ogniw akumulatorowych do swoich pojazdów elektrycznych, portfolio, które obejmie nową ciężarówkę akumulatorowo-elektryczną, która pojawi się jesienią 2021 r.

Obie firmy zapowiedziały, że zainwestują do 2,3 miliarda dolarów w nowe wspólne przedsięwzięcie i utworzą zakład montażu ogniw akumulatorowych w zakładzie produkcyjnym greenfield w Lordstown w północno-wschodnim Ohio, który stworzy ponad 1100 nowych miejsc pracy. Przełom ma nastąpić w połowie 2020 r.

GM stosuje LG Chem jako dostawcę litowo-jonowego i elektronicznego od co najmniej dekady. Firmy rozpoczęły współpracę w 2009 roku. Relacje pogłębiły się wraz z rozwojem GM, a następnie wprowadzeniem Chevy Bolt EV.

Jednak wspólne przedsięwzięcie oznacza zmianę, którą Barra powiedział w rozmowie z dziennikarzami w czwartek rano, przyspieszy zdolność producenta do wygrania w przestrzeni pojazdów elektrycznych.

„Podpisanie dziś wspólnego przedsięwzięcia to coś więcej niż współpraca, to początek wspaniałej podróży”, powiedział dyrektor generalny LG Chem i wiceprezes Hak-Cheol Shin podczas czwartkowej porannej rozmowy z dziennikarzami.

Przedsięwzięcie jest znaczące dla obu firm. Nowa fabryka dostarczy kolejną generację pojazdów elektrycznych GM. Barra powiedział, że firma jest nadal na dobrej drodze do wprowadzenia 20 pojazdów elektrycznych na całym świecie do 2023 r.

Jeśli GM spodziewa się zbudować dochodowy biznes EV, będzie musiał zrobić coś więcej niż tylko wprowadzić te pojazdy na rynek. Barra zauważyła podczas rozmowy, że nowa generacja pojazdów będzie miała nową architekturę pojazdów elektrycznych, będzie pożądana, opłacalna z odpowiednim zasięgiem i przystępna cenowo. „Musi być przystępne cenowo, aby zwiększyć głośność i naprawdę napędzać pojazdy elektryczne na rynku, a klienci szukają przystępności cenowej. I tak właśnie podróżujemy, i uważamy, że współpraca z LG przyspieszy tę ścieżkę. ”

Tymczasem umowa ożywi działalność LG w zakresie baterii, która według Shina ma wzrosnąć do 25 miliardów dolarów do 2024 roku.

Zdaniem GM, fabryka akumulatorów będzie miała roczną wydajność ponad 30 gigawatogodzin z możliwością rozbudowy. Jeśli się powiedzie, roczna wydajność w fabryce byłaby zbliżona do tej samej produkcji w ogromnej fabryce Tesli w pobliżu Reno w stanie Neva. Tesla i Panasonic są partnerami w ogromnej fabryce, która produkuje silniki elektryczne i akumulatory. Panasonic produkuje ogniwa, których Tesla używa następnie do produkcji akumulatorów do swoich pojazdów elektrycznych. Tesla nie udostępniła ostatnio numerów pojemności, ale wcześniej ogłosiła, że ​​ma mieć pojemność 35 gigawatogodzin.

Lokalizacja przedsięwzięcia związanego z akumulatorami mogłaby zbudować dobrą wolę w Lordstown, mieście, które ucierpiało z powodu ogromnych zwolnień po tym, jak GM postanowił zaprzestać produkcji Chevroleta Cruze w swoim zakładzie montażowym. GM „nie przydzieliło” swojego zakładu w Lordstown, co oznaczało, że producent zamknie zakład. Decyzja spowodowała usunięcie około 1200 miejsc pracy.

Lordstown Motors Corp., firma zajmująca się technologią transportu akumulatorów elektrycznych, nabyła starą fabrykę GM w zeszłym miesiącu.

Inwestycja stanowi uzupełnienie inwestycji GM w Warren w stanie Michigan w wysokości 28 milionów dolarów, ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku.