Geminid Meteor Shower: Pył z asteroidy

[ad_1]

Nota redaktora: Deszcz meteorów Geminid rozświetli nocne niebo w tym tygodniu, osiągając szczyt 13-14 grudnia. Dowiedz się, kiedy, gdzie i jak zobaczyć tegoroczny pokaz z naszym przewodnikiem Geminid Meteor Shower oraz sprawdź niesamowite zdjęcia meteorów Geminid autorstwa wróżbicieli.

Geminidy zwykle prezentują olśniewający pokaz, który każdego grudnia przyciąga uwagę mieszkańców świata. NASA twierdzi, że astronomowie uważają ją za jedną z „najlepszych i najbardziej niezawodnych” pryszniców roku, ale w rzeczywistości prysznic zaczął się dopiero niedawno (w kategoriach astronomicznych i ludzkich).

Pierwsze doniesienia o deszczu pojawiły się w połowie 1800 roku, ale w tamtym czasie było tylko 10-20 meteorów na godzinę. Obecnie jest to więcej niż 120 meteorów na szczycie.

Astronomowie zastanawiają się nad liczbą obserwowanych meteorów. Podczas gdy naukowcy od pokolenia wiedzą o źródle deszczu – asteroidzie o nazwie 3200 Phaethon – objętość meteorów deszczu jest dziwna, biorąc pod uwagę zaobserwowaną ilość szczątków.

Pochmurne pochodzenie

Geminidy wydają się pochodzić z konstelacji Bliźniąt, ale w rzeczywistości to fragmenty 3200 Phaethon powodują sztuczne ognie nieba. Asteroida ma ślad szczątków na orbicie wokół Słońca. Raz w roku Ziemia wpada na zakurzoną ścieżkę, która przecina ścieżkę naszej planety w przestrzeni kosmicznej.

Astronomiczny satelita na podczerwień po raz pierwszy zauważył asteroidę w 1983 roku. Phaethon został nazwany na cześć rydwanu boga słońca Heliosa, ponieważ zbliża się on do słońca – w odległości około 13 milionów mil (21 milionów kilometrów), czyli tylko 14 procent odległość między Ziemią a słońcem. Fred Whipple z Harvard College Observatory był pierwszym, który zauważył, że Phaethon produkuje Geminidy.

Niektórzy astronomowie uważają, że kawałek pyłu został wycięty z asteroidy kilka wieków temu, Bill Cooke z NASA z biura Meteoroid Environment Agency, powiedział w wywiadzie dla Space.com. Jest prawdopodobne, że zderzenie z inną skałą kosmiczną spowodowało powstanie pyłu, który pozostawał w kosmosie przez kilka wcieleń ludzi, nie zbliżając się do Ziemi.

Jednak grawitacja Jowisza powoli zaburzała ścieżkę pyłu, dopóki Ziemia nie zaczęła na nią wpadać. Dalsze wpływy gazowego giganta pchnęły szczątki bliżej naszej planety, tworząc lepszy „szczyt” meteorów niż sto lat temu. (Zdjęcia: Oszałamiający deszcz meteorytów Geminid Wow Skywatchers)

Istnieje kilka konkurujących ze sobą teorii dotyczących pochodzenia Phaethona. Można postawić hipotezę, że Phaethon oderwał się od asteroidy Pallas, by ostatecznie wyprodukować Geminidy, ale Cooke zauważył, że cząsteczki pyłu nie pasują do hipotezy.

Inny pomysł zakłada, że ​​gdy Phaethon zbliża się do słońca, ciepło wysadza cząsteczki z asteroidy. Bliźniaczy statek kosmiczny STEREO NASA obserwował asteroidę w latach 2009–2012, a wyniki opublikowane w 2013 r. Wykazały, że widzieli ogon wyłaniający się z komety. Naukowcy wysuwają hipotezę, że gdy Phaethon zbliża się w granicach 0,14 jednostek astronomicznych, jego temperatura osiąga ponad 1300 stopni F (700 C), wystarczająco wysoką, aby spowodować strumień pyłu.

Siostrzany deszcz meteorytów?

Kiedy Geminidy są aktywne, ich szczyt może rozciągać się prawie tak długo, jak 24-godzinny dzień Ziemi. Są one również widoczne wcześniej wieczorem niż inne deszcze meteorów, zwykle około 21:00. lub 10 po południu czas lokalny, podali urzędnicy NASA. To sprawia, że ​​prysznic jest bardziej dostępny dla dzieci.

Gdy deszcz meteorytów trwa do świtu, agencja nalega na cierpliwość obserwujących. Najlepsze szanse na sukces to ucieczka od latarni ulicznej, spędzenie przynajmniej 30 minut na zewnątrz przed poszukiwaniem meteorów i skierowanie się na południe (przybliżony kierunek promieniowania lub punktu początkowego), patrząc jednocześnie na jak najwięcej nieba . Śpiwory lub koce mogą być pomocne w chłodniejszych klimatach.

Cooke dodał, że jasne meteory sprawiają, że niektórzy myślą, że w pobliżu wyląduje kamień, ale deszcz nie wytworzy meteorytów (meteorów, które docierają aż do ziemi).

„To złudzenie. Jest to bardzo rzadkie, niezwykle rzadkie, aby meteoryt lądował w pobliżu osoby, a Geminidy nie wytwarzają meteorytów” – powiedział Cooke. „Nie zdążą na ziemię. Ludzie nie muszą się martwić, że zostaną trafieni spadającymi Geminidami”.

Cooke powiedział, że ilość pyłu w wyniku Phaethona jest wystarczająca, aby utrzymać prysznic przez dość długi czas, a największym zagrożeniem jest zmiana orbity pyłu. Jeśli grawitacja Jowisza zepchnie ścieżkę pyłu zbyt daleko poza Ziemię, meteory znikną. To powiedziawszy, nie powinno się to zdarzać przez dłuższy czas.

Ten artykuł został zaktualizowany 10 grudnia 2018 r. Przez redaktorkę Space.com Sarah Lewin.

[ad_2]